Sida 1 av 1
Behöver hjälp med en H-brygga
Postat: 4 juni 2013, 23:05:04
av Al_Bundy
Hej!
Här har jag en bild på en motor som roterar en mutter fram och tillbaka. Problemet är att om muttern ska längst åt vänster så måste motorn först rulla muttern ända till den högra knappen för att slå om motorn så motorn drar muttern åt vänster. När muttern trycker i den vänstra knappen så slår motorn om igen och rullar till den högra knappen.
Har ni någon idé hur jag ska göra?
Jag använder mig av knapp-brytare. Jag skulle helst vilja använda mig av en brytare som sitter fast men då vet jag inte hur den ska kunna slå av då.

Re: Behöver hjälp med en H-brygga
Postat: 4 juni 2013, 23:15:41
av ElectricNooB
Du nämner ju lösningen i rubriken så vad är frågan?
Edit: Om du nu vill köra helt analogt så är det väl bara att ta en vipp brytare och placera den på den rörliga delen.
Inkoppling sker då såhär:
http://static.electro-tech-online.com/i ... 012_01.gif
Edit: En sådan:
http://www.electrokit.com/vippomkopplar ... n-on.47125
Re: Behöver hjälp med en H-brygga
Postat: 4 juni 2013, 23:20:28
av Al_Bundy
Men jag vet inte hur jag ska applicera den pga knapparna.
Om det fanns håll-knappar som kunde automatiskt bryta sig själv om en krets sluts så skulle det vara underbart.
Finns det sånt?
Re: Behöver hjälp med en H-brygga
Postat: 4 juni 2013, 23:24:01
av ElectricNooB
Se min edit!

Re: Behöver hjälp med en H-brygga
Postat: 4 juni 2013, 23:25:25
av Al_Bundy
Men hur ska denna vippomkopplare brytas då?
Re: Behöver hjälp med en H-brygga
Postat: 4 juni 2013, 23:27:28
av ElectricNooB
Du placerar något vid vardera ändläge som puttar på brytaren.
Re: Behöver hjälp med en H-brygga
Postat: 4 juni 2013, 23:29:25
av Al_Bundy
Kommer inte att fungera.
När muttern trycker i knappen längst åt vänster så ska knappen längst åt höger direkt kopplas ur automatiskt.
Re: Behöver hjälp med en H-brygga
Postat: 4 juni 2013, 23:31:34
av sodjan
Vill du ha det helt utan elektronik?
Annars så fungerar ju en liten AVR/PIC eller liknande.
Eller lite diskret digital elektronik om man föredrar det.
> Problemet är att om muttern ska längst åt vänster så måste motorn först rulla muttern
> ända till den högra knappen för att slå om motorn så motorn drar muttern åt vänster.
Och du vill alltså att det *inte* ska vara så?
Eller är problemet att det *måste* vara så?
Re: Behöver hjälp med en H-brygga
Postat: 4 juni 2013, 23:37:24
av Al_Bundy
Drömmen är AVR men jag har just att börja läsa om elektronik nu i en bok. "Dummies" heter boken
Jag tänkte först köra mekanismer men det kommer bli aldeles för 1700-tal så jag tänkte ge mig på en enkel H-brygga

Re: Behöver hjälp med en H-brygga
Postat: 4 juni 2013, 23:40:27
av ElectricNooB
Du sätter knappen på muttern...
Jag *antar* att du vill att "muttern" skall röra sig fram o tillbaks kontinuerligt?
Derp.png
Re: Behöver hjälp med en H-brygga
Postat: 4 juni 2013, 23:46:39
av Al_Bundy
Jaha. Du tänkte så.
Jadu. Det skulle fungera faktiskt. Men det ska vara så korta rörelser så det kommer inte gå. Tyvärr! Bra idé faktiskt
Man kanske får köra med en mekanism då ändå.
Re: Behöver hjälp med en H-brygga
Postat: 5 juni 2013, 01:15:08
av Marta
Använd reläer så kan Du ha enkla microswitchar som oftast passar fint till ändlägesbrytare.
Skaffa två reläer, ett 2-pol växlande med icke kortslutande kontakter (betyder att det släpper det ena kontaktparet innan slutning mot det andra) för polvändningen. Sedan ett enkelt slutande som drar och får självhllning vid den ena brytaren och släpper vid den andra. Reläkretsar har fördelen att tåla experimenterande och felkopplingar om inga våldsamma strömkällor är inblandade.
Hur stor är motorn och vad är det för applikation? Är det en liten motor i en leksaksliknande applikation så kan Du göra såhär enkelt. Är det något stort eller en riktig applikation så bör motorn stannas innan den startar åt andra hållet. Detta för att undvika stora strömmar och slitage på de ingående delarna. Det går att ordna med fler relä och motstånd/kondensator för att ge fördröjningen.
Glöm H-bryggor i dagsläget, det är inget för nybörjare. Om den som kopplar inte vet exakt vad hen gör slutar det med intill visshet gränsande sannolikhet med att båda transistorerna i samma sida av H'et leder samtdigt. Tjoff... Den magiska vita röken avgår. Det finns fler sätt än Du tror att åstadkomma detta.
Re: Behöver hjälp med en H-brygga
Postat: 5 juni 2013, 08:06:02
av sodjan
> Men det ska vara så korta rörelser...
Det skulle kanske vara bra att beskriva det hela lite bättre
så att de olika begränsningarna framgår. T.ex *hur* korta
rörelser det handlar om. Och även det andra som har nämnts,
typ av motor, vilken miljö det ska användas i o.s.v.