Sida 1 av 2

tips om 12-v fläkt och styrning?

Postat: 9 oktober 2011, 00:48:27
av t90fpe
Hej,
jag har funderingar på att själv bygga en enklare ventilationsstyrning mha en PIC och ett 12-volts bilbatteri. Nu är jag total nybörjare så jag vänder mig till er som är betydligt duktigare än vad jag är på detta.

1) Jag söker tips på en 12-voltsfläkt som kan användas med 100-125 mm ventilationsrör och ett 12-volts (bil-)batteri. Jag söker en fläkt som kan arbeta i bägge riktningarna, dvs som både kan blåsa ut luft och som även kan blåsa in luft, inte samtidigt naturligtvis men det kanske var självklart. Det är bra om fläkten kan klara lite tuffare klimat iom att jag tänkte ha den på en kallvind.

2) Min tanke är att styra fläkten mha av en PIC-processor. Hur gör men det och vad är bästa sättet? OBS, jag har sökt i forumet men då jag är en total nybörjare på detta förstår jag inte hur det ska gå till eller vad man bör tänka på. Jag har sett att några skriver om PWM-styrning men i mitt fall har jag tänkt mig att antingen är fläkten avstängd, eller 100% utblås eller 100% inblås.

Min första tanke var att ha två utgångar på PIC:en som antingen är 00, 10 eller 01. Utgången på PIC:en styr sedan en transistor eller liknande, lämplig för 12v och den lasten som fläkten behöver men det kanske inte är någon bra idé?


Alla idéer och synpunkter tas emot tacksamt!

Tack på förhand.

Re: tips om 12-v fläkt och styrning?

Postat: 9 oktober 2011, 01:01:23
av Mauritz
Tror inte jag sett någon fläkt som inte är gjord för 1 flödesriktning.

Ta 2 fläktar från ett PC nätagg och sätt dom motriktade med en bit rör emellan ??

Behåll tempkontrollen och ersätt tempgivaren med picstyningen så har du drivningen klar.

Re: tips om 12-v fläkt och styrning?

Postat: 9 oktober 2011, 01:02:33
av jesse
1) Vet ej... passar inte en darorfläkt? :mrgreen:
(Mauritz... jasså. jag trodde man bara kunde byta polaritet :humm: )

2) Du är på rätt väg. Men du behöver fyra eller fler transistorer. Goggla på "full bridge" MOSFET.

Bild

(Observera att på bilden så är NAND-grindarna av typen "open collector" - man kan alltså inte driva MOSFETarna direkt från en PIC.)

Det kan vara ett problem med full-bridge: det är att vid omslag kan det gå mycket höga strömmar då både övre och nere transistorn leder ett kort ögonblick. Man kan lösa detta genom att man fördröjer tillslaget för den ena transistorn några mikrosekunder så att den andra transistorn hinner slå av ordentligt först.

Detta kan du antingen göra med lite extra komponenter (dioder, motstånd och kondensatorer) eller i mjukvara med PIC:en. I senare fallet behöver du fyra utgångar på PIC:en.

En risk med att använda fyra utgångar på PIC:en är att ett misstag i mjukvaran orsakar kortslutning och brända transistorer. Så det är inte att rekommendera.

Re: tips om 12-v fläkt och styrning?

Postat: 9 oktober 2011, 08:34:52
av Mindmapper
1) Vet ej... passar inte en darorfläkt?
(Mauritz... jasså. jag trodde man bara kunde byta polaritet )

Datorfläktar har elektronik inbyggd som gör att det inte är så bra att polvända. Om man inte tar en fläkt från datorernas barndom.

Re: tips om 12-v fläkt och styrning?

Postat: 9 oktober 2011, 09:12:03
av t90fpe
Oj, här vaknar men och ser att många redan har tips och idéer! Tack för alla synpunkter. Som sagt jag är nybörjare på detta - jag ska läsa på om "full bridge"

En PC-fläkt kommer den verkligen att klara klimatet på en kallvind med allt vad temperaturskillnader och kondens osv innebär? Helst vill man inte upp och byta fläkt för ofta.

Jag har sett framför mig modeller liknande "ECO TT 100" från Myson (http://www.myson.se) men de har endast 230 V varianter men det kanske går bra med PC-fläktar?

Efter lite eftertanke behöver fläkten bara kunna i en riktning, jag behöver bara kunna ta in luft utifrån om förutsättningarna är rätt, behöver inte blåsa ut egentligen.

(Edit: kompletterande text)

Re: tips om 12-v fläkt och styrning?

Postat: 23 oktober 2011, 23:26:32
av t90fpe
En fråga till alla proffs där ute. Om jag nu tänker mig att driva följande PC-fläkt (12 v) från PIC:en:
http://www.komplett.se/k/ki.aspx?sku=579949#extra

Enligt tillverkaren har den följande data (det är iaf det jag fått fram):
Voltage 12 V
Current (Ampere) 0.26A Max.
Power consumption 3.12W Max.

Fråga 1, är detta en lämplig drivare?
https://www.elfa.se/elfa3~se_sv/elfa/in ... &toc=19777

Fråga 2: vad är en lämplig MOSFET till denna drivare och fläkt? Jag känner att jag riktigt vet hur jag skall dimensionera den? Någon som skulle kunna tipsa om lämplig MOSFET? Helst en TO-220/92 kapsel, iaf inte ytmonterad.

Nu kanske frågorna inte är ställda i helt rätt ordning, drivaren väljs naturligtvis efter den MOSFET som väljs men jag är rookie jag vet. :).

Tacksam för input.

[edit .. kompl. info]

Re: tips om 12-v fläkt och styrning?

Postat: 23 oktober 2011, 23:47:35
av Pejlaren
Spontant så känns det som att bladen på fläkten ska vinklas åt andra hållet om flödet ska ändra rikting, inte bara polariteten alltså.

Om du nu nöjer dig med en flödesriktning och antingen 100 % blås eller inget, så förstår jag inte varför du ska blanda in en PIC? Allt du behöver är ju en strömbrytare... Ja, förutom fläkten, kablage och batteriet då.

Re: tips om 12-v fläkt och styrning?

Postat: 24 oktober 2011, 00:00:07
av t90fpe
PIC:en kommer in i bilden för att läsa av ett par olika sensorer och fläkten är endast en del i detta. Visst har du rätt i att det är lite overkill men jag vill gärna lära mig.

Jag har insett att jag endast kommer köra fläkten i en riktning, 0 eller 100% inga mellanlägen.

Re: tips om 12-v fläkt och styrning?

Postat: 24 oktober 2011, 12:08:23
av Electricguy
borde man inte kunna modda en datorfläkt och dra ut några tåtar för att byta plats på ett par faser?

Re: tips om 12-v fläkt och styrning?

Postat: 24 oktober 2011, 13:34:09
av jesse
Jag antar att den där fläkten då bara går att köra åt ett håll?
I så fall behövs ju ingen brygga eller liknande, utan endast en enkel MOSFET. Strömmen är bara 0.26A så välj en MOSFET som klarar 2-5 ampere så har du goda marginaler. Du behöver ingen särskild drivare till MOSFETen om du bara väljer en som har "logic level" nivå på gaten (dvs. full "on" vid 4.5 volt). t.ex. elfa 71-372-52 .

Re: tips om 12-v fläkt och styrning?

Postat: 24 oktober 2011, 18:02:10
av SeniorLemuren
Jag använder en motorrumsfläkt från biltema för att få runt vämen i min värmeväxlare till braskamminen i min båt, den har rätt bra ös och går att polvända för omvänd blåsriktning, men eftersom fläktvingarna är utformade för att ge bäst flöde i en riktning så ger den sämre blås när den går åt fel håll. Den går ju att varvtalsstyra med PWM .

Re: tips om 12-v fläkt och styrning?

Postat: 24 oktober 2011, 20:40:51
av pyamastomaten
Jag har för plan att göra något likanande, typ.

Men jag tänkte använda en 230 v kanalfläkt och sätta uppe på vinden som sedan skall styras med en fuktstyrning ifrån badrummet på botten våningen.

Om du undrade liksom... :D

http://www.pax.se/html/flaktar/fakta_si ... 0_125.html

Re: tips om 12-v fläkt och styrning?

Postat: 24 oktober 2011, 21:29:42
av t90fpe
Tack för all input!

Jesse den MOSFET du tipsar om, hur vet du att den har "logic level" nivå på gaten? Elfa har inget datablad men du känner till de sedan tidigare? Jag är bara nyfiken och vill som sagt lära mig.

SeniorLemuren, den fläkten stämmer nästan helt och hållet med min initiala plan. Hmmm, nu kanske jag får omvärdera vad som blir bäst. Den flyttar betydligt mer luft en en större PC-fläkt och den har dessutom ett riktigt lågt pris.

pyamastomaten. Hade jag 220 v skulle den helt klart vara intressant.

Re: tips om 12-v fläkt och styrning?

Postat: 25 oktober 2011, 13:17:22
av jesse
Nej, jag letade upp databladet på http://www.datasheetarchive.com/
Sedan kollade jag siffrorna där. Den kanske inte är riktigt "Äkta" logic level, eftersom den har bättre prestanda vid Vgs = 10 volt, men eftersom de specificerar funktionen även vid 4.5 volt så anser jag att det räcker: Det finns viss marginal.

Denna är dock ytmonterad, men det kanske inte utgör något hinder?

Re: tips om 12-v fläkt och styrning?

Postat: 26 oktober 2011, 00:14:57
av t90fpe
Om man skulle ge sig på den fläkt som SeniorLemuren tipsar om http://www.biltema.se/sv/Bat/VVS/Ventil ... rumsflakt/ vad vore en bra MOSFET för att kunna styra den från en PIC utgång? Med "styrning" menar jag egentligen en riktning och av eller på, ingen PWM.

Skulle denna MOSFET kunna fungera: https://www.elfa.se/elfa3~se_sv/elfa/in ... &toc=19199? Passar då den tidigare drivare https://www.elfa.se/elfa3~se_sv/elfa/in ... &toc=19777 om den drivs med 12 V, samma som fläkten?