Sida 1 av 3
Vad gäller egentligen angående nödstopp?
Postat: 21 december 2012, 19:54:21
av wiklis
Konstaterade i praktiken att en kompressor på jobbet startar upp och går i 20sek trots att ett nödstopp är intryckt.
Kompressorn är enormt stor och har ett komplicerat startförlopp.
Argumentet jag fick var att om man ska arbeta på kompressorn ska skyddsbrytaren på motorn (stor som en golf) brytas.
Nödstoppet är till för att stoppa maskinen , inget annat.
Jag tycker att det är ganska ofta som man har säkerställt en maskin genom att trycka in nödstoppet...
wiklis
Re: Vad gäller egentligen angående nödstopp?
Postat: 21 december 2012, 19:57:53
av Klas-Kenny
Nödstopp är till för NÖDstopp, inte som arbetsbrytare, det är skyddsbrytaren som gäller vid arbete (Sen att många gör fel och använder nödstoppen till annat är ju en annan femma).
Men sen så borde väl inte maskinen fortsätta gå när man tryckt in nödstopp i alla fall, det bör väl vara omedelbart stopp!?
Eller är *maskinen* inte lika med *kompressorn*?
Re: Vad gäller egentligen angående nödstopp?
Postat: 21 december 2012, 20:14:15
av SeniorLemuren
Nödstoppar man en maskin får den naturligtvis inte återstarta förrän nödstoppsbrytaren är återställd. Ponera att någon fastnat på ett transportband till en flistugg, (det har hänt).
Någon ser det och trycker in nödstoppet. Nästa steg är ju självklart att man får bort personen i från bandet, inte att man kutar runt och letar efter en arbetsbrytare först.
Re: Vad gäller egentligen angående nödstopp?
Postat: 22 december 2012, 01:34:40
av Sinumerik
helt klart felkopplad, en maskin ska stoppa och förbli stoppad tills nödstoppen återställts.
Re: Vad gäller egentligen angående nödstopp?
Postat: 22 december 2012, 08:52:28
av FormerMazda
En kompressor i den storleken lär väl vara en skruvkompressor med kompressorblocket bultat direkt på motorn? = inga rörliga delar?
Så nödstoppet kanske bara avlastar och låter maskin stanna i rätt sekvens för att inte gå sönder?
Re: Vad gäller egentligen angående nödstopp?
Postat: 22 december 2012, 09:29:58
av wiklis
Kompressorn är en 3 stegs kolvkompressor som komprimerar ren syrgas.
Det finns andra typer av kompressorer för syrgas också men dom har en tendens att vilja explodera.
I det här fallet ligger den trycksatta delen helt avskild från mekaniken, vilket gör att den blir väldigt högbyggd.
Lågtryckskolven är typ 70cm och gjord i brons eftersom den måste gå osmord.
Frågan var inte om nödstoppet stoppar maskinen , det gör det!
Nödstoppet var intryckt, ändå påbörjades startcykeln så kompressorn började rotera och gick i 20sek innan den stängde av.
wiklis
Re: Vad gäller egentligen angående nödstopp?
Postat: 22 december 2012, 10:04:00
av Electricguy
Egentligen, om det ska vara en redigt rejäl nödstopp så borde den väl sitta rakt på inkommande matning med en kontaktor?
Re: Vad gäller egentligen angående nödstopp?
Postat: 22 december 2012, 10:13:39
av ajje
Nej, att bara bryta inkommande matning kan vara katastrofalt fel när det gäller nödstopp.
Alla delar i maskinen måste ha ett förutsägbart beteende vid ett nödstopp.
Re: Vad gäller egentligen angående nödstopp?
Postat: 22 december 2012, 10:36:22
av Electricguy
Ja, jo, det är ju sant. På en CNC fräs så kan det ju dock funka, eftersom att allt bara tvärdör, och inte åker iväg eller beter sig konstigt.
Re: Vad gäller egentligen angående nödstopp?
Postat: 22 december 2012, 10:37:36
av Nerre
Frågan jag ställer mig är varför en kompressor ens har nödstopp? I vilka situationer är det viktigt att stoppa en kompressor snabbt så att skadan inte blir värre? De situationer där jag kommit i kontakt med krav på nödstopp så handlar det om rörliga delar eller nån form av strålning (röntgen, laser etc).
För nödstopp gäller ju generellt att de skall direkt ta bort det som är farligt. Ett nödstopp ska inte bara bryta strömmen till motorn, det skall så snabbt som möjligt stoppa rörelsen (bryter man bara strömmen kan ju delar med hög massa fortsätta rotera en bra stund).
På en kompressor känns det som det vore mer relevant med övertrycks- och dumpventiler?
Re: Vad gäller egentligen angående nödstopp?
Postat: 22 december 2012, 10:51:03
av SeniorLemuren
Men om övertrycks och dumpventilerna inte funkar när dom behövs så kanske det vore bra med en nödstopp. Eller om någon klant har stoppat handen i insuget.

Re: Vad gäller egentligen angående nödstopp?
Postat: 22 december 2012, 11:00:00
av Mizzarrogh
Ja, det är just underliga grejer nödstoppet är till för, normalt sett inte förutsägbara scenarion.
Därför är det utomordentligt viktigt att det stoppar alla rörliga delar och motsvarande där en person kan rent tekniskt råka befinna sig. (tex vis service eller någon som ramlat över skyddsgrindar, etc etc)
Om det är nödvändigt att tex ställa maskinen i ett visst läge för att den inte skall haverera skall den ändå ha ett mekaniskt nödstopp detta får vara plomberat men måste gå att komma åt om det uppstår en akut situation där människoliv riskeras.
Nödstopp får därför inte under några omständigheter tex gå genom elektroniska styrenheter och liknande om det går att lösa mekaniskt.
Re: Vad gäller egentligen angående nödstopp?
Postat: 22 december 2012, 11:39:57
av rikkitikkitavi
jo , ett nödstopp får agera elektriskt men det kräver en.viss SIL klassning av kedjan.
Re: Vad gäller egentligen angående nödstopp?
Postat: 22 december 2012, 12:14:32
av Nerre
Nödstopp får ju heller inte användas rutinmässigt, eftersom de då kan slitas och sen kanske inte fungerar när det väl behövs.
Men jag håller inte riktigt med om att nödstopp skall vara för icke förutsägbara scenarion, det skall snarare vara för scenarion som inte är praktiskt möjliga att konstruera bort. Förutsägbara är de nästan alltid, eftersom man gör en riskanalys. I första hand ska ju skydd så att säga konstrueras in så att maskinen inte kan bli farlig. Men i många fall är det ju t.ex. omöjligt att kapsla in alla rörliga delar. Då kan man sätta dit nödstopp istället och instruera operatören att övervaka och trycka på nödstoppet om nåt händer. Viktigt då att nödstoppet sitter så att det kan nås direkt från operatörens normala position och dessutom aktiveras med enbart en rörelse (tryck på knappen bara).
I vissa lägen så är nån form av dödmansgrepp bättre än ett konventionellt nödstopp. Ett exempel där är väl vedklyvar som normalt konstrueras så att klyven backar så fort man släpper spaken (och så att inget kan komma i kläm när klyven backar). Det blir då automatiskt både en säkerhetsfunktion OCH en bekvämlighetsfunktion (den backar till utgångspunkten medans man tar fram en ny klabbe).
Re: Vad gäller egentligen angående nödstopp?
Postat: 22 december 2012, 12:44:23
av Micke_71
Nödstoppet på CNC maskinerna bryter inte strömmen rakt av. Det tar på tok för lång tid för axlarna att stanna då.
På de stora maskinerna jag kör så tar det spindeln +1 minut att rulla ut om det blir strömavbrott. Servomotorerna på axlarna stannar inte direkt heller om de går på fullvarv men relativt fort.
Nödstoppet klipper manöverspänningen via säkerhetsreläerna och servorna "nödbromsar" motorerna så hårt det bara går. Mycket hårdare än vid normal drift. Det tar direkt tvärstopp.
En gång i tiden så körde jag ner rammen på ett öra i en pelara till Tetrapack, jag ser bara hur maskinen hoppar till så snabbt så man knappt hinner uppfatta det o tvärstannar med automatiskt nödstopp (postioneringsfel). Prismat är ca 1-2cm ovanför örat, i oljefimen på prismat så syns det ett avtryck av örat men inga skador. Maskinen tar vid normal drift ca 10cm på sig att stanna vid fullmatning. 7500mm/min i snabb och 0.02G i acc/ret. Men här lyckades maskinen vända från fullfart på någon tiondels mm
Fast det är bara ibland de beter sig så, ibland så blir det en jäkla smäll också.
Under vissa förusättningar så verkar det som att servot motströmsbromsar motor med allt som finns tillgängligt. En förutsättning för det verkar vara att man faktiskt kör full snabbtransport o det blir ett tillräckligt stumt stopp. I parametrarna så finns det värde för positionsövervakning och maskinen går på släpvärde som ofta är är 1mm vid 1000mm/min. Så släpvärdet är då 7.5mm vid 7500mm/min. Positionsövervakningen är då inställd på 8-10mm. En stum träff får släpvärdet att blixtsnabbt gå över 8-10mm och nödstoppet går in.
Men ser man att det kommer o smälla så man drar ner matningen så funkar det inte, då kommer inte släpvärdet att gör utanför sitt tillåtna och maskinen trycker på med allt den har. Dyngsmällen är ett faktum. Samma sak om träffen inte är tillräckligt stum, servot hinner trycka på mer ström så släpvärdet aldrig går över inställt värde innan doktor dyngsmäll kommer på besök.
När manövern klipps vid strömavbrott så slår ju även samtliga kontaktorer ifrån varvid pumpar osv stannar. Men om kompressorn inte är integrerad i maskinen utan en enhet som står vid sidan av och styrs av signal av maskinen så kan sådant hända. Är det en fara så ska ni påtala det felet för arbetsledning och skyddsombud.