Sida 1 av 2

Nivå-mätare för bensintank

Postat: 22 april 2012, 17:23:41
av watti
Hejsan! Det var ett tag sedan jag skrev på detta forum, de kan nog bero på att jag inte håll på med så mycket elektronik på sistone! I alla fall, Håller på att renovera en gammal veteranbil, denna som orginal har endast en tank mätare som visar med en lampa att tanken börjar bli tom.

Så här ser själva hastighetsmätaren ut idag:
http://0.tqn.com/d/cars/1/0/N/b/2/ag_72 ... speedo.JPG

De jag vill göra är alltså att på så stilrätt sätt baka in en tank-mätare.

Så nu ber jag er om lite hjälp, då mina elektronikkunskaper är begränsade. Finns de några färdiga nivåmätare man kan använda? Eller gå de att bygga något själv?

Som jag förstår så brukar vanliga mätare arbeta mellan 0 och 180ohm.

Så har ni lite tips så jag kan komma igång är allt välkommet!

MVh Simon

Re: Nivå-mätare för bensintank

Postat: 22 april 2012, 18:24:42
av Lidning
Skulle du inte kunna använda lampan som den är?

Tänker mig att den är släckt, men med jämna mellanrum blinkar den till.

tex 4 blink full tank
3 blink 3/4 tank osv.

när det är mindre än 15% lyser lampan med fast sken.

bara en tanke, slipper du karva i instrumentet.

Borde gå att lösa med en enkel mikroprocessor med analog ingång.

//Dan

Re: Nivå-mätare för bensintank

Postat: 22 april 2012, 19:17:30
av gOry
En rgb-diod? Grönt är fullt rött är tomt, och där i mellan så mixar den färgerna.
Man skulle kunna lägga till fler funktioner tex att den börjar blinka när de endast är ~10L kvar...

Re: Nivå-mätare för bensintank

Postat: 22 april 2012, 19:21:47
av watti
Tack för svaret!. Jo tänkte först ha kvar den som den är. Men dock så är motorn på bilen ombyggd, så jag har både bränsle till och retur, Då måste jag endå bygga om nivågivaren. Som förövrigt är genomrutten. Tänkte om de fanns något relativt billigt att ersätta denna med?

Eventuellt tänkte jag ifall man byter ut nivå-sensorn så den har ca 3-4lägen, och man sätter en RGB-diod i instumentpanellen, Grönt = full, Gul = halvfull, Röd = åk direkt till macken! :) .

Detta skulle jag nog kunna bygga analogt, dvs med rörliga delar, Men detta känns inte 100%igt..

Men de är just nivå-sensorn som är de svåra, Finns de några färdiga man kan bygga utifrån ?

Kan tilllägga att tanken är väldigt liten.. Tror den rymmer ca 24L

Re: Nivå-mätare för bensintank

Postat: 22 april 2012, 19:31:08
av gOry
Är väl bara modifiera en armatur med 3-4st microbrytare. Skulle tro de flesta nivåmätarens som säljs har en kolbana så de ger ett värde. Kolla biltema.
Finns ju annars nivåvakter, vet dock inte om dessa brukar tåla bensin. Val av kabel, packningar, tätningar osv är viktigt i dessa miljöer så de tål bensinen.

Re: Nivå-mätare för bensintank

Postat: 22 april 2012, 19:39:47
av danei
En lösning är att ha flottörer med magneter. Dessa har du i ett rör med anslutning till tanken i båda ändar. Utanpå röret sätter du tungelement som detekterar om flötet flyter eller inte. Jag säger inte att det är den bästa lösningen, men jag vet att den funkar.

Re: Nivå-mätare för bensintank

Postat: 22 april 2012, 20:10:17
av xxargs
dom äldre var antingen trådlindad potentiometer eller av bimetalltyp - det sistnämda långsam i reaktion och dåtidens version av PWM-styrning om man säger så.

ingenting gnistskyddat förståss utan här räknade man att bränslegaserna skulle vara så feta att det inte kunde brinna i tanken.

skall man bara ha 1-4 mätpunkter så kan man använda termistorer på olika höjd som värms ett antal grader av strömmen och så länge det kyls av bensinen så markerar det 'fullt' - används ofta i motorcycklar som reservtanksdrift istället för kran med reservläge.

Re: Nivå-mätare för bensintank

Postat: 22 april 2012, 20:49:07
av PHermansson
Den här: http://www.biltema.se/sv/Bat/12-V/El-ti ... re-258010/, en pci/avr/arduino och en rgb-led?

Re: Nivå-mätare för bensintank

Postat: 22 april 2012, 23:57:46
av Thorped
danei skrev:En lösning är att ha flottörer med magneter. Dessa har du i ett rör med anslutning till tanken i båda ändar. Utanpå röret sätter du tungelement som detekterar om flötet flyter eller inte. Jag säger inte att det är den bästa lösningen, men jag vet att den funkar.
Typ såhär? :wink:
Thorped skrev:Har kommit på en liten flottör som jag kan använda, den lär bli rätt billig också.

Bild

Det svarta är röret som den röda flottören en löper i. Det gröna är en magnet som aktiverar de isolerade hall-sensorerna när den åker förbi. :)
Röret kan sitta fast i tanken med neodym-magneter, för att slippa svetsa något. Skulle detta störa hall-sensorerna kan jag utan större bekymmer göra skruvhål i tanken.

Re: Nivå-mätare för bensintank

Postat: 23 april 2012, 00:08:46
av Walle
Nja, poängen med att ha ett rör är väl att rörets insida är tankens "utsida"? Flottören har ett hål för röret, reed-reläerna sitter i röret.

Re: Nivå-mätare för bensintank

Postat: 6 maj 2012, 21:24:11
av watti
Ledsen för de sena svaret! har haft händerna fulla!

Många bra idéer de tackar jag för!

Nu har jag inte fixat själva flotör delen ennu, Men låt oss säga att jag får ihop en som går mellan 0 till 100Ohm tex. Hur svårt är de att få ihop detta med en RGB diod då?


Mvh Simon

Re: Nivå-mätare för bensintank

Postat: 6 maj 2012, 21:26:17
av Micke_s
Med en MCU och en ADC kanal är det enkelt.
Analogt går nog också, men jag har ingen snabb ide här.

Re: Nivå-mätare för bensintank

Postat: 8 maj 2012, 14:32:52
av stoffe
Varför inte ta en nivåsensor från en bil på skroten och modifiera in i din befintliga tankarmatur? Lämplig donatorbil är Volvo 240/740.

Re: Nivå-mätare för bensintank

Postat: 8 maj 2012, 17:05:36
av watti
Har också tänkt tanken, dock vet jag inte vart de finns en skrot med självplock eller liknande i Stockholms-området. Någon som känner till en bra ?


Mvh Simon

Re: Nivå-mätare för bensintank

Postat: 8 maj 2012, 22:05:02
av Bosen