Sida 1 av 1
Schema till AGA LF-3
Postat: 8 november 2012, 19:43:17
av Oskar
Hej på er EFare,
Söker ett schema på "AGA limpan". Just min limpa är en LF-3. Rören är EZ80, ECC83 och EL84. Har ett irriterande knaster i den som jag inte blir av med. Överväger att helt enkelt riva ut allt ur den och byta samtliga komponenter. Ett schema skulle göra jobbet väldigt mycket enklare.
EDIT:
Äsch .. EZ80 är det ju. Ändrat från EZ81.
Re: Schema till AGA LF-3
Postat: 8 november 2012, 20:10:00
av Rolf Zetterberg
Den lite äldre LF-3 har nästan samma schema som LF-5.Bara några få värden skiljer plus att LF-3 inte har någon transistor på ingången,utan signalen går direkt in på volymen.
http://elektronikforumet.com/forum/view ... =8&t=50878
Re: Schema till AGA LF-3
Postat: 8 november 2012, 22:25:04
av Oskar
Tack så mycket Rolf!
Den tråden borde jag ha kommit ihåg. Fick sitta hela kvällen med förstärkaren, men till slut löste det sig. Maken till underliga fel har jag aldrig tidigare stött på. Knastret fick jag bort genom att byta R12 som tydligen hade något fuffens för sig. Sedan uppträdde ett envist lågfrekvent självsvängande (motorboating). Första förstärkarsteget ville inte för allt i världen hålla sig stabilt. Inte ens med gallret jordat försvann svängningarna. Det krävdes ett extra LC filter (1k och 22uF 380V) till anoden för "första halvan" av ECC83 för att få tyst på eländet.
Re: Schema till AGA LF-3
Postat: 9 november 2012, 07:57:04
av Oskar
Idag togs limpan tillbaka i tjänst. Använder den på jobbet!
2012-11-09 07.48.39.jpg
Re: Schema till AGA LF-3
Postat: 9 november 2012, 12:59:01
av Rolf Zetterberg
Bra jobbat!
Undrar om inte C16(8uF) kan vara lite dålig på din förstärkare,men det går ju precis lika bra med att sätta in ett extra filter.Det lilla spänningsfall man får över 1K är ju ingenting att bry sig om.
Jag hade också en "limpa" nån gång på 60-talet.
Re: Schema till AGA LF-3
Postat: 9 november 2012, 17:11:13
av Oskar
Jag provade byta ut hela filterlyten, alltså jag ersatte alla tre sektioner. Det gjorde ingen skillnad. Alla andra kondensatorer är bytta. Förstärkaren kunde självsvänga innan jag började med det här repprojektet också. Samma lågfrekventa "plöpp - plöpp - plöpp", kom fram i vissa lägen på baskontrollen. Igår när jag jagade självsvängningen blev jag så frustrerad så att jag kopplade bort hela tonkontrollnätet. Det fick till följd att förstärkningen över de två stegen med ECC83 ökade, så att självsvängningen var där hela tiden oavsett vad jag gjorde. Fast med extra RC filter på anoden i första steget blev det som sagt bra. Vad detta kan bero på är en gåta. Provade grid-stoppers på båda stegen, samt att som sagt jorda gallret på första steget. Ingen skillnad.
Idag när jag kom på jobbet märkte jag att limpan var nästan onödigt känslig för att köra mot ett PC ljudkort. Så kopplade helt sonika förbi första förstärkarsteget. Nu har jag en limpa som visserligen inte är original, men den låter helt otroligt bra.
Re: Schema till AGA LF-3
Postat: 9 november 2012, 21:17:16
av hcb
Det var en vacker kombination av nytt och gammalt du har på arbetsbänken. Du får (som vanligt) fem radiorör av fem möjliga i betyg från mig

Re: Schema till AGA LF-3
Postat: 9 november 2012, 22:41:22
av Oskar
Tackar å bockar

Re: Schema till AGA LF-3
Postat: 10 november 2012, 00:07:10
av EinarEnfas
Ursäkta OT, men får man fråga vad du jobbar med Oskar?
Jag vill också ha en sådan härlig arbetsplats.

Re: Schema till AGA LF-3
Postat: 10 november 2012, 00:23:58
av Oskar
Ingen fara
Nu fotade jag medvetet inte resten av bänken, den är vanligtvis full med prylar som skall repas
Jag jobbar på Malå Geoscience. Vi gör markradarinstrument, och är väl ganska stora på det. Finns tre eller fyra företag som är "stora" på GPR (Ground Penetrating Radar) i världen, och lilla Malå hyser ett av dem. Rätt coolt faktiskt. Jag jobbar med produktionsteknik. Reparerar felaktiga enheter i produktion, ordnar tester, intruktioner mm. Vi är drygt 30st på företaget som jobbar på HQ i Malå. 10 - 15 på produktion, ungefär lika många på admin och utveckling.
Re: Schema till AGA LF-3
Postat: 10 november 2012, 00:44:14
av EinarEnfas
Aha, häftigt!
Frän hemsida har du också, gillar att du håller liv i riktigt gamla prylar.