Sida 1 av 1
Hjälp önskas. Bygga en ljussignal som utlöses av telefon.
Postat: 20 mars 2012, 19:47:30
av censtrm
Jag jobbar på ett företag där jag tar emot en del telefonsamtal. Telefonen är en fysisk telefon som styrs via en dator. Jag har totalt fyra datorer. Jag har ofta hörlurar kopplade till någon av de andra datorerna och hör då inte när telefonen ringer. Lösningen just nu, är att jag har hörlurarna lite på sniskan, så jag hör när telefonen ringer. Det är ingen bra lösning.
Det jag vill göra, är att koppla en lampa eller stroboskop till telefonen, så jag ser när det ringer, även om jag har lurar på. Den dator som är kopplad till telefonen, kan det av säkerhetsskäl inte göras några som helst förändringar i mjukvaran på. (tänkte arduino)
Alltså återstår själva telefonen. När det ringer så är det dels en en högtalare som låter och en liten lysdiod som blinkar. Det jag vill göra är att koppla in en lampa eller strobb på någon av dessa. Jag är en total idiot på elektronik och vet inte vad som är bäst. Jag är ganska teknisk, och även om jag mest är inriktad på mjukvara kan jag nog löda ihop något om någon kan hjälpa mig att klura ut vad som är bästa sättet att göra det på.
Funderar också på någon slags motor som snurrar när det ringer, istället för lampor.
Tar tacksamt emot idéer på lösningar för det här.
Re: Hjälp önskas. Bygga en ljussignal som utlöses av telefon
Postat: 20 mars 2012, 19:57:25
av blueint
En liten färdig MCU med Ethernetanslutning dit man ansluter en ljuskänslig LDR etc. Programvara i MCU:n kan sedan detektera blinket och skicka ett broadcast meddelande till alla anslutna datorer.
Färdig modul + LDR samt programvara kan nog lösa detta.
Re: Hjälp önskas. Bygga en ljussignal som utlöses av telefon
Postat: 20 mars 2012, 20:14:15
av Walle
Jag skulle säga att man kan lösa det betydligt enklare än så. T.ex. med en 555'a kopplad som en monostabil vippa med vars utsignal man styr en transistor som i sin tur styr motor / strob. För att få signal till vippan kopplar man lämpligen in sig på lysdioden och förstärker upp spänningsfallet med en trissa så det blir en bättre nivå för 555'an, om nu inte lysdiodens framspänningsfall räcker för att trigga 555'an.
Re: Hjälp önskas. Bygga en ljussignal som utlöses av telefon
Postat: 20 mars 2012, 20:22:31
av censtrm
Hmmm. Jag fattar inte riktigt.
Det behöver inte snappas upp av de andra datorerna. Huvudsaken är att jag kan få en strömbrytare som utlöses av ringsignalen. Du tänker alltså att jag inte ska koppla in mig på själva telefonen, utan sätta en sensor på lysdioden. Enkel lösning! Kan du utveckla? Förklara som du skulle göra för en femåring.
Re: Hjälp önskas. Bygga en ljussignal som utlöses av telefon
Postat: 20 mars 2012, 20:25:47
av censtrm
Walle skrev:Jag skulle säga att man kan lösa det betydligt enklare än så. T.ex. med en 555'a kopplad som en monostabil vippa med vars utsignal man styr en transistor som i sin tur styr motor / strob. För att få signal till vippan kopplar man lämpligen in sig på lysdioden och förstärker upp spänningsfallet med en trissa så det blir en bättre nivå för 555'an, om nu inte lysdiodens framspänningsfall räcker för att trigga 555'an.
Det där får du utveckla. Jag är en total noob.

Re: Hjälp önskas. Bygga en ljussignal som utlöses av telefon
Postat: 20 mars 2012, 20:41:58
av censtrm
jag tror att det jag ska ha är en strömbrytare som slår till vid ljus. Var hittar jag en sådan?
Re: Hjälp önskas. Bygga en ljussignal som utlöses av telefon
Postat: 20 mars 2012, 21:32:54
av Nerre
Re: Hjälp önskas. Bygga en ljussignal som utlöses av telefon
Postat: 20 mars 2012, 21:48:31
av ristomemo
Får/vill du modifiera telefonen? Då är det nog enklast att koppla en optokopplare i parallellt med lysdioden. Som i sin tur styr någon kraftigare ljuskälla.
Vill du inte göra ingrepp i telefonen kanske denna byggsats fungerar
http://www.electrokit.com/fjarrstyrning ... efon.42306 Fäster man sensorn över lysdioden med lite häftmassa så inte något kringljus stör bör det fungera bra.
Re: Hjälp önskas. Bygga en ljussignal som utlöses av telefon
Postat: 20 mars 2012, 21:51:01
av ristomemo
Misstänker att han sitter med en systemtelefon som inte följer det vanliga analoga gränssnittet. Men gör den det så är det där ju den enklaste lösningen.
Re: Hjälp önskas. Bygga en ljussignal som utlöses av telefon
Postat: 20 mars 2012, 22:43:58
av censtrm
ristomemo:Misstänker att han sitter med en systemtelefon som inte följer det vanliga analoga gränssnittet. Men gör den det så är det där ju den enklaste lösningen.
Det stämmer. Telefonsystemet är inte det vanliga utan ett utvecklat för vårt företag. ClasOhlsonlösningen kommer antagligen inte fungera.
Min ursprungliga tanke var först att skruva isär telefonen och koppla in mig på antingen lysdioden eller ringsignalen. Men det verkar ju enklare att låta telefonen vara intakt, och bara sätta på en ljussensor över lysdioden.
Är det här en passande lösning?
http://www.electrokit.com/fjarrstyrning ... efon.42306
Det verkar vara något fel på databladet.
Re: Hjälp önskas. Bygga en ljussignal som utlöses av telefon
Postat: 20 mars 2012, 23:32:55
av adent
Electrokit-grejjen fungerar nog alldeles utmärkt tror jag!