Sida 1 av 2
Göra en bra konstlast
Postat: 6 oktober 2012, 13:54:40
av HUGGBÄVERN
Jag ska sno ihop en högtalarväxel för 4 högtalare - så många jag har (-1) och två förstärkare. Eftersom jag kör med rör är det olämpligt (direkt katastrofalt) att lämna en PP-stärkare obelastad tänkte jag att lägga en åttaohmslast på ej inkopplad förstärkare och har några val. Antingen drar jag ner volymen och slänger in, säg 10W vilket passar lagom till de flesta av mina rörprojekt, eller tar jag steget fullt ut och plockar fram en 70-100W last och ser till att den även klarar de största asen (som ännu inte är byggda).
Sedan kommer funderingen - oavsett effekt, vad använder jag som last? Finns det något "ohmskt element" som är billigare än ett 100W-motstånd men som ändå inte kräver en gaffeltruck att flytta?
Är det rimligare att använda ett "koppel" mindre effektmotstånd än ett bautastort?
Och, har någon byggt en egen konstlast för förstärkartester?
Re: Göra en bra konstlast
Postat: 6 oktober 2012, 14:27:35
av SM7CZR
Kan du inte använda såna här?
Behöver du mera kylning, bara att skruva fast dem på en kylplåt.
(de gula)
http://www.oemelectronics.se/pages/?Lang=1&ID=114
Re: Göra en bra konstlast
Postat: 6 oktober 2012, 14:45:34
av HUGGBÄVERN
En HS75 hade suttit som ett smäck. Vet du vad saker och ting kostar där?
Re: Göra en bra konstlast
Postat: 6 oktober 2012, 14:56:22
av SM7CZR
Nej, ingen aning!
Re: Göra en bra konstlast
Postat: 6 oktober 2012, 15:13:52
av Borre
2st 60-328-72 (3.9ohm 50W) kanske?
Utan kylfläns klarar de 40% av märkeffekten vid 25 grader.
Inte direkt billig men å andra sidan är det väl en engångskostnad och motstånden slits ju inte direkt ut.
Re: Göra en bra konstlast
Postat: 6 oktober 2012, 15:25:03
av gkar
Prärievagnarna fungerar bra men har rätt mycket L.
Tillsätt kylpasta och skrot.
Dock exploderar de och skjuter ur ändarna som ett gevärsskott om du överlastar dem...
Annars finns det i tjockfilmsteknik från tex Caddock, de har mycket lägre L.
Ett bra sätt annars är att ta några stycken, sedan kan man kombinera till olika impedanser som man vill.
Är det inte så kinkigt med impedansen så ta en lampa med passande effekt.
Enkelt, billigt och värmen strålar istället för att ledas bort.
Re: Göra en bra konstlast
Postat: 6 oktober 2012, 15:25:10
av HUGGBÄVERN
Borre: Ett par i samma modisjang, 10 Ohm, 50W skulle ju sitta som foten i mössan! JUH!
Nu tänte jag mig inte för när jag snodde ihop en liten låda för projektet, men kanske man kunde köra med lampor ändå.
Re: Göra en bra konstlast
Postat: 6 oktober 2012, 15:39:58
av 4kTRB
Re: Göra en bra konstlast
Postat: 6 oktober 2012, 16:08:38
av HUGGBÄVERN
De är väl bra!
Min fråga var både speciell OCH generell.
Minns schema till en apparat för att mäta kapacitetn/tillståndet i ett bilbatteri och då lastade man med en metallstrip på något ohm, eller mindre (minns ej). I princip var det ett buntband som träddes mellan spikar i en platta.
Re: Göra en bra konstlast
Postat: 6 oktober 2012, 16:29:53
av 4kTRB
Vill man mäta upp en högtalare så tänker jag på alla de
olika mät-bryggor som finns beskrivna. Då borde man utifrån
det kunna knåpa ihop en last med RLC-komponenter.
Re: Göra en bra konstlast
Postat: 6 oktober 2012, 16:43:58
av AndersG
Och, har någon byggt en egen konstlast för förstärkartester?
Ja, men inte 100W, jag har en kom kan kopplas i olika varianter för 2-4-8ohm, två kanaler. Polskruvar på framsidan, BNC på baksidan för mätning.
konstlast.jpg
Re: Göra en bra konstlast
Postat: 6 oktober 2012, 16:56:39
av anders_bzn
Jag har också byggt, men lite mer år värmeelementhållet...
http://elektronikforumet.com/forum/view ... st#p620903
Re: Göra en bra konstlast
Postat: 6 oktober 2012, 18:04:09
av HUGGBÄVERN
Till en mördarmaskin på RIFA (2kVAC @ 4kW) som jag byggde användes värmerör (heter det så), alltså kopparrör med en värmespiral inbäddad i keramik inuti. Ska ju erkänna att trots att testtiden för en enskild komponent bara var 2 sekunder blev rören rejält slitna när kondingen som testades gick till kortslutning och värmeelementen fick ta hela effekten.
Re: Göra en bra konstlast
Postat: 6 oktober 2012, 18:22:49
av MiaM
Ett 49-pack 390-ohm-motstånd paralellt per kanal?
Jag skulle seriöst överväga fullösningen att vattenkyla vanliga billiga hålmonterade småmotstånd. Det är så låga spänningar och dessutom växelspänning att vattnet torde inte påverka impedans/belastning. Om du bara kan fixa en tillräckligt tät kabelgenomföring genom t.ex. locket på en glasburk med metallock som det varit matvaror i (typ t.ex. Uncle Bens-sås eller sill) så kan det nog bli riktigt spillsäkert. Konstlasten behöver dessutom inte finnas i omkopplarlådan, den kan ju stå en bit bort underst-bakom och dessutom kan burkarna stå i någon slags vatten-katastrofskydd. Kablarna behöver ju dessutom inte vara av nån audiofilkvalitet precis, det är ju bara bra med spänningsfall i dem
Tänk som redan nämts i tråden på att fetare motstånd har rätt hög induktans, p.g.a. att de är trådlindade.
Om du överväger varianten med att sänka volymen så skulle jag nog förespråka en relälösning, så att ingångssignalen inte finns för nära högtalarsignalerna i onödan. Tänk på att dra båda polerna på relämatningen samma fysiska väg för att back-emk'n & co inte ska inducera otrevliga smällar i ljudet.
Re: Göra en bra konstlast
Postat: 6 oktober 2012, 18:43:15
av BEEP
"Jag ska sno ihop en högtalarväxel för 4 högtalare - så många jag har (-1) och två förstärkare. Eftersom jag kör med rör är det olämpligt (direkt katastrofalt) att lämna en PP-stärkare obelastad"
Går förstärkarna sönder om du använder ett högre ohmtal än 8, t.ex. 100 ohm?