Sida 1 av 6
Problem med fuzz-krets
Postat: 7 februari 2012, 13:39:03
av PoorCadaver
Hej!
Ska göra en fuzz-krets enligt ett standardschema som finns överallt på internet och jag har försökt på många olika sätt att få kretsen att fungera men utan att lyckas.
Har bifogat en bild med schema och hur jag har kopplat.
Nr 1 är orginalet, nr 2 hur jag tänker med jorden och nr 3 hur jag har dragit allt fysiskt.
Om ni inte vet vad fuzz är så är det en effekt till (bl a) elgitarr som överstyr och distar ljudet. Stereojack in från gitarren som fungerar som en brytare för strömmen, och mono ut. Två potentiometrar som styr volym och mängden dist. Transistorerna är NPN BC547B.
Det som händer är att signalen inte går igenom kretsen. Det blir bara ett brum som kan styras något med potentiometrarna.
Kanske någon här kan se om jag har gjort något fundamentalt fel eller ge några tips? Har provat många olika kopplingar utan framgång. Har även provat olika transistorer.
Tack!

Re: Problem med fuzz-krets
Postat: 7 februari 2012, 18:39:55
av Rolf Zetterberg
Undrar om inte felet ligger i stereojacket.Får 9V batteriet verkligen jordning genom pluggen?
Re: Problem med fuzz-krets
Postat: 7 februari 2012, 18:49:33
av SM7CZR
Vad jag förstår så använder man monoplugg på påde ingång och utgång.
Utgångsjacket ser skumt ut, verkar jorda signalen, men du har väl kopplat utsignalen till "tip" på pluggen?
Re: Problem med fuzz-krets
Postat: 7 februari 2012, 21:31:03
av PoorCadaver
Stereojacket jordar så fort man stoppar i en 6,3 mm mono teleplugg. Då kortsluter "sleeve" och "ring". Det är vanligt i gitarrpedaler för att kretsen inte ska dra ström ur ett eventuellt batteri när ingenting är ikopplat.
Som jag har förstått med potentiometrar (generellt i alla fall) så räknar man pinnarna 1, 2, 3 från vänster till höger sett uppifrån, alltså med ratten uppåt. Och eftersom potentiometrarna i schemat är numrerade som de är (se schema) så borde det bli rätt på det sätt jag har kopplat. Eller? Det är möjligt att jag har tänkt fel, så kom gärna med invändningar!
Re: Problem med fuzz-krets
Postat: 7 februari 2012, 22:28:32
av SM7CZR
Vad jag kan se så har du kopplat rätt, även potentiometrarna.
Har du även kopplat ihop trådarna eller är de bara korsade?
Re: Problem med fuzz-krets
Postat: 7 februari 2012, 22:30:06
av PoorCadaver
De är ihopkopplade.
Re: Problem med fuzz-krets
Postat: 7 februari 2012, 22:39:49
av SM7CZR
OK!
Mät på båda trissorna vilka spänningar du har i förhållande till jord!
Alltså samtliga elektroder!
Re: Problem med fuzz-krets
Postat: 7 februari 2012, 22:47:44
av spufuz
Utgångsjacket är kopplat till ring (där du t.ex. jordar batteriet på ingångsjacket) och inte tip...
Men det kanske bara är så i schemat??
Fuzzar kan vara lite krångliga.
Vad har du för spänningar på EBC på vardera transistor?
Re: Problem med fuzz-krets
Postat: 7 februari 2012, 22:51:39
av PoorCadaver
Spufuz: är du säker? Jag tycker att 1 går till sleeve, vilken också ska gå till jord, och att 2 går till tip?
Re: Problem med fuzz-krets
Postat: 7 februari 2012, 22:55:01
av SM7CZR
Det är väl bara bilden som är felritad, jag skrev om det tidigare...
Re: Problem med fuzz-krets
Postat: 7 februari 2012, 23:02:09
av PoorCadaver
Jag fick faktiskt just ljud i kretsen! Jag kopplade upp allt igen på en labbplatta så att jag skulle slippa löda en massa. Det lät inte bra, och fuzz-potten gjorde inte så stor verkar. Men jag antar att det är de små ledarna i plattan som gör att det distar hur man än kopplar. Ska testa att löda på ett kort nu också!
Edit:
Det som är konstigt är att jag fick det att fungera genom att vända på transistorerna. I schemat är C, B och E utmärkta, och om man kollar på datablad på transistorn (BC547B) så är ben 1 (till vänster med platta sidan uppåt) C, 2 B i mitten och 3 E till höger. Eller hur? Men när jag vände på dem så att ben nr 1 på Q1 går till jord osv så blev det ljud! Kan någon förklara detta?
Re: Problem med fuzz-krets
Postat: 7 februari 2012, 23:21:13
av Rolf Zetterberg
Det som gör att det distar är att kollektorspänningen på Q2 blir alldeles för låg och förstärkaren klipper osymmetriskt.Skulle vara kul att få se uppmätta spänningsvärden någon gång.På nätet är det ingen som har mätt vad jag sett....
Re: Problem med fuzz-krets
Postat: 7 februari 2012, 23:22:27
av SM7CZR
Denna är rätt bra att ha:
Transisor-pinouts.gif
Re: Problem med fuzz-krets
Postat: 7 februari 2012, 23:23:24
av PoorCadaver
Jag mäter gärna upp, men jag är ganska dålig... Vill du beskriva hur jag ska mäta?
Re: Problem med fuzz-krets
Postat: 7 februari 2012, 23:25:54
av PoorCadaver
SM7CZR skrev:Denna är rätt bra att ha:
Transisor-pinouts.gif
Intressant! Denna verkar stämma efter mina tester, men inte enligt datablad jag hittat.. Helt klart en keeper! Tack!