Sida 1 av 1
Sparkfun & Conrad CMOS Camera (senare stereo seende)
Postat: 10 juni 2012, 12:16:30
av Lars1970
Hej,
Får ingen vettig bild från denna kamera från http://www.sparkfun.com:
http://www.sparkfun.com/products/8739
Den har VCC, GND, Signal.
Har kopplat in signalen på antenningång till TV, samt gemensam jord, GND (kamera) och skärmen på komponent video Signalen som går från kamera till PAL TV:n. TV hittar nåt flimmer, men långt ifrån en låg upplöst bild.
Så jag undrar om någon har erfarenhet av denna kamera som finns på http://www.conrad.se:
COLOR-CAMERA-MODULE RS-OV7949-
Beställningsnummer: 156967
http://www.conrad.se/websale7/?wsid=1fc ... 9dafbb3f81
Enligt databladet har den 3 pinnar, VCC, GND, Signal
Kan man koppla in Signalen på antenningången på PAL TV:n (jag antar gemensam jord på Kamera GND och Skärmen på komponentvideo) och vips får man en lågupplöst synlig bild?
Tanken är att bygga en robot med stereo kameror, men med enklast tänkbara bildbehandling, så kommer skala ned pixel upplösningen senare i uprocessor än mer, för att kunna få en någerlunda hanterbar information.
Tack på förhand.
Lars
Re: Sparkfun & Conrad CMOS Camera (senare stereo seende)
Postat: 10 juni 2012, 12:25:07
av H.O
Nej, du ska inte koppla den till antenningången, du ska koppla den till "video in" eller liknande.
Re: Sparkfun & Conrad CMOS Camera (senare stereo seende)
Postat: 10 juni 2012, 12:27:45
av JimmyAndersson
"Har kopplat in signalen på antenningång till TV"
Där är felet.

Kameran ger en videosignal. Den signalen är helt annorlunda (ger bl.a högre spänning)
än vad antenn-ingången kan använda.
Leta istället efter en ingång som består av en gul RCA-kontakt.
Finns det ingen sådan så kanske du har en kontakt for s-video eller SCART (se Google för bilder) på TV'n eller någon annan apparat.
Isåfall går det att koppla kameran dit med en adapter.
Re: Sparkfun & Conrad CMOS Camera (senare stereo seende)
Postat: 10 juni 2012, 12:29:25
av bearing
Om du ska ta in signalen i en MCU föreslår jag en bildsensor som ger digital signal ut istället. På ebay har jag stött på en sensor som heter OV7670, vilken går att köpa ensam på ett litet kretskort, eller tillsammans med ett FIFO, eller i paket med ett större kort som har MCU och TFT-display.
Re: Sparkfun & Conrad CMOS Camera (senare stereo seende)
Postat: 10 juni 2012, 14:17:08
av Lars1970
Tackar, jag ska kolla upp det.
Om andra funderar kring stereoseende så tänkte jag utgå från detta, med vissa modifieringar då förstås:
Kort jag beställt:
http://www.lawicel-shop.se/prod/Arduino ... 52/SWE/SEK
http://www.lawicel-shop.se/prod/FTDI-Ba ... 68/SWE/SEK
Bra beskrivning av implementering av neuralanätverk i kod, bara klicka igenom:
http://arduinobasics.blogspot.se/2011/0 ... ction.html
Och slutligen koden:
http://www.openprocessing.org/visuals/?visualID=33991
Litet exempel på Aurdino och LM1881 (Synk krets som man ansluter kamera till)
http://homepage.mac.com/dave_chatting/arduinoeyeshield/
Detta exempel är för PIC, men ger lite ideer kring nedskalning av pixlar:
http://www.elektor.com/magazines/2010/s ... 6838.lynkx
Enkel avståndsbedömning i stereo vision med neuralanätverk:
http://www.vmars.tuwien.ac.at/wises/pap ... tworks.pdf
Men som sagt, steg 1 är att se en bild, så att man vet vad man har att jobba med.
/Lars
Re: Sparkfun & Conrad CMOS Camera (senare stereo seende)
Postat: 10 juni 2012, 14:41:23
av netrunner
Får man fråga vad du har för mål?
Det finns ju tex applikationer där en mikrodator använder kamera för att avgöra om horisonten lutar eller om en rad av pixlar stämmer med ett förutbestämt mönster. Det är ju ganska lätta saker att mäta och jämföra.
Stereoseende finns det ett visst stöd för i dom öppna biblioteken för CV (computer vision). Då krävs det CPU-kraft på monsternivå.
Kinect löser många av dessa problem i hårdvara och det finns flera coola applikationer på Hackaday.
http://en.wikipedia.org/wiki/Kinect
Re: Sparkfun & Conrad CMOS Camera (senare stereo seende)
Postat: 10 juni 2012, 14:42:00
av blueint
Fundera lite över hastigheten du måste sampla med för att få en vettig bild att använda. I
PAL är varje pixel bara aktiv i 72 ns dvs för att fånga videosignalen behövs en samplingsfrekvens på 14 MHz, eller 1/2, 1/4 osv.. om du nöjer dig med mindre upplösning. Under 1/4 så blir det dock inte så mycket kvar (180x144 pixel).
Re: Sparkfun & Conrad CMOS Camera (senare stereo seende)
Postat: 10 juni 2012, 19:40:10
av rickardg
En PAL/NTSC-färgkamera har extremt låg upplösning i sidled när det gäller färgvariationer så man har storleksordningen 100 pixlar upplösning i sidled då U- och V- signalerna lågpassfiltreras, intensitetsvariationer har dock lite bättre upplösning så en monokrom/svartvit signal har högre upplösning. Blir lite dålig upplösning när man ska vara bakåtkompatibla med en 60 år gammal videosignalstandard
För att koppla in till en MCU är ett digitalt interface mycket lättare, sen är det i så fall bra att välja en kamera med inbyggt stöd för nedsampling för att processorn ska hinna med, tex
http://www.sparkfun.com/products/8667 (har själv funderat på att använda just den i bildbehandlingsprojekt)