Började förra veckan på min första CNC-fräs, man skulle kunna säga att det är på prov om min plan håller. Idén är att så billigt få en så bra fräs som möjligt av de prylar jag har hemma, eller kan införskaffa lätt. Med material som expansionsbeslag, reglar på 1"x1½" och trälim ska jag bygga stommen, och jag hoppas på att få tillräcklig precision att kunna fräsa ut i plast, trä och kretskort.
Re: CNC-Fräs (Hemmabygge) Studentversion
Postat: 24 februari 2013, 22:13:23
av danei
Helt klart intressant koncept. Jag förstår dock inte konstruktionen i hörnen. Skulle det inte varit bättre utan de stående reglarna. En idé för att få det stadigare utan att öka priset nämnvärt är att bygga med tunnare virke som liknas i flera lager. Limträ här bättre egenskaper än reglar. Men jag gillar att fu testar enklast möjligt.
Re: CNC-Fräs (Hemmabygge) Studentversion
Postat: 24 februari 2013, 22:14:01
av X-IL
Kul bygge! Hoppas du får igång den och blir nöjd. Tänk dock på att trä rör sig rätt mycket med fuktigheten.
Re: CNC-Fräs (Hemmabygge) Studentversion
Postat: 26 februari 2013, 03:02:19
av JimmyAndersson
Jag gillar att du testar med en enkel och billig variant.
Det här ska bli mycket kul att följa!
Re: CNC-Fräs (Hemmabygge) Studentversion
Postat: 26 februari 2013, 22:43:32
av janbjorn
Spännande bygge! Kommer att följas! vad är det för "glidlager" du använder? IKEA?
Re: CNC-Fräs (Hemmabygge) Studentversion
Postat: 26 februari 2013, 23:56:10
av Jarolix
Kul att ni gillar idén. Ja, det ska bli spännande att se om det funkar som jag tänk hoppas på att den snurrar om några veckor/ kanske nån månad!
Beslagen är köpta på Clas Ohlsson 500mm, 400mm samt 250mm, Runt 100 kr/paret för de större.
/ Jarolix
Re: CNC-Fräs (Hemmabygge) Studentversion
Postat: 27 februari 2013, 03:48:47
av JimmyAndersson
Aha. De beslagen är stabila och bra. Speciellt de små. De stora använder jag själv till bl.a borrstativ.
Re: CNC-Fräs (Hemmabygge) Studentversion
Postat: 28 februari 2013, 16:36:45
av Jarolix
Japp, dom känns bra stabila i stående läget mot kraften, så det gäller att utnyttja det
Fått kontrollerkortet till Fräsen, ser fram emot att testa motorerna i helgen!
Re: CNC-Fräs (Hemmabygge) Studentversion
Postat: 28 februari 2013, 16:43:05
av cazz
Mig like it ALOT
Är själv sugen på att ha en liten fräs.
Glöm inte skriva in vad du köpte, var du köpte och priset.
Re: CNC-Fräs (Hemmabygge) Studentversion
Postat: 28 februari 2013, 18:27:54
av boris
Intressant bygge
Jag testade ett likadant styrkort på 18 och 24 volt med bra resultat. Men när jag ökade till 32 volt höll styrkortet ut i en timme. Sedan
exploderade kretsar (TB6560) en efter en. Det är bara en liten varning. Undvik högre spänningar som är över 24 volt om du kan.
Här är en video där jag testade kortet med 18 volt utan några problem;
Re: CNC-Fräs (Hemmabygge) Studentversion
Postat: 28 februari 2013, 18:57:21
av säter
Vad är det för motorer? De ser runda ut.
Och framförallt, vad är det för axelkopplingar?
Re: CNC-Fräs (Hemmabygge) Studentversion
Postat: 28 februari 2013, 22:04:07
av Jarolix
Motorerna heter 23HY2004 1.6A 24v och är av märket Moons Intermec jag fick dom från skolan Ska nog klara av mina krav.. Antar jag? Någon som vet något om Märket/motorn? Axelkopplingen är för rem, men jag ska ta bort dom.
kul att du provat ett lika dant och att det fungerade så pass på 24v som jag tänkt då
Vad körde du för motorer och vad drog de för ström?
Re: CNC-Fräs (Hemmabygge) Studentversion
Postat: 28 februari 2013, 22:05:26
av Jarolix
Trevlig film förresten!
Re: CNC-Fräs (Hemmabygge) Studentversion
Postat: 28 februari 2013, 22:15:00
av Klas-Kenny
Boris: Intressant.. Jag kör samma kort i min maskin, på 30V, har gått många problemfria timmar.
Dock behövde jag modifiera mina lite för att de skulle fungera vettigt (buffert mellan optokopplare och driv-krets), men det hade inget med matningsspänningen att göra.
Re: CNC-Fräs (Hemmabygge) Studentversion
Postat: 28 februari 2013, 23:09:16
av boris
Tack!
Mina motorer är 23hs7430 från Motionking.com och är på 3 A. Jag minns inte men jag tror att jag begränsade strömmen på kortet till under 2.5 A.
Samma motorer var inkopplade hela dagen utan att jag rörde kablarna och det fungerade med 18 och 24 V. Jag bytte till 32 V sedan och fick höra två smällar. Innan den tredje axeln smällde stängde jag av strömmen.
Du kan kanske förklara lite mer och med några bilder på hur du modifierade ditt kort Klas-Kenny. Jag hade andra billiga kort förut som slutade fungera efter några timmars körning. De var känsliga mot värmen.
Jag vill också bara fråga dig Klas-Kenny om du någon gång körde din fräs i över tre timmars fräsning (2.5D) på samma gång? Om du gjorde det så måste ju drivaren vara bra samtidigt som din modifiering gjorde susen. Eller så var det bara något galet med just mitt kort.