Sida 1 av 1

Frågor om stängselaggregat.

Postat: 9 april 2013, 22:42:41
av ToPNoTCH
Hellu.

Jag fick den angenäma uppgiften att titta på ett stängselaggregat.
Tydligen något som Granngården sålt under lite eget märke (Revir LMS 2306).

Felbeskrivningen från ägaren är:
"I displayen såg man förut 9.9 Kv, och nu står det bara 1.2 Kv, och när vi provar att ta på staketet händer inget"

Lådan har tre kraftiga anslutningar:
1) Jord symbol
2) Stor blixt
3) Liten blixt

Jag gav mig på och öppnade lådan och kikade runt.
Man kan väl sammanfatta innehållet med:
Fet transformator
2 st Feta kondensatorer
1 litet cpu kort med PIC
1 kraftkort med ett par dioder och en Triac

Det finns inga knappar eller inställningar utanpå lådan.

Det finns två lysdioder med en blixt symbol respektive jordsymbol bredvid.

Båda blinkar och det "tickar" i aggregatet.
Blinkandet och tickandet går i takt.

Jag har mätt triacen och den är inte kortsluten vad jag kan bedöma.

Då slog mig tanken "Hur skulle denna apparat bete sig om staket-slingan är bruten"

För mig känns det som ett naturligt första steg att utgå ifrån.

Därför har jag lite frågor:
1.)
Hur funkar det ?
Är det ett jordspett till jord och en slinga med ena ändan till "stor blixt" och andra till "liten blixt" ?
eller
Är det en öppen tråd och "stor blixt" & "liten blixt" är två alternativ för styrka (känns ologiskt.

Jag gissar att apparaten justerar spänningen lite efter hur lång slingan är och då måste den ju vara sluten eller ?

2.)
Törs jag prova teorin med att staket-slingan är av genom att bara koppla en tråd mellan "stor blixt" & "liten blixt" ?
Tycker det är lite läskigt med 1100 Volt och den där konding banken.

Tacksam för hjälp

Re: Frågor om stängselaggregat.

Postat: 9 april 2013, 22:51:11
av mrfrenzy
Jordmarkeringen ansluts till ett jordspett som bankas ner i marken.

Beroende på om man har liten eller stor hage så använder man sedan antingen stor eller liten blixt.

Blixten ansluts till tråden.

Om allt fungerar som det ska är tråden isolerad från jord, och ansluten bara på en punkt till aggregatet.

Då kommer displayen visa 9.9kV.


Väldigt ofta ligger det gräs och dylikt mot tråden och en ström kommer flyta från blixt till jord. Då minskar spänningen. Samma sak händer givetvis om ett djur vidrör tråden.

Re: Frågor om stängselaggregat.

Postat: 9 april 2013, 22:54:21
av ToPNoTCH
Jäklar vad snabbt svar...

Men för att vara övertydlig.

Innebär det att 1.2 Kv kan vara ett alldeles korrekt värde, givet att det inte är inkopplat eller borde det stå på 9.9 Kv med slutsatsen att något är fel ?

Re: Frågor om stängselaggregat.

Postat: 9 april 2013, 22:54:49
av eeedis
Du kopplar in ett jordspett och när det gäller blixtarna så har det nog lite med avstånd och framförallt vilken typ av djur du har. Nu gissar jag lite logiskt, för jag tror att du antingen kopplar in den stora eller lilla blixten, inte båda till samma nät.

Tanken är att aggregaten ska ladda upp stängseltrådarna och staketet ska inte vara jordat, när djuren går emot så ska de få sig en rejäl stöt så de vet vad som gäller. Sedan kommer det upp gräs och liknande som kan göra att de jordar ner så man tappar effekt så djuren inte får samma "pärla" när de går emot. Men många aggregat är så starka så det går bra ändå, nästan så att de bränner av grässtrån som går emot.

Det vanligaste felet på aggregaten är nog att åskan slår sönder dessa. Ett par hundra meter långt stängsel och god förankring till jord gör de utsatta.

Re: Frågor om stängselaggregat.

Postat: 9 april 2013, 23:00:05
av säter
Hur fungerar det när man kör dubbeltråd?
Ansluter man den ena tråden till jordsymbolen då?

Re: Frågor om stängselaggregat.

Postat: 9 april 2013, 23:05:36
av mrfrenzy
Normalt sett, oavsett om man har 1, 2, 3 eller fler trådar så ansluts samtliga till blixten.

Om inget är inkopplat så är 1.2kV ett felaktigt värde. Normalt ska det visa 9.9kV obelastat. Jag skulle ju gissa på kortis i någon kondensator, bleedermotstånd eller liknande.

Re: Frågor om stängselaggregat.

Postat: 9 april 2013, 23:14:12
av Walle
eeedis skrev:Tanken är att aggregaten ska ladda upp stängseltrådarna och staketet ska inte vara jordat, när djuren går emot så ska de få sig en rejäl stöt så de vet vad som gäller.
Jag gissar att det bara blev ett semantiskt fel, d.v.s. trådarna laddas inte upp, utan kondensatorerna i aggregatet laddas upp, och med jämna mellanrum släpps laddningen ut i tråden för att (om möjligt) ge något levande en obehaglig upplevelse.

Aggregatet bör visa 9.9 kV (notera att kV och Kv inte är samma sak) om inget är anslutet/kortslutet och om det är helt.
Aggregaten gillar inte blixten, jag har haft både hästar, tjurar och getter i hage med elstängsel, och genom årens lopp har jag nog bytt 7-8 aggregat, och samtliga har dött av blixten. Min teori är att det genereras så kraftig spänningsspik i tråden när blixten slår ner i närheten att det skjuter triacen. Ett tankeexperiment: Hur skulle spänningen i "ditt" aggregat bete sig ifall triacen befann sig i ett konstant tillstånd av "ganska ledande"?

Har du några bilder på skapelsen? Vad används PICen till i aggregatet? (Jag har inte stött på PICar i stängselaggregat tidigare, men jag har bara skruvat isär lite äldre aggregat) Gissningsvis används väl PICen för att styra en flyback-converter för att få upp spänningen en aning, eller matas en utgångstrafo som flyback för att få spänningsspiken?

Re: Frågor om stängselaggregat.

Postat: 9 april 2013, 23:52:26
av ToPNoTCH
Här kommer lite bilder.

Man ser att det varit lite varmt runt motstånden på kraft kortet.

Kondingarna ligger underst och syns inte.

Re: Frågor om stängselaggregat.

Postat: 10 april 2013, 08:01:48
av Nerre
PICen har antagligen bara hand om själva displayen (mäter spänning och/eller ström och visar på displayen).

För pulsningen har den lite för låg integritet (jag har för mig att pulskraven gäller även vid felfall, och en mikroprocessor kan ju bete sig nästan hur som helst vid fel).

Alla aggregat jag har sett har haft en utgångstrafo som får pulser från ett kondensatorbatteri. Sen sitter det i vissa aggregat ett extra pulsformande nät på utgången (för att se till att pulserna inte går utanför gränserna).

Det är ganska krångliga gränser. Det är nog 10 år sen jag pysslade med stängsel men då var det krav (enligt EN 61011) på:

1. Max toppspänning (olastad), 10 kV vill jag minnas
2. Max toppström (lastad, kapacitivt och/eller resistivt inom visst område), max 20 A tror jag
3. Max pulsbredd, spänning (tid över 12 V)
4. Max pulsbredd, ström (tid över 300 mA eller nåt sånt)
5. Max energi per puls (i 500 ohm tror jag man mätte)
6. Max laddning per puls
7. Minsta tid mellan pulser (minst 1 sekund har jag för mig)

De flesta parametrar kollas vid varierande last, vi hade en stor dekadkondensator för högspänning (låda på hjul med tumhjulsomkopplade för 20 nF till 1 uF har jag för mig) och sen lastresistor på 500 ohm parallellt i vissa test. Och flera av dem gäller alltså att de inte får överskridas ens vid felfall.

Numera är EN 6011 ersatt av nån annan standard så det är inte riktigt samma krav längre, men jag vet att kraven har blivit strängare för strömmen eftersom det skedde en massa dödsolyckor. Jag har läst rapporter om det, det handlade för det mesta om folk som fått strömmen via huvudet/nacken och genom ryggen, tydligen finns det stor risk för att andningen slås ut. Det var inte folk som krupit under stängsel utan det var t.ex. en gammal tant som cyklat omkull och hamnat med huvudet mot ett stängsel och dött.


Notera tungorna som sitter på insidan av polskruvarna. Det är gnistgap för åskskydd.

Re: Frågor om stängselaggregat.

Postat: 10 april 2013, 08:10:46
av mrfrenzy
Gnistgapen borde väl också skydda mot för hög utspänning vid fel på aggregatet. Vid tillräckligt hög spänning kommer utgången kortslutas av gnistan.

Re: Frågor om stängselaggregat.

Postat: 10 april 2013, 12:14:05
av Ulf
Kan kanske vara värt an köpa en enklare stängseltestare och mäta med den.
Som tidigare skrivet så kan den inbyggda ha fått en knäpp.

Vid "entrådsstängsel" så ansluts stängseltråden till EN av blixtarna, vilken är beroende på djurtyp och stängselstorlek. Samt jorden till ett eller flera ordentliga jordspett.

Vid "flertrådsstängsel" ansluts varannan tråd till jorduttaget och varannan till en av blixtarna.
Att då ta i en av trådarna ska då inte vara någon fara.

Re: Frågor om stängselaggregat.

Postat: 10 april 2013, 12:20:40
av ElectricNooB
För att se om displayen visar rätt:
Det borde väl gå att mäta spänningen som går in i PIC'ens ADC? Det lär väl vara en "potential delare" i form av motstånd innan det(derp derp :lol: ). Mät värdena på dom och räkna lite.

Re: Frågor om stängselaggregat.

Postat: 11 april 2013, 16:45:51
av Mizzarrogh
Säter, ja, man kan dra den understa direkt till jord om det är extremt dåliga ledarförhållanden i marken (tex extremt torrt) men har i princip bara sett detta på gris stängsel och liknande.