Sida 1 av 1

LCD-skärm trasig av kyla? Rädd att TV:n frusit ihjäl.

Postat: 3 december 2012, 11:58:11
av pernilla
Min LCD-skärm (sony, 42) verkar ha tagit skada i en flytt. Jag undrar vad som kan ha hänt - och - om jag kan göra något åt det.

Ett S-format märke, som en rispa, visas på skärmen när TV:n är på. Man ser den endast när den är påslagen.

Först visades menyn som vanligt, men det var färgglada linjer vertikalt över hela skärmen, som strålade ut från märket (S:et).
Nu är det mörkt med ett svagt blått ljus (ser bara att den är påslagen, och S:et lyser ljust) men man hör ljudet från TV:n om man har den påslagen (via TV-uttag/antenn).

Den har stått väl inpackad i flyttbilen men stod en stund i porten (kan ha varit ett par minusgrader). Vad vi vet har den inte fått någon stöt.

Går det att fixa tro och är det något man kan göra åt det själv alt verkstad?

Re: LCD-skärm trasig av kyla? Rädd att TV:n frusit ihjäl.

Postat: 3 december 2012, 12:13:55
av hcb
Hej och välkommen!
Jag vet tyvärr inte så mycket om det du undrar över, men jag har mycket svårt att tänka mig at ett par minusgrader skulle förstöra en LCD-TV. Jag gissar på att den fått sig en smäll under flytten.

Re: LCD-skärm trasig av kyla? Rädd att TV:n frusit ihjäl.

Postat: 3 december 2012, 12:48:17
av Icecap
Den missfärgning kommer nästan alltid av ett tryck/slag - vilket lätt sker under flyttning.

Re: LCD-skärm trasig av kyla? Rädd att TV:n frusit ihjäl.

Postat: 3 december 2012, 13:03:51
av pernilla
Går det att göra något åt det?

Här är en bild också.

Re: LCD-skärm trasig av kyla? Rädd att TV:n frusit ihjäl.

Postat: 3 december 2012, 13:09:17
av Icecap
Typisk kross-skada - tyvärr.

Re: LCD-skärm trasig av kyla? Rädd att TV:n frusit ihjäl.

Postat: 3 december 2012, 13:22:22
av blueint
Kanske flatkontakterna till skärmen har fått glappkontakt?

Re: LCD-skärm trasig av kyla? Rädd att TV:n frusit ihjäl.

Postat: 3 december 2012, 13:59:03
av gkar
För mig ser det ut som om panelen är spräckt.
Om den är spräckt är det billigaste är att slänga den, eller om du har tur att hitta en exakt lika dan med hel panel att byta mot.