Sida 1 av 3

skydda sin kod?

Postat: 8 maj 2012, 09:06:08
av flintec
hej jag undrar hur man kan skydda sin kod! altså om man sitter å utvecklar en ny produkt som man ska sälja, hur gör man då för att skydda koden från utläsning så att inte någon bara kan knycka den?

Re: skydda sin kod?

Postat: 8 maj 2012, 09:10:20
av sodjan
Vad betyder "kod" mer specifikt?

Re: skydda sin kod?

Postat: 8 maj 2012, 09:11:18
av flintec
alltså min program kod som jag har skrivit

Re: skydda sin kod?

Postat: 8 maj 2012, 09:19:14
av Micke_s
Skydda den för utläsning så gäller det välja rätt MCU som har stöd för detta.

Re: skydda sin kod?

Postat: 8 maj 2012, 09:32:29
av sodjan
Och om det inte handlar om em "MCU" över huvudtaget ??

> alltså min program kod som jag har skrivit

Skrivit var/hur och till vad?

Re: skydda sin kod?

Postat: 8 maj 2012, 11:18:44
av flintec
har redan fått svar ringde en expert men tack endå!
de är vel bara att ta bort tråden

Re: skydda sin kod?

Postat: 8 maj 2012, 11:22:52
av labmaster
Nej verkligen inte, denna tråd är oerhört lärorik. Den visar att svaren finns runt hörnet bara man söker lite innan man frågar :mrgreen:.

Re: skydda sin kod?

Postat: 8 maj 2012, 11:25:30
av Walle
flintec skrev:har redan fått svar ringde en expert men tack endå!
de är vel bara att ta bort tråden
Istället för att ta bort tråden så kan du väl skriva vilket svar du fick så det kommer andra till gagn? Det är ju "lite" det som ett forum handlar om :)

Re: skydda sin kod?

Postat: 8 maj 2012, 13:14:15
av zealotry
labmaster skrev:Nej verkligen inte, denna tråd är oerhört lärorik. Den visar att svaren finns runt hörnet bara man söker lite innan man frågar :mrgreen:.
Vad skiljer en fråga här ifrån att ringa och fråga någon? Fråga som fråga? Vad menar du?

Ja skriv gärna lite om vad du fick lära dig!

Re: skydda sin kod?

Postat: 8 maj 2012, 13:41:09
av labmaster
zealotry, att ringa och fråga någon är en enorm skillnad jämfört med att ställa en fråga i forumet som ingen kan svara på när det är för lite information.

Den som läser denna tråd får lära sig att man måste ge en del bakgrunsinformation för att frågorna skall gå att svara på. Det visar inte minst de frågor som omedelbart dyker upp från andra melemmar.

"Vad betyder "kod" mer specifikt?"
"Och om det inte handlar om em "MCU" över huvudtaget ??"
"Skrivit var/hur och till vad?"

Hoppas ovanstående stillar din nyfikenhet annars får du dessvärre gå omkring med ovisshet. Bättre svar än så ger jag dig inte.

Re: skydda sin kod?

Postat: 8 maj 2012, 13:42:40
av stoffe
Jag trodde först det var en kreditkortskod som det handlade om, men det är väll bara att kompilera din källkod innan du lämnar din produkt ifrån dig? Din källkod förvarar du bäst i ett låst vapenskåp/bankfack eller dyligt skulle jag tro..?

Berätta vad du fick för svar från annat håll så kanske vi andra kanske kan lära oss något?

Re: skydda sin kod?

Postat: 8 maj 2012, 15:14:32
av zealotry
labmaster skrev:zealotry, att ringa och fråga någon är en enorm skillnad jämfört med att ställa en fråga i forumet som ingen kan svara på när det är för lite information.

Den som läser denna tråd får lära sig att man måste ge en del bakgrunsinformation för att frågorna skall gå att svara på. Det visar inte minst de frågor som omedelbart dyker upp från andra melemmar.

"Vad betyder "kod" mer specifikt?"
"Och om det inte handlar om em "MCU" över huvudtaget ??"
"Skrivit var/hur och till vad?"

Hoppas ovanstående stillar din nyfikenhet annars får du dessvärre gå omkring med ovisshet. Bättre svar än så ger jag dig inte.
Det är antagligen precis samma frågor som dök upp under telefonsamtalet, ett forum är bara ett långsammare medium. I slutändan får man ju genom diskussion svar och hjälp med lösningar alternativt tips om var man kan leta efter mer information. Jag håller självklart med om att det vore bättre ifall all information gavs redan i första inlägget men det är lätt att bli hemmablind i sin frågeformulering. Förutom tidsaspekten så ser jag väldigt få skillnader mellan ett samtal på telefon eller i grupp och en tråd i ett forum.

Re: skydda sin kod?

Postat: 8 maj 2012, 15:20:38
av sodjan
> Förutom tidsaspekten så ser jag väldigt få skillnader mellan ett samtal på telefon eller i grupp och en tråd i ett forum.

Det finns en *väldigt* stor skillnad (som tyvärr många inte tänker på).

På telefon "besvärar" man *en* person. På ett forum är det oftast
betydligt fler än en person. Denna tråd har ca 250 visningar nu.
Alltså finns det all anledning att tänka ett extra varv innan man
postar på ett forum jämfört med innan man "lyfter luren". Om det hade
varit så, så kanske det hade stannat vid ett par (korrekta) svar.

Re: skydda sin kod?

Postat: 8 maj 2012, 15:23:26
av zealotry
Det är ju på gott och ont Sodjan, den enstaka personen du ringer kan ju råka ha helt fel, i ett forum finns då möjligheten att nån kommer in och rättar upp tidigare felaktig information. Likväl som att någon kommer in och far med osanning. Källkritisk ska man alltid vara, det är varken mer eller mindre sanning på internet än i 'verkligheten'.

Re: skydda sin kod?

Postat: 8 maj 2012, 15:33:21
av sodjan
Du missade min poäng... :-)
Jag säger ingenting om vem som har rätt eller fel.

Det jag säger är att man ska försöka tänka till en extra gång när
man postar online, just därför att man sannolikt har många läsare
och att det inte är lika snabbt (som över telefon) att ta enkla
motfrågor. Frågan i förstainlägget passar kanske som öppningsfras
i ett telefonsamtal, men på ett forum har det en del brister.

Sen så ringde han ju en "expert" så svaret bör ju ha varit rätt... :-)