Om man skulle ta på endast en leding som går till en komponent med ström, skulle man få ström i sig då? Då strömen går ju genom ledingen till andra "polen"
Fåglar kan ju sitta på ledningarna till tågen utan att få ström i sig, men vad häder om ett tåg har åkt förbi? får fåglarna ström i sig?
Om man skulle ta på ledningen o sedan på rälsen så är man ju död det borde väll bli samma sak om man skulle bara ta på ledningen och om ett tåg åkt förbi då strömen går i ledningen till tåget o då har man ju + och - (till tåget, dvs rälsen) på andra sidan handen
Annat exempel är ju att man kan ta på ett motorblock utan att få en stöt isig från tändingen, då tändstiften "jordas" i topplocket. Men varför får man inte en stöt?
Man måste ju få kontakt med båda "polerna" för att få ström i sig, och det får man väll i alla dessa exemplen? då man har kontakt med både + och -
Lite konstiga frågor, har funderat lite på detta )
Tack på förhand
Re: Strömens väg
Postat: 3 oktober 2011, 14:55:16
av Zlim00
Varför skulle strömmen ta omvägen genom handen/fågeln och sedan tillbaka till ledningen istället för att gå raka vägen?
Re: Strömens väg
Postat: 3 oktober 2011, 14:58:40
av Klas-Kenny
Tja, någon ynka liten nanoampere går nog igenom kroppen.
Blir som två parallellkopplade motstånd, ledningen har extremt låg resistans på den sträckan (allt är relativt..), medan din kropp har flera MegaOhm, där av går i princip all ström igenom ledningen, men som sagt, något pyttelitet kan nog gå igenom kroppen, men alldeles för lite för att det ska kännas.
Jordar du dig där emot...
Re: Strömens väg
Postat: 3 oktober 2011, 15:08:36
av Argtomte
Du måste alltid ha en potentialskillnad för att en ström ska flyta. Om du till exempel petar på två olika ställen på en ledning kommer det bli en pytteliten potentialskillnad, och som Klas-Kenny säger kommer det flyta en otroligt liten ström då. Det är så lite ström att det är en korrekt approximation att säga att ingen ström alls går. Om du bara petar på ett enda ställe på ledningen finns det ingen potentialskillnad, och strömmen har ingen lust att gå genom din kropp. Sen kan det ju vara så att det du petar på är jordat, och att din kropp genom golv eller annat har lite lite kontakt med jordpunkten. Då kommer du få en potentialskillnad och en ström kan flyta.
Din diskussion är lite förvirrande... om du tar på tågledningen och rälsen samtidigt så får du en jättestor potentialskillnad över dig och ja, då blir du grillad. Men det spelar ju ingen roll för fåglarna huruvida ett tåg har åkt förbi, de har bara kontakt med en ledning och inget annat. Om du petar på motorblocket petar du väl bara på jordpunkten och aldrig på någon positiv spänning?
Re: Strömens väg
Postat: 3 oktober 2011, 15:09:26
av labmaster
För det första, det är absolut livsfarligt att vara i närheten av en högspänningsledning som exempelvis den som finns vid järnvägar.
Fåglarna får inte ström genom sig eftersom de inte har kontakt med den andra spänningpolen. Samma sak är det med handen som du ritat till vänster om lampan. Det går ingen ström genom handen eftersom ingen annan kroppsdel berör minuspolen i din enkla skiss.
Om du tittar på de så kallade isolatorerna på en högspänningsledning så ser du att de är ganska långa på en 400 kilovolt kraftledning. Det beror på att högspänning kan så att säga hoppa över till jord i luften. Samma sak gäller för kontaktledningarna vid järnvägen. Där finns det 16 kilovolt och även där är isolatorerna långa. Detta med att strömmen kan hoppa genom luften gör att det är lika farligt att vara i närheten av en högspänningsledning som att ta på den. Längden på hoppet beror av hur hög spänning det är och hur fuktig luften är.
Naturligtvis skall man inte ta i någon ledning oavsett hur hög spänning det handlar om utan att först ha kontrollerat att den är "strömlös". Det är därför som banarbetarna bland annat hänger upp kortslutningsbleck på kontaktledningarna när det skall jobba på banvallen.
När man jobbar i närheten av strömförande ledningar eller annan el så skall man sträva efter att hålla ena handen i fickan. Detta gäller naturligtvis inte i närheten av anläggningar med högspänning i kilovoltklassen. Där gäller grundregeln att man först att stänga av strömmen.
Fast jag är lite förundrad över de som jobbar med "live" 400kV ledningar från helikopter.
Då håller dom en ledare mot ledningen och det sprakar en bra stund innan dom kopplar ihop sig, var är då återledaren? Att dom behöver ladda upp helikoptern till 400kV kan jag köpa.
MEN det sprakar även när dom kopplar ifrån sig, vart är då återledaren.
Någon som sett nedan om vad jag menar och även kan förklara...
I detta fallet handlar det om statisk elektricitet som rotorbladen genererar. Det är lika dant om man ske fira ner någon på ett fartygsdäck.
Se helikoptern som en stor vandegrafgenerator.
Re: Strömmens väg
Postat: 3 oktober 2011, 16:16:35
av johano
Nja, jag tänkte mer på när han kröp på ledningen...
Men, en vacker film är det iaf.
/johan
Re: Strömmens väg
Postat: 3 oktober 2011, 17:18:12
av Henry
Skulle gissa på att eftersom helikoptern är i närheten av hela 500kV så genereras en spänning inte direkt av rotorbladen men hjälper säket till lite och eftersom luften alltid är lite ledande så kan en del av elektronerna gå ner till marken vilket skapar en sluten krets med låg ström därav de tunna blixtarna när de närmar sig.
Vad menas med när han kröp på ledningarna?
Re: Strömmens väg
Postat: 3 oktober 2011, 17:19:27
av kfba
Detta är endast en fundering inget annat
Jag tänkte mig att om en ström gick genom ledingen till tågets motor o sedan till räls, att då strömen kunde gå via fågeln, då det "går" ström i ledingen ...
tänkte samma sak när det gäller motor blocket, att även fast det är "jorden" att strömen kunde gå via kroppen då det flyter en ström genom motor blocket... Och att om man lägger handen på blocket att man då får kontakt med både - och + då det finns en förbindelse redan mellan + och - via ledingarna att man även fast man bara tar på - att man då också får kontakt med +.
Tack!
Re: Strömmens väg
Postat: 3 oktober 2011, 17:33:02
av Henry
Var mer till johano då jag trodde han menade filmerna.
Re: Strömmens väg
Postat: 3 oktober 2011, 19:06:00
av Nerre
Luften har ju inte oändlig resistans, så 400 kV genom 1 Tohm ger ju i alla fall 400 uA. Det är rätt högt ström.
Nu vet jag inte vad luften har för resistans, man får ju betänka att det även finns en kapacitans, för att få 1 Tohm vid 50 Hz så räcker det väl med 3-4 pF om jag inte räknar fel?