Sida 1 av 1
Rengöring av mobil
Postat: 15 september 2005, 18:47:14
av Volny
Har äntligen hittat min mobil som varit borta länge, nu var den fylld med sand och damm. Den har även lite fettfläckar här och där.
Sand och damm - borde man kunna få bort relativt lätt genom att spruta luft på den, tyvärr har jag ingen kompressor eller något som är bra till detta, cykelpump är det bästa jag kommer på, och det känns inte så bra. Så har ni förslag på detta kom med dem
Fettfläckar - någon slags fettlösande medel, hellst billigt och bra

, några tips?
Postat: 16 september 2005, 10:05:58
av DeVille
Prova att köpa en tryckluft på burk.. finns på biltema, clas i sjön å liknande ställen.
Postat: 17 september 2005, 02:54:16
av Volny
aight, men vad för ämne är bra att rengöra fettfläckar med? T-sprit? lacknafta?
Vad är att rekommendera?
Något som är att rekomendera att inte använda? tex som skadar eller liknande...
Postat: 17 september 2005, 02:59:50
av DeeJayPA
Om det är fettfläckar på skalet så bordes det funka med diskmedel.
Postat: 17 september 2005, 08:17:08
av anlamotte
datalufr finns det nått som heter... finns på burk i datoraffärer
Postat: 18 september 2005, 04:47:51
av Volny
fettfläckarna är nog snarare på insidan av skyddsglaset och sådana ställen, kanske också på skärmen.
Postat: 18 september 2005, 08:34:19
av ExstaZ
Köp kemisk ren aceton. Ej sån vanlig aceton man har till naglaran (den är det lite fett i). Det kostar inte många kronor i en vanlig mat butik. Den dunstar snabbt så det gör inte så mycket om det kommer lite på kretskorten. Löser upp fett och annan skit lätt.
Postat: 18 september 2005, 08:51:59
av tecno
Nähädu ExstaZ, inte en droppe Aceton i närheten av plaster och kretskort, då den är alltför aggressiv. Metaller och glasytor mm är den bra till. T-sprit brukar lösa de mesta, försktighet dock med kretskort då den lätt löser skyddslacker. Vatten med lite diskmedel, eftertorka med vatten/alkohol blandning så brukar det bli bra.
Postat: 18 september 2005, 22:50:16
av ExstaZ
ok. Alltid bra att veta, då jag har lärt mig att man skall ha det till b.la när man gör rent sin prolle. P.g.a det inte gör något om det kommer emot någon komponent eftersom det dunstar snabbt. Alltid lär man sig något nytt.
Postat: 19 september 2005, 00:37:58
av MadModder
Kemiskt ren bensin däremot löser inte plast. Iaf inte en enda av de plaster jag testat på. Bensinen löser klister- och fettfläckar mycket effektivt. Bra att ta bort plåsterklister med från fingrarna och så.

Prova INTE med vanlig bensin från macken. Den löser plast snabbt och effektivt...

Postat: 19 september 2005, 00:39:03
av frejo
som sagt t-röd + tryckluft på burk verkar som det bästa här.
aceton löser plaster och lacknafta är ju lite "fet" och dunstar ju inte vidare snabbt heller.