Sida 1 av 1

Ta upp frekvensgången på högtalaren

Postat: 16 april 2012, 17:37:41
av 4kTRB
Hittade ett enkelt bygge att kolla hur rak
frekvenskurvan blir där man lyssnar ifrån.

Vad jag förstår så sätter man sig i soffan med
signalgeneratorn och kretsen och antecknar
amplituden vid olika frekvens. Vore kul att
bygga och sedan presentera resultatet här.

http://www.redcircuits.com/Page97.htm

Bild

Re: Ta upp frekvensgången på högtalaren

Postat: 16 april 2012, 18:12:21
av rikkitikkitavi
du kommer få en extremt ojämn frekvenskurva på grund av alla reflektioner. bäst är en datorbaserad mätning som medelvärdesbildar några tusen frekvenser..

det är inte heller så att den högtalar-rumkombinationskurva du får är särskilt representativ utan datorbaserade prigram med tidsstyrda fönster ger bättre resultat.

tips finns på faktiskt.se eller hififorum.nu om inte diyausio.com.


ps den g
här metiden fungerar fint i ekofria rum eller utomhus i ett torn gärna långt från hårda ytor.o

Re: Ta upp frekvensgången på högtalaren

Postat: 16 april 2012, 19:01:58
av 4kTRB
Stämmer säkert.
Den ger väl ungefär samma frekvensgång som örat tar emot
och örat vill väl ha så rak kurva som möjligt.

Re: Ta upp frekvensgången på högtalaren

Postat: 16 april 2012, 19:06:31
av SeniorLemuren
Fast jag fattar det som att själva idén med det hela är att få fram det bästa högtalararangemang just där man sitter i en verklig miljö. Inte att få ett mått på högtalarnas frekvensgång i ett sterilt labb.

Re: Ta upp frekvensgången på högtalaren

Postat: 16 april 2012, 19:12:57
av Gustav180
För att ta upp frekvenskurvan skall du ha ett reflexionsfritt rum, men det går också att placera sig ute på en stor slätt så att ljudet inte kan eka. Det skall vara ett bestämt avstånd mellan mik och högtalare, troligen 1m. För att vi skall tycka att ljudet skall vara naturligt skall kurvan vara så rak som möjligt från ca 15 Hz till 15 kHz. Däremot är örats frekvenskurva inte linjär, men det är en annan sak.

Om man tar upp frekvenskurvan i sitt eget rum blir det inte högtalarens frekvenskurva utan en kombination av högtalarens och rummets med dess innehåll. Det är just den sterila labmiljön som gör mätningen samma miljö för alla tester.

Re: Ta upp frekvensgången på högtalaren

Postat: 16 april 2012, 20:26:04
av ToPNoTCH
4kTRB skrev:kolla hur rak frekvenskurvan blir där man lyssnar ifrån.
Nej Lemuren du skriver INTE med vit text om du tror det.
Jag ville bara bekräfta det så du inte tror du håller på att bli galen.

Re: Ta upp frekvensgången på högtalaren

Postat: 16 april 2012, 20:38:02
av rikkitikkitavi
SeniorLemuren skrev:Fast jag fattar det som att själva idén med det hela är att få fram det bästa högtalararangemang just där man sitter i en verklig miljö. Inte att få ett mått på högtalarnas frekvensgång i ett sterilt labb.
frågan är oehört mycket mera komplex än så. ett sätt att mäta en högtalare är att göra det i ett ekofritt rum, och det finns ganska mycket undersökningar som visar att en högtalare som har en rak frekvensgång under sådana omständigheter gillas av flertalet, vid lyssningstester.
tex.
sedan är situationen sådana att den akustiska situationen i ett vanligt vardagsrum är minst sagt komplex...
direktljud och reflekterat ljud samverkar väldigt tydligt.
Inte bara frekvenskurvan,utan även hur högtalaren sprideer olika frekvenser har betydelse.

Så med en rak frekvensgång är det bara att börja laborera med placeringen. Samt olika akustikförbättrande åtgärder. Och då skall man tex mäta i en verklig lyssningsmiljö tex.

och så måste man ta hänsyn till att det du hör och det du mäter är två helt olika saker. örat har sin speciella frekvensgång, men inte bara det, signalerna bearbetas också i hjärnan , något som de som sysslar med psykoakutsik sysslar med. och nu talar vi inte om sk audiofiler, utan vetenskapliga metoder och inte euphoniatrams som olika signalsladd och kuddar till högtalarkablarna etc. hårda fakta, som går att falsifiera.
inte subjektiva bedömningar som faller gång på gång de prövas vetenskapligt.

Hellre 75% på dessa, och 25% på högtalarna än tvärtom. Högtalare över 10-15000 är meningslöst utan akustikförbättrande åtgärder, ialla fall enligt min erfarenhet.

detta är en sjukt överförenklad beskrivning såklart.

Re: Ta upp frekvensgången på högtalaren

Postat: 17 april 2012, 07:53:44
av 4kTRB
Om du ska serietillverka högtalare kan jag förstå att
alla har samma raka frekvensgång och sedan är det
upp till kunderna att mixtra med akustiken eller att
justera tonkontrollerna på förstärkaren.

Men om man sitter hemma i soffan på "standard-platsen"
med sina hemsnickrade högtalare som man inte har en
aning om vad de har för frekvensgång men har justerat
placering på och justerat förstärkare och filter till så
det låter så bra som möjligt så måste väl en sån här pryl
ge ett bra svar på hur frekvenskurvan bör se ut för
just de som sitter i soffan?

Då borde det också vara lättare att med tonkontroller
justera in ett par färdigköpta högtalare med rak frekvensgång
om man vill placera dom på samma ställe som de hemsnickrade?

Re: Ta upp frekvensgången på högtalaren

Postat: 17 april 2012, 09:44:47
av rikkitikkitavi
jag var nog otydlig och vill inte avskräcka. att mäta lite är bättre än att inte.mäta alls. bara du är.medveten om begränsningarna eftersom de kan luras. du kommer.ändå få en del.aha upplevelser.

testa att mäta tex basen 20-100 Hz i olika platser i.rummet.

pröva att mäta rakt.framifrån , pröva att mäta i öronhöjd., pröva att vinkla in högtalarna mot dig och mät igen tex.

bygg , mät och ha skoj så tittar vi på din tabell sedan.

Re: Ta upp frekvensgången på högtalaren

Postat: 17 april 2012, 10:37:22
av psynoise
Dock är jag lite skeptisk till schemat. För experiment ser jag ingen anledning att begränsa kopplingen till en matningspänning på 9 V. Jag hade använt mig av dubbelmatningsspänning. Byggt eller köpt en mikrofonförstärkare som klarar av kommersiella mätmikrofoner. Behringer ECM8000 kostar inte särskilt mycket idag men kräver 15 V till 48 V. Konstruerat en ideallikriktare efter bokexempel som är känd att fungera bra. Eventuellt spela in med PC och göra signalanalysen där istället.

Re: Ta upp frekvensgången på högtalaren

Postat: 18 april 2012, 09:22:32
av MiaM
Jag har läst att om man vill mäta upp basfrekvensgången på själva högtalaren så kan man få rätt bra resultat genom att skruva fast en sluten diskanthögtalare bakvänt och använda som mätmikrofon!