Sida 1 av 1

Gammal skrivare + Ny dator = Drivarproblem. Hur lösa?

Postat: 9 januari 2012, 15:21:04
av ElectricMan
Nu blev jag lite less... Jag köpte en Laserjet 1000 för 50 kr några år sedan, den funkar helt perfekt än.
MEN! Det finns inga drivrutiner till Windows 7. Endast till Windows XP. Så jag har fått ställa den vid mor och fars dator, den enda i huset som kör XP.

Man måste alltså spara som PDF, gå ner, starta datorn, leta upp filen man sparade, skriva ut.
I min perfekta värld så hade jag velat koppla skrivaren till servern som står i huset, och kunna skriva ut direkt från alla datorer i huset, inklusive de som kör Win7. :)

Hur kan man lösa det? Emulera nån drivrutin som klienterna kan installera, och köra en virtuell maskin på servern med Windows XP som skriver ut?


Servern kör Windows Server 2008, i grund och botten.

Re: Gammal skrivare + Ny dator = Drivarproblem. Hur lösa?

Postat: 9 januari 2012, 15:35:03
av JanErik
Är den inte postscript-kompatibel då?

Sätt upp en gammal maskin med *NIX, borde understödas utan problem av CUPS.

Re: Gammal skrivare + Ny dator = Drivarproblem. Hur lösa?

Postat: 9 januari 2012, 15:41:32
av Meduza
Här finns en diskussion om LJ1000 på windows 7:
http://h30434.www3.hp.com/t5/Printer-Al ... 513/page/7

En lösning med linux och virtualbox:
http://gunnicom.wordpress.com/2011/05/3 ... -solution/


Det ser onekligen ut som att det finns drivrutiner till den i HPLIB för linux och den ska alltså fungera med de flesta linuxvarianter medans Win Vista och 7-stödet ser ut att vara obefintligt...

Re: Gammal skrivare + Ny dator = Drivarproblem. Hur lösa?

Postat: 9 januari 2012, 17:47:39
av Nerre
Det KAN fungera att manuellt packa upp drivrutinerna för XP (det funkade med min gamla webbkamera som inte hade Win7-drivisar).

Jag fick ladda hem nån extraktor och packa upp filerna manuellt och sen peka Windows till .INF-filen. Det var alltså installations-programmet (.EXE) som protesterade över att det kördes under Win 7, inte Win 7 som protesterade om gammal drivrutin.

Re: Gammal skrivare + Ny dator = Drivarproblem. Hur lösa?

Postat: 9 januari 2012, 18:35:17
av Johanb
Om det är en "riktig" skrivare kanske den klarar sig med vilken PS/PCL-drivrutin som helst?

Re: Gammal skrivare + Ny dator = Drivarproblem. Hur lösa?

Postat: 9 januari 2012, 18:57:45
av ElectricMan
Tror jag ska testa det där i linux som Meduza föreslog, har redan en Debian-vm igång på servern, så det kanske kan fungera med den. :)

Annars kan jag göra som mrfrenzy föreslog på IRC: En Windows XP VM med ghostscript på.


Nerre: Det har jag provat, funkar ikke...

Re: Gammal skrivare + Ny dator = Drivarproblem. Hur lösa?

Postat: 9 januari 2012, 19:02:07
av sodjan
> Om det är en "riktig" skrivare

Det är en GDI skrivare.