Sida 1 av 3

Tekniska museet vill ha din gamla mp3-spelare

Postat: 31 oktober 2011, 14:53:28
av Tekniska museet
Tekniska museet i Stockholm efterlyser mp3-spelare och deras stories! Vi söker olika varianter av mp3-spelare; Rio PMP 300, iPod Shuffle, iPod Classic, Creative Nomad m.fl.

Varför?

Vi har frågat svenska folket i statistiskt säkerställda undersökningar om de 100 viktigaste innovationerna genom tiderna, och de 100 mest omtyckta vill vi visa upp här på museet. Mp3-spelaren finns med på denna topplista. Kring dessa föremål/uppfinningar håller vi nu på att bygga den största utställning museet gjort, ca. 2 000 kvm.

Vi behöver nu hjälp att hitta de utvalda föremålen men inte minst berättelser kring dessa. Vi hoppas förstås att någon på forumet har en spelare att skänka eller låna ut, och allra helst en berättelse kring den. Eller kanske bara har lust att berätta något om hårddisken som raderades av en magnet, hur ovärderlig mp3-spelaren var på långresan, eller bara minnet av den första låten i din första mp3-spelare? Alla föremål som har en alldeles speciell betydelse — eller som bär på en spännande historia — har en plats i utställningen. I januari 2012 öppnar Tekniska museet utställningen 100 innovationer.

När det gäller efterlysningen av mp3-spelare och berättelser om dem så finns det lite att läsa här
Man kan kontakta oss med per mail, på Twitter eller Facebook, men allra bäst är om man hänvisar till http://www.tekniskamuseet.se/100innovationer där det finns ett bra formulär.

Kort om oss
Tekniska museet verkar för att öka allmänhetens och speciellt ungdomars intresse för teknik och naturvetenskap på ett lustfyllt och inspirerande sätt. Museet har också i uppdrag att förvalta och vårda Sveriges industriella och tekniska kulturarv. Tekniska museet är Sveriges största tekniska museum och hade 323 398 besökare 2010.

[edit: särskrivningsfel...]

Re: Tekniska museet vill ha din gamla mp 3-spelare

Postat: 31 oktober 2011, 15:11:15
av blueint
Ska det inte vara "mp3-spelare" ?

Den första mp3-spelaren som jag vet om var en sydkoreansk tillverkad för internationellförsäljning och direktimport cirka 1996. Långt före ALLA andra som nämnts. Det byggdes en hel del eget med DSP:er, och sedan MAS-chippet innan det fanns färdigt.

ABC80, C64, Amiga, 80386-PC hoppas jag är med ;)

Bakmaskin är väl också en typisk halvnödvändligt 1980-talsprodukt.

Hittade resten av önskelistan men ingen "100 viktigaste innovationer" lista?

Re: Tekniska museet vill ha din gamla mp 3-spelare

Postat: 31 oktober 2011, 15:22:45
av Mizzarrogh
Jag har en Amiga 2000 ni kan få låna (samt några halvgamla PC burkar jag kan tänka mig skänka).

Men är osäker på om jag kan ta mig ned inom rimlig tid.

Re: Tekniska museet vill ha din gamla mp 3-spelare

Postat: 31 oktober 2011, 16:11:43
av Tekniska museet
Hej

Jodå, Tekniska museet vill ha dina onödiga kökshjälpredor också. Med betoning på onödiga :D .

Vad gäller persondatorer av svunnen årgång råkar Tekniska museets lager vara mycket välfyllda, så en kavalkad av gamla hjältar med spännnade namn som ABC, Commodore vågar jag utlova.

Den kompletta listan på svenska folkets viktigaste uppfinningar (facit alltså...) tjuvhåller vi på till slutet av februari. Då öppnar utställningen där alla grejer är med och visas på ett snyggt sätt och i sin kontext.

Vi vill förresten ha allt möjligt skro... jag menar hemelektronik av äldre datum:

• iPad, första generationen
• Playstation 2, Magnavox Odyssey, Nintendo Wii, Super Mario Bro´s, Wolfenstein, Counterstrike, Myst, dator och Pongspel
• Tidiga digitalkameror
• Datamöss
• Platteve från 1980-, 90 och 2000-talen
• Kabeltevebox
• CD-skivor -: Abba the visitors, Dire Straits — Brothers in arms, laserskivor Dragon´s Lair
• GPS

Så har du något av ovanstående är du mer än välkommen att höra av dig;
angelica.sjodin [a] tekniskamuseet.se

Hälsningar,
Eric Telander
Tekniska museet

Re: Tekniska museet vill ha din gamla mp 3-spelare

Postat: 31 oktober 2011, 16:52:11
av blueint
Fanns en TV på 1980-talet som hadde inbyggt svartvitt ping-pong spel som kan vara värt att kika efter?

Re: Tekniska museet vill ha din gamla mp 3-spelare

Postat: 31 oktober 2011, 17:30:44
av JohnGalt
blueint skrev:Den första mp3-spelaren som jag vet om var en sydkoreansk tillverkad för internationellförsäljning och direktimport cirka 1996. Långt före ALLA andra som nämnts.
Hoppas verkligen att ni får tag i denna, MPMAN har jag för mig att den hette. Tyckte att det var fantastiskt när den kom, både storleken och enkelheten att låna/kopiera musik.
Före mp3 joggade folk med CD-spelare (med "skakminne" :D ), man kan knappt tro det idag...

Re: Tekniska museet vill ha din gamla mp 3-spelare

Postat: 31 oktober 2011, 18:08:32
av blueint
Om man glömmer guppen så kommer CD-spelaren ihåg dom åt en .. :lol:

Re: Tekniska museet vill ha din gamla mp 3-spelare

Postat: 31 oktober 2011, 18:13:16
av Oblivion
ska inte minidisken få sin plats också?

den va ju före mp3 spelarna även om de samsades en tid innan mp3 helt tog över

Re: Tekniska museet vill ha din gamla mp 3-spelare

Postat: 31 oktober 2011, 18:22:34
av Mizzarrogh
Vadför datamöss, någon särskild typ?

Kan ha en del liggandes.

Har fö. något gammalt svensktillverkat Arngren chassi. tror jag.

Re: Tekniska museet vill ha din gamla mp 3-spelare

Postat: 31 oktober 2011, 19:31:53
av Electricguy
Detta ska vara vad jag vet den första MP3 spelaren som kom.
http://www.homotron.net/2008/03/happy_1 ... layer.html
MPMAN MP-F20

Re: Tekniska museet vill ha din gamla mp 3-spelare

Postat: 31 oktober 2011, 20:24:52
av danei
Jag har en sådan här.
http://www.mbnet.fi/nettijatkot/1999/11 ... zpiper.jpg
Svindyr. klarade väl 30min musik om man packade den så mycket man kunde acceptera. Jag har för mig att den kostade mig 2000kr.

Jag har dessutom en IXUS. Den första. 6000kr år 2001. 2,1Mpixel. Då var den extremt liten.

Re: Tekniska museet vill ha din gamla mp 3-spelare

Postat: 31 oktober 2011, 20:59:03
av grym
hm, har den tidigaste normala digitala sytemkameran, kodak dcs 200, föregångaren dcs 100 hadde batteripacket och allt på bälte, dcs200 satte ju standarden för ett bra tag framöver,, ger fortfarande bra bilder

Re: Tekniska museet vill ha din gamla mp 3-spelare

Postat: 31 oktober 2011, 21:21:31
av Nerre
Jag har en Kodak DC 210 ligger och skräpar tror jag... Hade ett 8 MB minneskort till den, batterierna (fyra R6) tog slut innan man hade fyllt minneskortet:) Den hade ju inte ens en megapixel (min gamla DC 260 är märkt "Megapixel camera").

Och Dragon's Lair på CD (som PC-spel alltså). Minns när den kom som arkad-spel, vad impad man var av grafiken. Innan man insåg att det var ju bara animerade snuttar som valdes baserat på hur man spelade... :(

Jag har för mig att det var nåt rymdspel med liknande grafik som kom samtidigt?

Jag ska nog rota lite i gömmorna och se vad jag kan gräva fram. Har nog en gammal fungerande Nokia 2110i eller två (med vibratorbatteri till den ena, det var långt innan alla telefoner hade vibrator:). Vi snackar alltså om den 2110 som kom i mitten av 90-talet. Fast som representant för de tidigare mobiltelefonerna borde man väl visa upp en Motorola Micro-TAC?

Annars var väl Nokia 3310 den som "slog igenom". Jag har nog 2-3 stycken fungerande. Med fräsha original-skal (eftersom alla har använts med andra skal).

Undrar om ungarnas Tamagotchi är hela...

Serieportsansluten Microsoft-mus?

Re: Tekniska museet vill ha din gamla mp 3-spelare

Postat: 31 oktober 2011, 22:07:54
av lgrfbs
Har en Nokia 1610 liggandes samt en Kodak DC280 2,1 Megapixel kamera.

Re: Tekniska museet vill ha din gamla mp 3-spelare

Postat: 1 november 2011, 00:54:47
av blueint
Olympus C-800L var väl en av dom första att fixa minst 1 megapixel. Tömning via RS-232.. det gick snabbt.. INTE! ;)

Som slutgiltig förolämpning använde man förstås en specialkontakt a la MAC.

En speciallösning som fanns var en fejkad diskett som man kunde ladda ner bilder ifrån. På samma sätt som evighetsbanden med lågnivåingång.