Sida 1 av 1

Audi A6 MMI - Elektroniskt fel

Postat: 10 oktober 2012, 13:22:31
av debeljak
Hej, nu är detta kanske fel forum för mitt problem, men jag provar ändå. Det är så att jag "möjligtvis" kan ha spillt läsk på bilens MMI system(Eller jag har åtminstone de problemen som brukar uppstå vid spilld dryck i just denna bilen)

Jag har efter det fått väldigt mysko fel med stereon. Skall försöka förklara problemet nedan.

Symptom
Stereon/skärmen startar inte Automatiskt vid uppstart av bil, vilket den vanligtvis skall göra. Det går att manuellt starta Stereon genom att hålla ON/OFF knappen i tryckt i ca 5-10 sekunder. Då går allt igång och fungerar som det skall. Problemet uppstår bara när man har media igång och stänger av bilen. Med media menar jag t.ex CD skiva eller SDHC kort.(CD spelare sitter separat i handsfacket). Har man radio igång och stänger av bilen och sedan sätter igång bilen igen så startar stereon upp som vanligt.

Temporär lösning
Min temporära lösning har alltså varit att switcha över till Radio innan jag stänger av bilen, då startar stereon upp som vanligt vid uppstart av bil.

Återgärder
Jag har haft bilen på verkstad där dem uppdaterat programvaran för stereon, men samma symptom kvarstår, jag har inte vågat säga att det är något spillt då jag inte vet det själv 100%

Mina fråga är då, kan jag spraya crc elektronik spray mellan knapparna och låta det stå ett tag. Räcker det med att ha bilen avstängd eller tror ni batteriet måste kopplas bort. Jag kräver naturligtvis inga garantier, men vad har ni el-kunniga för erfarenhet av elektronik rengöring? Verkstaden vill naturligtvis ha ganska så mycket betalt för att göra detta själva.


MMI Knappar/joystick
http://fourtitude.com/artman2/uploads/1/a6_30t_mmi.jpg

Re: Audi A6 MMI - Elektroniskt fel

Postat: 10 oktober 2012, 13:59:00
av gOry
Nja, man sprayar inte in "elektronik rengöring" utan att ta isär saker först.. Det finns komponenter som kan ta skada av detta.. Tex om de tränger in i skärmen...

Re: Audi A6 MMI - Elektroniskt fel

Postat: 10 oktober 2012, 14:01:49
av debeljak
Ok, är det några andra saker jag borde se upp för, skärmen sitter dock inte vid knapparna, men är det några andra komponenter som kan ta skada?

Re: Audi A6 MMI - Elektroniskt fel

Postat: 10 oktober 2012, 15:18:53
av Andy
Som tidigare; spraya inte utan att först plocka sönder panelen det kan orsaka höga kostnader.
Öppna panelen för att se exakt vad som är påverkat av "spillet" och sedan tar man ställning till vilken åtgärd som är den rätta.

Re: Audi A6 MMI - Elektroniskt fel

Postat: 10 oktober 2012, 15:47:21
av debeljak
Tack för de snabba svaren, jag leta upp en guide först sen försöka komma åt kretskortet.

Re: Audi A6 MMI - Elektroniskt fel

Postat: 11 oktober 2012, 09:48:24
av jon_kanon
Om du inte redan har gjort det rekommenderar jag att du ställer denna fråga i forumet på http://www.nordicaudi.com/

Re: Audi A6 MMI - Elektroniskt fel

Postat: 11 oktober 2012, 19:23:40
av Shargo
Finns du i närheten av Sandviken har jag VCDS så jag kan läsa av/nollställa ev felkoder. Men som Jon sagt, NordicAudi forumet är en god källa att söka på.