Sida 1 av 1

Styra saker från en websida

Postat: 19 maj 2012, 23:49:10
av cazz
Hej
Har hittat denna som verkar vara en god lösning
http://www.epanorama.net/circuits/parallel_output.html


Jag undrar om någon har jobbat på detta sätt?

Tanken med ett projekt jag har är indelad i två delar

1)
Styra sakerna från en websida

2)
Koppla så den läser av en kamera och visar det i realtid vad kameran tittar på.


Exempelvis styra 8 st lysdioder och visar det på samma sida i realtid med en webkamera så besökarna kan se vad som händer.

Re: Styra saker från en websida

Postat: 20 maj 2012, 07:12:01
av PHermansson
Det var en bra lösning på 90-talet :)
Eller ja, det funkar ju än, men det gäller att man har en dator med parallellport. Skulle själv valt nått USB-baserat istället.

Re: Styra saker från en websida

Postat: 20 maj 2012, 08:30:38
av svanted
allt man kan styra från ett batch script kan man enkelt lägga in i en websida via ett cgi script.
det man kan få problem med är att webservern inte har rätt att köra "system cgi script", så man behöver rota i serverns rättigheter...
så det ska man inte göra på den dator man använder för bankärenden utan på en dedikerad "diodblinkserver" som inte inte innehåller
ngn väsentligt, för dylika script kan bli en vidöppen dörr för hackare.

Re: Styra saker från en websida

Postat: 25 maj 2012, 01:00:10
av Synesthesia
Annars går det bra att styra en serieport (om serieport går lika bra) direkt från php, exempel: http://code.google.com/p/php-serial/.

Re: Styra saker från en websida

Postat: 25 maj 2012, 02:39:46
av blueint
PHermansson skrev:Det var en bra lösning på 90-talet :)
Eller ja, det funkar ju än, men det gäller att man har en dator med parallellport. Skulle själv valt nått USB-baserat istället.
Gillar Ethernet själv annars.. :razz:

Säkerheten behöver inte bli ett problem om man tänker till. bl.a med seteuid(), jail, client-server med olika priviligier och strikt protokoll osv