Sida 1 av 1
Delbar drivrem/gummirem?
Postat: 2 februari 2013, 16:56:23
av miklon
Kanske inte direkt verktyg, men nära nog hoppas jag. Jag har ett FTX-system med värmeväxlare som drivs med en rund gummirem som är ca 6 mm i diameter. Nu har den gått av, så jag skulle behöva byta den. Att byta den mot en hel rem kräver en hel del demontering och det slipper jag gärna nu på vintern.
Men det måste väl finnas delbara remmar, eller remfästen som håller bra? Jag har letat runt i onlinebutiker, men hittar inget vettigt.
Re: Delbar drivrem/gummirem?
Postat: 2 februari 2013, 17:02:23
av j.po
twist link belt kanske kan vara något? Dom ser ut att vara öppningsbara.
http://se.rs-online.com/web/c/pneumatic ... k-belting/
Re: Delbar drivrem/gummirem?
Postat: 2 februari 2013, 18:33:15
av GFEF
>Jag har ett FTX-system med värmeväxlare som drivs med en rund gummirem som är ca 6 mm i diameter.
Det normala är en plastrem som skarvas med en varm verktyg.
sådana verktyg kan hyras av renleverantörer
Eller en lödkolv
Finns också remmar på meteorvara med hål för skarvning på plats.
Re: Delbar drivrem/gummirem?
Postat: 2 februari 2013, 19:40:31
av miklon
Sant, plast är det nog snarast. Men var köper man remmen?
Re: Delbar drivrem/gummirem?
Postat: 2 februari 2013, 19:49:49
av Purre
Twist link har vi på jobbet och jodå den är delbar. Väldigt hållbar också måste jag säga då jag aldrig varit med och bytt en endaste och inte hört någon annan byta heller. Dock dyra.
Ang rem som smälts ihop har vi sådana också på jobbet. Ser ut som en grön rundrem eller något liknande, brukar kallas för gummisnodd på jobbet av någon anledning. Den värms ihop med en lödkolv som har en teflonplatta föra att värma upp ändarna. Även ett speciellt verktyg för att få ihop dom jämt med varandra. Sen brukar vi smälta bort utbuktningen som blir så den blir slät och fin. Funkar riktigt bra men dessa får vi smälta om lite titt som tätt då vi bara lappar ihop dom de flesta gångerna och inte byter hela.
Ser ut något åt detta hållet
Längst ner på sidan:
http://www.ostek.se/339-pageProduct-res ... emmar.aspx
http://www.bandservice.se/images/produk ... t_D112.jpg
Du kan inte ta kort på spektaklet (remmen) annars?
Re: Delbar drivrem/gummirem?
Postat: 2 februari 2013, 20:49:17
av Uttis
Momentum förser oss med sånna gröna gummisnoddar, brukar stå polyuretan rund rep på påsen om jag inte minns fel.
Re: Delbar drivrem/gummirem?
Postat: 2 februari 2013, 21:30:00
av jihe
Re: Delbar drivrem/gummirem?
Postat: 4 februari 2013, 15:21:11
av miklon
Tack för era tips. Jag har hittat en rem som i princip är en kedja av o-ringar, som man enkelt kan skarva ihop med ett metall- eller plastclip. Det är det som ser mest intressant ut just nu, jag ska bara se om jag hittar någon som kan sälja ett par meter av det.
Annars tänkte jag till att börja med testa att klippa isär en cykelslang och dra ihop med cyanoakrylat.
Re: Delbar drivrem/gummirem?
Postat: 4 februari 2013, 15:45:17
av X-IL
Med cykelslang bör väl gummivulk funka bättre?