Sida 1 av 2
Namnet Bahco håller Bruksboklass i bästa fall
Postat: 25 juni 2013, 02:21:58
av plan9
Jag var på Clas och skulle handla lite och fick syn på en Bahco vinkelhake. Rea 99kr, nedsatt från 169kr. Perfekt! Bahco är ju bra grejor.
Väl hemma packade jag upp och tittade lite närmare:
IMGP6102_1.jpg
IMGP6104.jpg
IMGP6123.jpg
IMGP6107.jpg
IMGP6120.jpg
IMGP6124.jpg
Det enda positiva jag har att säga är att den var skön att hålla i.
Det känns mycket tragiskt att Bahco numera är något man ska undvika. Haken är återlämnad.
Re: Namnet Bahco håller Bruksboklass i bästa fall
Postat: 25 juni 2013, 02:30:25
av blueint
Bacho är det väl?
Re: Namnet Bahco håller Bruksboklass i bästa fall
Postat: 25 juni 2013, 02:43:10
av arvidb
B A Hjorth & Co - Bahco.
Och ja, det är trist att jämföra deras kvalitet nu och för 15 år sedan.
Re: Namnet Bahco håller Bruksboklass i bästa fall
Postat: 25 juni 2013, 03:02:03
av blueint
Företagens renomé brukar hänga ihop med vilken ledning de har. Byts den bör man vara observant.
Re: Namnet Bahco håller Bruksboklass i bästa fall
Postat: 25 juni 2013, 07:37:53
av tecno
Men hallå, vad förväntar du dig för 99 spänn?
Re: Namnet Bahco håller Bruksboklass i bästa fall
Postat: 25 juni 2013, 07:47:27
av rikkitikkitavi
Att produktionen flyttat från Sverige till Kina med efterföljande kvalitetsförlust, ökad marginal och därmed bonus till företagsledningen.
Att märket körs i botten och om 10 år inte finns kvar skiter företagsledningen i. De vill ha sin bonus.
Många märken som gått den vägen.
Re: Namnet Bahco håller Bruksboklass i bästa fall
Postat: 25 juni 2013, 07:54:35
av blueint
Det handlar om varumärket, inte priset. Om det står Tektronix på oscilloskopet så förväntar jag mig den standarden på det, vill de sedan sälja det för 200 kr .. fine men det är en sidosak. Börjar man sälja skit under ett varumärke så minskar dess förtroendekapital.
Re: Namnet Bahco håller Bruksboklass i bästa fall
Postat: 25 juni 2013, 08:04:23
av johano
Vad tråkigt!
Jag har alltid hållt Bahco för att vara riktig kvalitet, men får nog nu tänka om.
Vad ska man välja istället? Kamasa är väl bra, men hur är det med Am-Pro t.ex. Som Swedol säljer?
/johan
Re: Namnet Bahco håller Bruksboklass i bästa fall
Postat: 25 juni 2013, 08:06:56
av blueint
Kanske en viktigare fråga är hur evaluerar man vilka tillverkare som är bra..
Re: Namnet Bahco håller Bruksboklass i bästa fall
Postat: 25 juni 2013, 08:16:32
av danei
Kamasa kanske är bra på vissa saker. Men jag har bara ägt ett kamasa verktyg, en sidavbitare, den gick i retur. Det blev en knipex i stället. Bacho har haft bra tänger, men hur det är nu vet jag inte.
Re: Namnet Bahco håller Bruksboklass i bästa fall
Postat: 25 juni 2013, 08:28:07
av Gimbal
Hur ska man använda den där sliden? (Aldrig sett på en vinkelkrok förut.)
Re: Namnet Bahco håller Bruksboklass i bästa fall
Postat: 25 juni 2013, 08:38:38
av kankki
danei skrev:Kamasa kanske är bra på vissa saker. Men jag har bara ägt ett kamasa verktyg, en sidavbitare, den gick i retur. Det blev en knipex i stället. Bacho har haft bra tänger, men hur det är nu vet jag inte.
Knipex verkar ju också ha börjat med budget-verktyg. Men man får väl vad man betalar för antar jag.

Re: Namnet Bahco håller Bruksboklass i bästa fall
Postat: 25 juni 2013, 08:47:13
av Icecap
Jag lärde mig för många år sedan:
* Bahco gör skitbra skruvmejslar.
* Bahco gör bra skiftnycklar.
* Bahco's polygrip Ergo (8223) är i alla gångar den bästa jag har testat! Inte för att metallen är exceptionell (den är helt OK) men för låsmekanismen.
Sedan är det slut med Bahco! Ring/gaffelnycklar eller hylsor från dom vill jag inte ha! Stålet är segt och då jag är brutal(!) med mina verktyg drar jag ringarna upp i storlek, helt enkelt för att metallen Bahco använder är segt istället för hårt. Och med brutal menar jag att jag dra sönder min hud i händerna om inte jag använder grova läderhandskar. Förlängarrör och fet gubbe hoppande på dessa är normalt!
Så min hylsnyckelsats är Kamasa, livsvarig garanti! Jag misshandlat den sats helt vansinnigt och mekat otroligt mycket, håller fortfarande. Köpte den sats för en smärre förmögenhet 1983 men fan vad den har lönt sig!
Jag har lyckats hitta en riktig bra plåtsax och allmänt bra verktyg i olika märken, det har kostat men det håller!
Min sidavbitare är en Knipex, kostade en del pengar men har tjänat mig väl!
Men att köpa verktyg för att det har ett specifikt namn och sedan tro att den kvalitet gäller allt från den tillverkare är naivt! I gamla dagar var det nog ganska rätt men numera är det helt fel!
Ett exempel som jag har jobbat med under 90-talet: Panasonic nålskrivare. Aldrig att jag skulle vilja ha en sån!
MEN: Matsushita-koncernen som äger/ägde (är tydligen numera 'Panasonic Corporation') en massa olika företag (Panasonic, Seiko, Technics osv.) och jag lärde mig under en studieresa i Japan att varje fabrik ställer upp sina egna kvalitetsmått och ser till att hålla dessa.
Alltså är inte allt från Panasonic (Son Of Panic) kasst. Men min erfarenhet är att ett antal fabriker som säljer under det namn har allvarliga problem med att ställa rätt kvalitetsmått...
Men Fujitsus nålskrivare från samma tidepok är ta mig tusan rediga saker!
Re: Namnet Bahco håller Bruksboklass i bästa fall
Postat: 25 juni 2013, 09:15:13
av plan9
tecno skrev:Men hallå, vad förväntar du dig för 99 spänn?
Listpriset var 169kr och för 169kr förväntar jag mig märkbart bättre finish än en hake för 39kr på Biltema. Att man sätter ett varumärke på en produkt som är så här dålig drar ju ner de andra produkternas förtroende. Och ja, Bahco lyckades. Jag lämnade tillbaka andra Bahco-saker som säkert var av ok kvalitet men som jag inte litar på nu.
Re: Namnet Bahco håller Bruksboklass i bästa fall
Postat: 25 juni 2013, 09:27:45
av Glenn
Jag undrar också vad löparen är tänkt att användas till ? jag har aldrig sett en sådan på en vinkelhake, och aldrig kännt behov av en ?
Det gör att det är lite svårt att förstå om det spelar nå roll att den glappar så mycket att den inte håller sej vinkelrät ?
Hur var själva vinkeln då ? det är ju ändå det intressanta på en vinkelhake.