Sida 1 av 2

Lister diesel

Postat: 29 oktober 2011, 19:05:19
av danielb
5hp luftkyld 1500 rpm som är stum och gratis är den värd att ta sig an?
Edit: SR1 är benämningen.

Re: Lister diesel

Postat: 29 oktober 2011, 19:23:46
av Icecap
Om inte du vill ska jag gärna iaf!

Re: Lister diesel

Postat: 29 oktober 2011, 19:32:17
av ds77
Jag ställer mig på kö också, svar nog? :)

Gratis är ju alltid gott, sen är det ju alltid kul att ha ett vinterprojekt.

Re: Lister diesel

Postat: 29 oktober 2011, 19:43:48
av danielb
Vill veta mera, reservdelstillgång Värt att veta etc. Min tanke faller på en konvertering av en Tvåtakts ILO driven asynkrongenerator som jag har. Har du något liknande Icecap?

Re: Lister diesel

Postat: 29 oktober 2011, 19:47:33
av Icecap
Jag har inget specifikt projekt där den skulle vara lösningen på alla problem - men jag har ett antal projekt där den skulle vara guld att ha.

Alla projekten handlar om att använda motorns energi till att göra elektrisk energi.

Re: Lister diesel

Postat: 29 oktober 2011, 19:50:29
av danielb
Ligger en likadan på blocket för 1000 http://www.blocket.se/stockholm/Lister_ ... m?ca=2&w=3

Re: Lister diesel

Postat: 29 oktober 2011, 20:11:28
av danielb
Antar då att imorgon hamnar detta på "The (to do) list" :humm:

Re: Lister diesel

Postat: 29 oktober 2011, 21:22:40
av säter
Köpte inte "Tottish" en Lister från England? Han kanske har lite info.

ILO-motorn, är det en diesel? I sådana fall är jag intresserad av att köpa den.

Re: Lister diesel

Postat: 29 oktober 2011, 21:42:35
av danielb
Nej en bensin, dessutom en Sachs, mindes fel Ilo´n sitter på en pump..

Re: Lister diesel

Postat: 29 oktober 2011, 21:49:03
av säter
Ok, ILO'n då, bensin eller diesel?

Re: Lister diesel

Postat: 29 oktober 2011, 22:07:51
av danielb
Samma där, tyvär :wink:
Edit: Lade precis ner telefonen, hämtar henne imorgon.
Sedan får man väl utröna vad detta bringar till livets lotteri, bäver eller anus, det är frågan... :D

Re: Lister diesel

Postat: 29 oktober 2011, 22:15:16
av Mizzarrogh
Listermotorerna är lättmekade och i princip outslitliga, det är gott om reservdelar i omlopp som är kompatibla eller lätta att ändra då kloner tillverkades i indien, tror så fortfarande gör och viss tillverkning av originaldelar höll på fram till 80 talet.

Så, behöver du en robust trotjänare, slå till!

_

Re: Lister diesel

Postat: 29 oktober 2011, 22:26:02
av danielb
Tackar för bra info Mizzarrogh, slog till, se editeringen i inlägget ovan.

Re: Lister diesel

Postat: 1 november 2011, 00:58:04
av danielb
Vad skall man välja? Mest intressant för min del borde vara att kunna köra gentemot en 24v batteribank bestående av ett gäng dylika som jag kom över till rätt kurs och dels för att jag redan har en gammal AC-box 24v till 220v 1000w, tänker jag tokigt?: Bild
Frågan är om det är realistiskt och mest effektivt att använda till denna generator för laddningen, går det överhuvud taget via transformator och likriktare (edit: för asynkrongeneratorn) och på låg budget, samt hur hög laddström tål batterierna om man sätter ihop 6st batterier (till att börja med) och kopplade 24 volt?
Batterier samt laddströmmar är inte min starka sida, detta samtidigt som jag plötsligt blev mer eller mindre påhoppad av en listermotor och inte därav hunnit reflektera och läsa på.
Överförings sträckan är ca 30 meter från generatorhuset till batteribanken. Bild
Eller skall jag köra med direktdriven 24 volt fordons generator för laddningen (Motorns märkvarvtal är 1500rpm men verkar justerbart upp mot 1800 rpm) och flytta batteribanken till generatorhuset och dra kabel från växelriktaren dessa 30 meter istället? En nackdel blir väl dock att batterierna då får bo kallt? Men automatik för frånslag av motor när batteribanken är full-laddad får kortare vägar.
Tips, tankar och ideer mottages tacksamt. (Ps. säkrade en möjligt återkommande leverans om ca 200 liter frityrolja, någon som har erfarenhet om blandningar och ev. sotproblem av detta i denna motortyp, om filtrering eller centrifugering för rening etc.)

Re: Lister diesel

Postat: 1 november 2011, 01:18:43
av Glenn
Antar att det är en radpumpsdiesel ? dom brukar ju vara ganska okänsliga, skulle tro att det fungerar fint med frityrolja så länge den inte blir för kall och övergår till fast form.

Känns dock lite overkill med en såpass stor motor bara för att driva en liten fordonsgenerator.