Sida 1 av 1
Hjälp min CO2 laser tub gick sönder!
Postat: 26 juni 2013, 20:53:11
av Fredrik_Borg
Bygger en laserskärare och plötsligt dök ett litet problem upp. Är i slutskedet och arbetade på att ansluta kylsystem och då plötsligt "pling" glaskappan som kyler "anod" ändan lossnade ( se bilder)
image.jpg
image.jpg
Nu ska den limmas tillbaka men jag känner mig osäker på val av lim?
Det är glas mot glas och limmet borde ju ha bra värmelednings förmåga.
Någon här på forumet som kan hjälpa?
//Fredrik
Re: Hjälp min co2 laser tub gick sönder!
Postat: 27 juni 2013, 07:00:33
av Mediespecialist
Hade samma problem i min maskin och det sluttade med att jag köpte ett nytt rör
på ebay. Nu var det iofs leverantören som knäckt röret och limmat ihop det
men det tjuvsög luft vilket inte va bra.
Jag tror inte att du behöver fundera på värmeledningen, det är ju vattnet
som sköter det utan det viktiga är att det blir tätt.
Men eftersom det sitter på ett lite tajt ställe skulle jag välja att köpa ett nytt.
Nu blir man ju lite nyfiken, vilka mjukvaror ska du köra?
Själv kär jag sheetcam och mach3.
/ Petter
Re: Hjälp min CO2 laser tub gick sönder!
Postat: 27 juni 2013, 09:03:23
av blueint
Vad kostar nytt rör?
Re: Hjälp min CO2 laser tub gick sönder!
Postat: 27 juni 2013, 09:29:12
av Fredrik_Borg
Det får bli typ araldit,epoxy eller liknande lim. Själva kappan var ju limmad från början och det verkar inte vara någon lagning. Utan den är konstruerad så att själva kylkappan är en fristående glaskropp som limmats dit.
Betalade 174$ för laser tuben (40w co2) ink. frakt från kina. Blev ca 1.200sek vid tillfället och den fastnade inte i tullen.
Ang programvara så hade jag tänkt köra mach3 och för att göra ritningar så använder jag gärna sketchup eller Adobe Illustrator. Själva G-coden (när jag fräser) skapar jag i Vectrix Cut2D. Men jag har senare följt
http://labs.nortd.com/lasersaur/. De har löst det så att de kör en modifierad version GRBL på en Arduino som styr lasern vilket medger pwm styrning av laserns styrka. De har även en väldigt trevlig programvara som är webbaserad där man kan styra lasern och generera gcode från DXF eller SVG filer.Själva lasersaur maskinen är opensource men kostar ca 60.000 sek att bygga. Så jag tänker bara plocka deras arduino kod och bygga elektroniken runt själv. Är är själv stationerad i Enköping. Kanske det råkar finnas några fler i trakten som bygger laser?
//Fredrik
Re: Hjälp min CO2 laser tub gick sönder!
Postat: 27 juni 2013, 12:11:04
av Meduza
Visserligen tänkt för att konvertera billiga 40w-laserskärare till vettig styrning, men kan ju användas för att styra egen maskin också:
http://www.artaylor.co.uk/laser_conversion.html
"Mitt" kort kommer nog i morrn på posten

Re: Hjälp min CO2 laser tub gick sönder!
Postat: 27 juni 2013, 19:12:14
av Fredrik_Borg
Meduza det där var ju intressant. Mycket billigare än nortlabs eget kontrollerkort. Men essentiellt är det ju precis samma sak som jag sitter o pillar ihop med lösa komponenter. 2000kr mot några hundra känns fortfarande ganska dyrt. Men är det något jag har dåligt utav så är det tid. Och att sitta o hacka sitt eget tar tid.
Du får gärna meddela mig hur ditt kort funkar? Har du någon bygg tråd här på forumet? Är det bra så slår jag nog till!
//Fredrik