Sida 1 av 1

Fråga om datablad PIC18F14K50

Postat: 20 juli 2013, 00:22:16
av Kaggen
Halloj!

Jag har stött på en liten fundering när jag studerar databladet för PIC 18F14K50 på sidan 374 t.ex (electrical characteristics) står det en vattenstämpel "advance information". Jag tolkar det som "förhandsinformation", kan det stämma? Betyder detta att det är ett gammalt inaktuellt datablad? 18F14K50 finns ju redan på marknaden, jag har en. :)

Anledningen jag frågar är att jag egentligen vill veta om i2c pinnarna stödjer SM bus nivåer. Jag har haft ett liknande gammalt datablad på 18f24K22 med en liknande vattenstämpel. Där stod inte SM bus med. När jag laddade ner samma datablad idag igen var vattenstämpeln borta och mycket riktigt var det kompletterat med SM bus nivåer under electrical characteristics.

Nu råkar jag redan ha en 18f14k50, så jag skulle vilja ha tag på den senaste varianten av databladet, vilket det i länken inte verkar vara, om jag förstått det rätt?

Är det microchip som inte uppdaterat databladet, eller letar jag på fel ställe, eller betyder vattenstämpeln "advance information" något annat än jag tror?

Re: Fråga om datablad PIC18F14K50

Postat: 20 juli 2013, 00:57:40
av sodjan
Ja, det är lite underligt ibland... :-)
Microchip har en förmåga att ha sina datablad märkta
med "Preliminary" ganska länge. Och att det står "Advance Information"
har jag för mig har att göra med att vissa värden i tabellerna är beräknade
och inte fullt ut testade/verifierade, men jag är inte helt säker...

Om det hela är kritiskt, t.ex för en kommersiell produkt, så kan man
säkert kolla med deras support direkt.

Om man vill spekulera lite så är kanske en rimlig gissning den att de två
modeller som du nämner är likartade och att "final" databladet för din
modell även kommer att ta upp det som finns i den andra...

Re: Fråga om datablad PIC18F14K50

Postat: 21 juli 2013, 13:58:01
av Kaggen
Det är inte direkt kritiskt, det är ett hobbyprojekt. :)

Kniper det får jag väl skaffa 18f24k22 i så fall. Det som verkar smutt med just SMBus kompabiliteten är (om jag förstått det rätt) att du kan köra din uC på 5V men du kan använda SMBus nivåer på i2c pinnarna över en i2c bus som kör 3.3V. Dvs logisk hög kan vara 3.3V (minimum 2.1V). Då slipper man komponenter för nivåanpassning från 5V->3.3V på busen. Microchips datablad är dock inte direkt uttömmande om deras implementation av SMBus på dessa uC, så jag kan ju ha fel. Dock verkar det enbart vara nivåerna på i2c busen som är SMBus kompatibla om man kollar info om bit 6 (CKE) i MSSP kontrollregistret på sid 259 i länkat datablad, vilket är allt jag behöver.

Jag kan ju mejla i väg en fråga till microchip ändå, få se om jag får något svar. :)