Sida 1 av 1

Problem - förstärkare

Postat: 20 juli 2005, 16:57:55
av Shep
Har tagit fram en gammal Tandberg förstärkare från förådet nyligen.
http://www.nrhf.no/TR-2055.html
Den har några problem.

Först brusade det när man skruvade på rattarna men det löste jag
genom att skölja potarna med elektronikrengörare. Sedan låter det utmärkt att lyssna på den i ungefär 20 minuter sedan börjar det brusa i den högra högtalaren och volymen på den blir låg. Även om man drar ner volymen i botten eller ändrar till vänstra kanalen så låter det likadant. Men stänger man av den en liten stund och sedan testar igen så låter det bra.

Är det någon som har en ide över vad det kan vara för problem med förstärkaren. Hade varit bra om det hade gått att laga den för alla vet väl hur mycket en bra förstärkare kostar.

Postat: 20 juli 2005, 17:22:39
av macgyver
hoppar ljudet direkt från bra ljud till brus/låg volym eller sker det gradvis?
om det senare gäller kan det kanske vara strul med slutstegstransistorerna/slutstegs-IC:n har du kollat att dessa sitter riktigt mot kylflänsen med kylpasta emellan?

Postat: 20 juli 2005, 17:22:59
av DeeJayPA
Testa att känna i förstärkaren om det är någon del som blir extra varm just när den börjar brusa.. Kylspray kan vara mycket bra hjälpmedel..
även varmlufts lödpenna ,hårtork etc..

Postat: 20 juli 2005, 17:39:16
av Fritzell
Vänd så du ser kretskortets löd sida och gå över och se om du ser några dåliga lödningar. Speciellt vid slutänden vid effekttransistorerna. Det brukar finnas effektmotstånd på effekttransistorernas emittrar för att kompensera det sjunkande VBE vid hög tempratur. Mät att det är samma värde som står tryckt på dom. Prova som sagt att kyla ner med kylspray på olika komponenter, och om du tex ser att en komponent har kontakt med en annan via en kretskortsledning, mät så att det verkligen _är_ kontakt. Kan mycket väl vara lödningar som börjat ge sig med tanke på åldern

Postat: 20 juli 2005, 20:59:39
av Krawk
Jag brukar alltid missstänka kondensatorerna i gamla prylar. Dom brukar sällan vara helt ok ändå så även om det inte är det som är problemet så skadar det inte att kolla dom.

Postat: 20 juli 2005, 23:31:21
av Shep
Jag testade att spraya stora delar av kretskortet med elektronikrengöring. Sedan har jag haft igång den i mer än en timme och det har fungerat bra. Jag har ingen aning om det var tur eller om det verkligen hjälpte.
Men imorgon kommer jag iallafall att se om den fungerar efter ett par timmar i sträck med locket stängt.
Nu driver den bara två stycken 12ohms högtalare men fungerar det bra i fortsättningen så ska jag göra ett stresstest med några större högtalare som den ska klara att driva.

Jag har inte vänt på kretskortet och kontrollerat lödningar, mest eftersom då måste ganska mycket av förstärkaren plockas isär. Men det hade nog varit bra att göra det iallafall eftersom elektronikrengöring knappast är en långsiktig lösning.

Är det någon som vet om det finns någon firma eller liknande där man kan hitta ett kopplingsschema till gammal elektronik som den här?

Postat: 21 juli 2005, 10:36:01
av Fritzell
Finns säkert på internet. Kanske inte säkert att det är gratis dock.. Hittade vid en snabb googling detta

Har du riktigt mycket tur hadde det lagt sig nån smuts över några ben som fungerade som en dålig ledare mellan nån komponent som du nu sprayade bort :)