Sida 1 av 1

DYNDNS till Axis 2100

Postat: 7 maj 2012, 10:12:06
av newbadboy
Sedan innan har jag några 207 och 207W modeller uppsatta.

Nu slog jag till på en 2100 modell på tradera som jag betalt och väntar på att få hem. Såg då till min fasa att användar interfacet är helt annorlunda jämf med 207an :(

Samt värst av allt, det verkar inte funka ihop med DYNDNS servicen som axis erbjuder via sin hemsida. Så detta är min eg fråga.

Funkar 2100 modellen ihop med axis dyndns sida eller kan man använda ngn annan dyndns sida? Och i såfall, finns det ngn gratis dyndns sida som är pålitlig?

Re: DYNDNS till Axis 2100

Postat: 7 maj 2012, 10:29:15
av maDa
Nu chansar jag lite vilt.

Men man kan uppdatera de flesta DynDNS-tjänster via ett enkelt HTTP-anrop. En adress som går att konstruera i förväg och som sedan kan anropas från kameran, antingen via "scripting/program" eller helt enkelt man lägger in någon form av cronjob som kör "wget" eller dylikt.