Sida 1 av 2
Mäta impedans på utgångstrafo från skrotlådan
Postat: 4 oktober 2012, 18:14:30
av agfamatic
hej jag har ett antal gamla utgångstrafos och andra LF och HF trafos liggandes i skrotlådan men de är förstås tämligen oanvändbara om man inte vet varken omstättningen eller inpedansen på dem bara DC motståndet.
så är det någon som antingen vet var man kan få tag på en inpedansmätare billigt eller vet något enkelt sätt att beräkna inpedansen och omsättningen med enkla medel. (äger enbart en multimeter)
ps. om ni ska beskriva hur man beräknar omsättning och inpedans från ett annat uppmätt värde försök att vara lite pedagogiska och krångla inte till det matematiska allt för mycket för då lär jag få huvudvärk
(jag har inte något bra mattesinne

)
Re: mäta inpedans på utgångstrafo från skrotlådan
Postat: 4 oktober 2012, 19:19:59
av AndersG
Du behöver minst en tongenerator och en multimeter (eller oscilloskop) för att kunna mäta impedansen. Alternatict pulsgenerator.
Re: mäta inpedans på utgångstrafo från skrotlådan
Postat: 4 oktober 2012, 21:16:50
av agfamatic
jag har hört någonstans att man kan kopla en liten nättrafo till primären på utgångstrafon och mäta strömen på sekundären och därefter köra det i en formel (som jag inte vet) tillsammans med strömstyrkan man har på primären och få ut omsättningstal. dock är det ju bara 50 p/s så för en utgångstrafo för audiobruk är frekvensen kanske något låg för att få optimalt resultat.
Re: mäta inpedans på utgångstrafo från skrotlådan
Postat: 4 oktober 2012, 21:44:20
av AndersG
dock är det ju bara 50 p/s så för en utgångstrafo för audiobruk är frekvensen kanske något låg för att få optimalt resultat.
Ja. Bättre mäta vid 1000Hz eller så.
Re: mäta inpedans på utgångstrafo från skrotlådan
Postat: 4 oktober 2012, 23:17:07
av superx
Men vänta nu, en trafo har väl ingen impedans i sig själv?
Den har ett omsättningtal, vilket avgör hur spänningar och impedanser transformeras från ena sidan till den andra. Om det står att impedansen är 5kOhm, så är väl det relativt en 8Ohms-tapp (eller liknande) på andra sidan, eller? Och man kunde lika gärna angett detta som 10kOhm:16Ohm.
Re: mäta inpedans på utgångstrafo från skrotlådan
Postat: 5 oktober 2012, 01:26:39
av agfamatic
tongenerator har jag ingen men jag skulle ju kunna bränna ut en cd-r med en 1000hz ton och sedan köra trafon via en cd spelare kopplad till en förstärkare och tar reda på utspänningen på denna.

Re: mäta inpedans på utgångstrafo från skrotlådan
Postat: 5 oktober 2012, 08:54:25
av superx
Det funkar säkert! Mät spänningen på båda sidor och beräkna omsättningtalet. Tänk bara på att om du skickar in signalen på sekundärsidan så kan spänningen på primären lätt bli flera hundra volt!
Det som är svårare att mäta är hur mycket effekt de tål och om de är gjorda för att klara någon DC-ström, vilket krävs för single-ended-konstruktioner.
Re: mäta inpedans på utgångstrafo från skrotlådan
Postat: 5 oktober 2012, 09:40:32
av YD1150
Man får komma ihåg att i en transformator ändras impedansen med antalet varv i kvadrat.
Ett påhittat exempel med en förlustfri transformator:
In 10V 10A, lindad med "N_prim" = 10varv ( 1varv / Volt )
Ut 100V 1A, lindad med "N_sek" = 100varv.
Primärsidan ger:
R in = 10V / 10A = 1ohm
Sekundären ger:
R ut = 100V / 1A = 100ohm
( R ut / R in ) = ( N_sek / N_prim )^2
( 100 / 1 ) = ( 100 / 10 )^2
Om sekundärlindningen belastas med ett 100ohms motstånd så
upplevs belastningen från primärsidan sett som 1 ohm.
Belastas sekundärlindningen med ett 456ohms motstånd så
upplevs belastningen från primärsidan sett som 4,56 ohm.
En transformator kan jämföras som en (mekanisk) växellåda i en bil, "impedansanpassning"
motorns varvtal och vridmoment ska anpassas till hjulens.
De olika växlarna 1,2,3...5 får vara avtappningar på transformatorns lindning.
Re: mäta inpedans på utgångstrafo från skrotlådan
Postat: 6 oktober 2012, 12:48:01
av HUGGBÄVERN
Å andra sidan, har du lite kläm på varifrån trafarna kommer, om de är PP eller SE kan du höfta grovt. PP-traf 8K Ra-a, SE-traf 5K Ra och med tänkt Zut på 4 Ohm.
Utgår från att de är små och har använts till EL84, ECL82 och dylikt.
Re: mäta inpedans på utgångstrafo från skrotlådan
Postat: 6 oktober 2012, 12:59:15
av MiaM
Istället för att bränna en skiva så kan du lika gärna mata ut 1kHz direkt med datorns ljudkort. Mata vid behov genom lämplig förstärkare för att få tillräcklig spänning.
Med ett par skyddsdioder och skyddande seriemotstånd, samt lämpliga spänningsdelare, kan du även använda datorn för att mäta.
Re: mäta inpedans på utgångstrafo från skrotlådan
Postat: 6 oktober 2012, 13:14:52
av HUGGBÄVERN
Har du bilder på dem? Lägg upp och se om någon nappar!

Re: mäta inpedans på utgångstrafo från skrotlådan
Postat: 6 oktober 2012, 13:43:44
av HUGGBÄVERN
Jag besparar forumet en tråd genom att dels föreslå en annan lösning, dels ställa en fråga:
Huggbäverns lösning:
Ta en variabel konstlast 0- 10 Ohm säg och anslut på trafons sekundär. mata en lagom bra signal på primären och justera lasten tills spänningen över den halverats - Våjla! din utimepdans. Sedan kan man väl kanske räkna baklänges ... på något sätt ...
Huggbäverns fråga:
Hur gör man en bra .... äsch jag startar en egen tråd istället för att kapa den här.

Re: mäta inpedans på utgångstrafo från skrotlådan
Postat: 7 oktober 2012, 23:49:19
av agfamatic
verkar som det har hänt en del i tråden medans jag har varigt frånvarande
(har varigt hos min kära flickvän i stockholm över helgen och har haft annat för mig...
alltså släktkalas, middagar och romantiska promenader nu ska vi inte vara oanständiga här på detta fina forum

)
hur som helst ska jag ta och testa "Huggbäverns" lösning
kan också ladda upp några bilder på traforna om inte annat för allmänt intresse
Re: mäta inpedans på utgångstrafo från skrotlådan
Postat: 8 oktober 2012, 13:23:46
av superx
Men, vad är det du vill mäta egentligen?
Huggbäverns lösning kommer bara mäta utimpedansen på det du driver primären med (som den ser ut när den transformerats via trafon). Så om du inte känner till drivarens utimpedans ger denna mätning ingen information om transformatorn.
Om du gör som Huggbävern föreslår, och driver direkt med t.ex. ett slutsteg, så är risken dessutom stor att slutsteget går sönder. Slutsteget har nämligen låg utimpedans och du kommer inte se något stort spänningsfall innan slutsteget riskerar att gå sönder. Detta är speciellt riskabelt med just transformatorer, eftersom de i princip kommer att kortsluta lasten så fort kärnan mättas. Detta sker dessutom vid spänningens nollgenomgång, vilket kan lura en del skyddskretsar i slutsteget.
En ideal trafo har exakt en egenskap, nämligen kvoten mellan antalet lindningsvarv på de två sidorna. Så länge du håller dig inom tilltänkt arbetsområde frekvensmässigt och effektmässigt, så är det enbart denna egenskap som är intressant. Du mäter upp den genom att mäta spänningskvoten mellan de två sidorna.
Re: mäta inpedans på utgångstrafo från skrotlådan
Postat: 8 oktober 2012, 16:03:12
av agfamatic
tanken är att jag ska använda en utgångstrafo till att bygga en enkel single ended rörförstärkare men för att göra det behöver jag veta vad jag har för trafos så jag vet vad för möjligheter jag har när det kommer till val av rör.
sen finns det förstås nya färdigbyggda trafos man kan köpa men då tanken är att det ska bli ett budget projekt ska jag försöka använda delar jag redan har liggandes.