Sida 1 av 2

Behöver 220v trefas...

Postat: 3 april 2013, 20:06:25
av toblin
Hej!

Jag har köpt en servoförstärkare som ska drivas med 220v.
I min okunskap trodde jag att det automatisk betydde att det var enfas 220v men så var inte fallet...
Det är ju trefas 220v den vill ha.

Min fråga är:
Finns det något bra eller billigt (eller helst både och) sätt att omvandla trefas 400v till trefas 220v?

Om det finns något sätt överhuvudtaget så är jag intresserad av att bli upplyst... :?

Mvh.
/T

Re: Behöver 220v trefas...

Postat: 3 april 2013, 20:30:38
av MiaM
Tre fulltrafos är en lösning. Vilket som av 220-220 eller 380-220 går bra om du har vanlig 400V trefas tillgängligt.

Annars kan man använda en frekvensomvandlare.

Hur mycket ström / effekt rör det sig om? Vad för slags servo ska drivas?

Re: Behöver 220v trefas...

Postat: 3 april 2013, 20:45:45
av toblin
Hej!

Tack för snabbt svar!

Jag kan inte så mycket om sånt här så jag kanske svarar på fel frågor... :oops:
Det är en 1,8 kW servomotor med maxström 30A tror jag om jag tolkat manualen rätt.

Tre fulltrafos, betyder det att man transfomerar ner varje fas för sig?
Har jag förstått rätt då?
Till vilken spänning ska man transformera ner i så fall för att få 220v trefas?
Var kan man köpa såna transformatorer?

Re: Behöver 220v trefas...

Postat: 3 april 2013, 20:54:02
av danei
Antingen har du tre 400V till 230V eller tre 230V till 230V Man får bara koppla lite olika. Det finns även trefastransformatorer. Men det låter som att det kommer att bli dyrt, frågan är om det inte är bättre att hitta prylar som jobbar med rätt spänning.

Re: Behöver 220v trefas...

Postat: 3 april 2013, 20:55:02
av säter
Det fungerar även med en 3-fas transformator 380V-220V.

Kan du bifoga en länk eller ett datablad på servodrivaren?
Då kan någon expert här dubbelkolla så att du inte har missförstått det hela.
220V 3-fas är ju ganska ovanligt.

Re: Behöver 220v trefas...

Postat: 3 april 2013, 21:02:02
av MiaM
En trefastransformator är väl egentligen bara tre enfastransformatorer som är mekaniskt ihopmonterade, eller?

Re: Behöver 220v trefas...

Postat: 3 april 2013, 21:05:28
av säter
Så är det nog.
Fast med gemensam kärna.

Re: Behöver 220v trefas...

Postat: 3 april 2013, 21:16:48
av xxargs
Y-koppling med utdragen nolla ger 230 Volt och 3 faser och man har ingen behov av 400 -> 230 trafo - 3 faser måste man dock fortfarande ha _och_ en nolla! <jätteviktigt>

Dock vet du inte skillnaden mellan D och Y-koppel, var roten ur 3 kommer i bilden i samband med 3-fas (visar om man läst någon teori), samt hur 3-fas fungerar med och utan nolla, så låt en elektriker fixa kablarna och inkopplingen. Kort sagt så måste man ha stenkoll på detta och behöver man fråga så är man inte lämplig att pilla med detta, ungefär.

Insatsen är ganska hög förutom ev. livsfara då en felkoppling kan innebära 400 Volt som grillar utrustningen och det är bara att skicka grejorna till återvinningen sedan...

Re: Behöver 220v trefas...

Postat: 3 april 2013, 21:18:26
av toblin
Ska försöka få över några skärmklipp från manualen.
Såg nu att det faktiskt stod enfas eller trefas... :oops:
Men hur blir det med enfas, blir motorn svagare?
Hur ska det kopplas?

Re: Behöver 220v trefas...

Postat: 3 april 2013, 21:23:09
av xxargs
Då kanske det bara är 3 st likriktare som arbetar oberoende av varandra och utan att bry sig om vilken fas den är inkopplad eller vilken fasläge gentemot de andra likriktarna - varför man vill att det matas med 3-fas istället för bara enfas beror på att lasten på en fas kanske bli för stor annars samt likriktarens maxkapacitet begränsar - din motor var ju ganska stor och stark

Re: Behöver 220v trefas...

Postat: 3 april 2013, 21:25:42
av ensten
Nu kan inte jag kinesiska men ska det inte in en fas 230V på L1, en fas på L2 och en fas på L3?

Re: Behöver 220v trefas...

Postat: 3 april 2013, 21:32:47
av MiaM
xxargs skrev:Då kanske det bara är 3 st likriktare som arbetar oberoende av varandra och utan att bry sig om vilken fas den är inkopplad eller vilken fasläge gentemot de andra likriktarna - varför man vill att det matas med 3-fas istället för bara enfas beror på att lasten på en fas kanske bli för stor annars samt likriktarens maxkapacitet begränsar - din motor var ju ganska stor och stark
Plus att med trefas kan man klara sig mer eller mindre utan glättning, väl?

Re: Behöver 220v trefas...

Postat: 3 april 2013, 21:34:04
av toblin
Först måste jag fråga:
Likriktare? Hur funkar det i så fall, det står AC överallt..?

Klipper även in en varning jag hittade i manualen, om jag kopplar in 3 faser 220 på L1, L2, L3 blir inte det trefas 380V?

Re: Behöver 220v trefas...

Postat: 3 april 2013, 21:37:22
av säter
Det är visserligen en 3-fas transformator inritad, men det står uttryckligen i texten att den kan köras på 1-fas.

Undrar vad "C" och "P" på plinten är för något?

Re: Behöver 220v trefas...

Postat: 3 april 2013, 21:43:14
av xxargs
Du måste ha en nolla att referera emot om du skall ha 230V från en fasledning (Y-koppling) medans spänningen mellan faserna är 400 Volt - din utrustning av bilderna att döma har ingen inkoppling för nolla och därmed är den D-kopplad internt och då kan du inte ansluta mot 400V utan att bränna denna om det inte finns någon intern omkoppling mellan 230 och 400 Volt i utrustningen via omkopplare/kodplugg etc.

I mittenbilden verkar det ha en inklippt 'kodplugg' där man verkar kunna växla mellan 220 Volt och 380 Volt (våra gamla spänningar - att 'öka' 10 resp 20 volt till 230V/400V brukar inte vara något problem i sådan här utrustning). - frågan är om det i ett av lägen då kopplar ut mot 'C' eller 'P' på plinten för att kopplas in mot nolla då ??

Kanske något att kolla och om det går att ställa om för 380/400V, så är det en 400V 3-faskabel till denna sedan. dock dubbelkolla detta noga innan du släpper på någon spänning