Sida 1 av 2
Går det att få 12V och 24V samtidigt på 2 batterier?
Postat: 17 september 2011, 11:35:47
av olol
Hejsan!
Jag har 2st 12V batterier som är i en båt. Det ena driver båten, och det andra driver i nuläget en förstärkare. Denna förstärkare skall bytas ut till en lite kraftigare som drivs på 12-30V och rekomenderas att drivas av 24V.
Mina elkunskaper är lite rostiga, så jag undrar om någon skulle kunna titta på mina ritningar och svara om jag tänker rätt..
Kan man på detta vis plocka ut både 12V och 24V samtidigt? (Det ena 12V batteriet som i nuläget driver motorn är kopplad till en generator, är detta något problem?)
Vidare undrar jag om man kan köra generatorn och ladda båda batterier såhär

Tror det kommer bli problem då + och - på generatorn iprincip är samankopplade..?
Därför tror jag det är bäst att ha det såhär:
Uppskattar om någon tar sig tid att titta igenom detta och svara på frågor
//Olol
Re: Går det att få 12V och 24V samtidigt på 2 batterier?
Postat: 17 september 2011, 11:43:59
av Andy
Det går bra att ladda båda batterierna i parallellkoppling med en 12 V generator men naturligtvis kan man inte samtidigt ta ut 24V från dem.
Du behöver en DC-DC konverter 12/24 med lämplig uteffekt för att lösa problemet.
Re: Går det att få 12V och 24V samtidigt på 2 batterier?
Postat: 17 september 2011, 11:46:38
av bit96
Nej, du kan inte koppla enligt bild två, det blir kortslutning.
Det går att ta ut både 12 volt och 24 volt som du ritat på bild ett.
Problem uppstår dock vidd laddning med 24 volt. Om batterierna inte är så gott som exakt identiska vad gäller spänning så blir det ena batteriet laddat med för hög spänning och det andra med för låg, vilket leder till att batterierna går sönder.
Så i praktiken kan man aldrig ta ut 12 volt från ett 24 volt-system enligt bild ett, såvida det inte rör sig om några enstaka mA för nån klocka eller nåt.
Re: Går det att få 12V och 24V samtidigt på 2 batterier?
Postat: 17 september 2011, 11:50:25
av Mauritz
Det är inga problem att ta ut 12 och 24 volt med gemensam - pol
Laddningen blir du tvungen att ändra till 24v om du vill ladda båda.
Däremot är det inte särskilt bra för batterier med delad last och gemensam laddning.
Håller med Andy om att en DC/DC omvandlare är en bättre lösning.
Vilka effekter pratar vi om?
Förklaringen kom snabbare än jag hann skriva

Re: Går det att få 12V och 24V samtidigt på 2 batterier?
Postat: 17 september 2011, 11:51:59
av olol
Däremot kan man väl göra enligt bild 3
Dvs, plocka ut "24V" över 2 batterier, och sedan 12V över ena batteriet som sedan också har en generator på sig.
Så det ena batteriet sakta laddas ur, och så får man ibland koppla ur det och ladda det.
Kan ju då även vara en ide att ha en voltmätare för att övervaka det batteriet, eller blir det något annat problem där som jag inte tänker på?
Edit:
Det är en sådan här:
http://www.sureelectronics.net/goods.php?id=1332 som skall drivas.. Så det är inte otroliga mängder ström vi talar om..
Re: Går det att få 12V och 24V samtidigt på 2 batterier?
Postat: 17 september 2011, 11:55:14
av bit96
Om du gör som bild tre, och för 24-volten använder ett fritidsbatteri som tål urladdning bättre än ett startbatteri så funkar det.
Fritidsbatteriet kan laddas parallellt med ordinarie batteri, men det gäller att koppla om rätt så det inte blir kortslutning.
Du kan alltså inte ladda och använda extrabatteriet samtidigt.
Re: Går det att få 12V och 24V samtidigt på 2 batterier?
Postat: 17 september 2011, 11:56:42
av Mauritz
Pratar vi inombordare tror jag en extra generator är det enklaste alternativet.
Re: Går det att få 12V och 24V samtidigt på 2 batterier?
Postat: 17 september 2011, 12:02:19
av Mauritz
Bit96 ide finns på startvagnar för bil/lastbil där sitter en huvudströmbrytar nyckel man flyttar från 24v till 12v läge innan laddning.
Eftersom det bara finns en så kan ingen frestas slå till båda brytarna samtidigt.
Re: Går det att få 12V och 24V samtidigt på 2 batterier?
Postat: 17 september 2011, 12:03:23
av Andy
"Pratar vi inombordare tror jag en extra generator är det enklaste alternativet."
Det blir både dyrare och mycket mer komplicerat än en DC-DC konverter.
Re: Går det att få 12V och 24V samtidigt på 2 batterier?
Postat: 17 september 2011, 12:09:22
av Andy
Mauritz skrev:Bit96 ide finns på startvagnar för bil/lastbil där sitter en huvudströmbrytar nyckel man flyttar från 24v till 12v läge innan laddning.
Eftersom det bara finns en så kan ingen frestas slå till båda brytarna samtidigt.
Då får man välja om man vill köra motorn eller förstärkaren.
Re: Går det att få 12V och 24V samtidigt på 2 batterier?
Postat: 17 september 2011, 12:21:55
av olol
Skall kika lite på DC-DC omvandlare.. Det är en utombordare vi pratar om, 150hp. Så en extra generator är tyvärr inte en möjlighet.
Vad för DC-DC omvandlare skulle ni rekomendera, är det stor skillnad på dem?
//Olol
Re: Går det att få 12V och 24V samtidigt på 2 batterier?
Postat: 17 september 2011, 13:15:38
av Andy
Frågan är först; hur mycket effekt eller ström (Ampere) behöver förstärkaren (och annat du ev. ska köra på 24V) ?
Re: Går det att få 12V och 24V samtidigt på 2 batterier?
Postat: 17 september 2011, 14:15:16
av MiaM
Ger förstärkaren verkligen bättre prestanda vid 24V än 12V? Annars är det ju bara att ta till tillräckligt grova matningskablar och köra den på 12V...
Den där lösningen med två generatorer som någon föreslog blir krånglig eftersom extrageneratorns skal kommer vara kopplat till orginalbatteriets +12V, d.v.s. man måste ha isolerat fäste för generatorn.
Om man ska mickla med generatorer å sånt så skulle man i princip kunna ta ut trefasen från orginalgeneratorn genom att löda in tre trådar vid likriktarbryggan, och göra en spänningsdubblarkonstrultion med kondensatorer och dioder, men jag är skeptisk till det, krånglighgetsnivån är nog för stor.
Re: Går det att få 12V och 24V samtidigt på 2 batterier?
Postat: 17 september 2011, 15:38:36
av vaxfan
Annars kan du byta förstärkare till en som är specificerad för 12v. Då slipper du allt krångel med att ha någon 24v matning helt och hållet.
Re: Går det att få 12V och 24V samtidigt på 2 batterier?
Postat: 17 september 2011, 15:50:41
av Andy
Eller köra lågbudget alternativ; ta fritidsbatteriet med hem och ladda med konventionell laddare. Ta med det fulladdade och anslut i serie med båtens startbatteri till förstärkaren utan att ändra båtens egen installation. Då kan motorn köras samtidigt som man använder förstärkaren så länge man inte jordar högtalaranslutningar till båtens jord (-).