Sida 1 av 2
Lysdiodrar med kvalite,var köpa?
Postat: 22 juli 2011, 16:09:13
av el34
Har byggt en liten stjärnhimmel i mitt badrum som består av lysdiodrar. Nu efter många timmars konstant lysande så har vissa börjat att ge upp. Dum som jag var så kopplade jag 5st i serie och parallellt i flera grupper

. Fick för mig att jag skulle skippa motstånd som ger värmeutveckling ovanför det nedsänkta taket. Nu har 5 slocknat och 5 flickrar. Tänker nu göra om och göra rätt och vill veta om någon vet var man köper lysdiodrar med lång livslängd? Måste riva innertaket för att komma åt min dragning så jag vill satsa på något som håller i längden. Ska oxå koppla in dom med varsitt motstånd denna gång så inte fler slocknar om en pajar

Diodrar från Molectric kan det vara nått? (inte lågprisvarianten då)
Re: Lysdiodrar med kvalite,var köpa?
Postat: 22 juli 2011, 16:18:16
av v-g
Har kört med diverse dioder och jag tror seriöst jag inte fått sönder en enda en om man inte räknar där de fått för mycket ström dvs

Har knappast köpt kvalitet heller kvantitet från ebay är det som gällt!
Dyrare dioder har oftast mer "rätt färg" samt att man kan köpa flera om det saknas någon.
Att mäta är att veta, dels måste man hålla kolla på transienter så man inte har ett nätagg som ger ut strömspikar, detta kollas bäst med oscilloskop. Man bör heller inte driva dioderna så hårt ofta räcker 50-75% bra då de sista procenten inte syns ändå det ger istället mariginal om spänningen varierar.
2-3 i serie är ok fler bör undvikas men har man som du
outbytbara så kör med
ett motstånd per diod. Kostnaden är ju oftast noll då man kan få med motstånden om man tex köper på EBay. Det som "kostar" är arbetet att sätta dit alla motstånd. Jag sätter dem alltid vid dioden för att man inte skall "råka" koppla in spänningen direkt på dioden när man fipplar på med kabeln.
Glöm nu inte att PWM-reglera dioderna och ha rörelsevakt som tänder dem automatiskt när man går in. Givetvis med webgränssnitt och ställbara parametrar

Re: Lysdiodrar med kvalite,var köpa?
Postat: 22 juli 2011, 17:09:38
av sodjan
> Ska oxå koppla in dom med varsitt motstånd denna gång så inte fler slocknar om en pajar...
Men du sa att du hade skippat motstånden (helt?). Bestäm dig.
Du blandar dessutom ihop det. Att sätta flera i serie har inte att smack
med *behovet* av strömbegränsningsmotsånd att göra ! Motstånden behövs
helt oavsett hu du kopplar. Det som blir skillnad är beräkningen av
storleken på motståndet. Så det hela är helt felkopplat från början oavsett
att du har kopplat lysdioderna i serie (vilket i sig inte alls är en dålig ide !).
Du har dock helt rätt i att "gör om, gör rätt" nu är rätt inställning.
Pris/kvalitet har inte heller något med din felkoppling att göra.
Jag antar en stjärnhimmel inte behöver köras med en ström nära
max-strömmen för lysdioderna, och då håller nog de flesta dioder
rellativt länge. Man om du vill så kan du ju ta märkes-dioder från
ELFA eller liknande. Ger kanske lite mer garantier än eBay-dioder...
Re: Lysdiodrar med kvalite,var köpa?
Postat: 22 juli 2011, 17:22:26
av sneaky
Såhär uppfattade jag vad el34 sa: Ja, från början kopplade han helt utan motstånd. Han fick istället för sig att koppla dem i serie+parallell på ett sådant sätt att han skulle kunna skippa motstånden och ändå få "rätt" ström till lysdioderna (vilket ju på sätt och vis går, typ, i teorin, med lite flyt). Han insåg snabbt att han var helt ute och cyklade och vill nu göra om och göra rätt, inte bara vad gäller själva kopplingen utan också genom att välja lysdioder av bra kvalitet istället för att köpa det billigaste.
Re: Lysdiodrar med kvalite,var köpa?
Postat: 22 juli 2011, 17:29:15
av sodjan
Ja, så uppfattade jag det också, men det var lite tvetydigt.
Men det viktiga är :
> Ja, från början kopplade han helt utan motstånd.
Vilket *alltid* är fel.
*Om* man inte har aktiv elektronik med konstantströmmatning, men
så tolkade jag det inte.
Och man ska nog inte bygga in prylar i ett tak vars funktion beror
på om man råkar ha "flyt" eller inte.
Men jag håller med om kvaliteten på lysdioderna. Att välja
märkesdioder från (t.ex) ELFA istället för något no-name ger
nog i det stora hela på hela installationen ingen större skillnad.
Re: Lysdiodrar med kvalite,var köpa?
Postat: 22 juli 2011, 17:31:57
av Meduza
Om du vill ha 5mm-dioder med hög kvalitet, köp nichia eller cree-tillverkade och inget kina-crap (kostar dock därefter)
Re: Lysdiodrar med kvalite,var köpa?
Postat: 22 juli 2011, 23:33:29
av el34

I min inkoppling som jag har idag så har jag inga strömbegränsningsmotsånd. Nu ska jag koppla om allt och tänker använda strömbegränsningsmotsånd. Enligt mitt tycke så har jag bestämt mig!? Jag inser själv att det var felkopplat från början. Anledningen till min tråd var att få rätt vägledning till val av lysdiodrar nu när jag ska ska göra om det hela. Jag har aktiv elektronik med konstantströmmatning som matning till lysdiodrarna. Har även PWM-reglage för att dimmra lysdiodrarna. När jag kopplade in dom som dom sitter idag så fick jag tipset att koppla dom 5 i serie och parallellt för att skippa motstånden,vilket inte var den bästa lösningen....
Re: Lysdiodrar med kvalite,var köpa?
Postat: 23 juli 2011, 09:08:58
av danei
Kan du förklara hur du har kopplat?
Kvalitén på dioderna är nog inte särskilt viktig för dig.
Re: Lysdiodrar med kvalite,var köpa?
Postat: 23 juli 2011, 09:44:28
av Mindmapper
el34 skrev:
I min inkoppling som jag har idag så har jag inga strömbegränsningsmotsånd. Nu ska jag koppla om allt och tänker använda strömbegränsningsmotsånd. Enligt mitt tycke så har jag bestämt mig!? Jag inser själv att det var felkopplat från början. Anledningen till min tråd var att få rätt vägledning till val av lysdiodrar nu när jag ska ska göra om det hela. Jag har aktiv elektronik med konstantströmmatning som matning till lysdiodrarna. Har även PWM-reglage för att dimmra lysdiodrarna. När jag kopplade in dom som dom sitter idag så fick jag tipset att koppla dom 5 i serie och parallellt för att skippa motstånden,vilket inte var den bästa lösningen....
Jag tror inte att konstantströmsmatning är vad du ska använda! Om inte du har massor med pengar du vill bli av med förstås.
Tala om vad du har! Hur många lysdioder som ska drivas och vilka data dina matningsdon har!
Re: Lysdiodrar med kvalite,var köpa?
Postat: 23 juli 2011, 10:38:45
av Icecap
Mon erfarenhet är att det inte är större kvalitetsskillnader på vanliga 5mm LED, lyser de är de OK helt enkelt. Orsaken är att man knappast kan göra "dåliga chip" som fungerar.
Kommer man upp i 1W+ LED är saken dock lite annorlunda.
Sedan är det kopplingen som ju tydligen har varit alldeles åt helvetet fel men den biten är ju redan insett så vad är då rätt?
Med 5 st i serie (en helt OK koppling) och om man antar att det är vita LED bör spänningen hamna runt 17V över dessa LED. 17V är en ovanlig spänning så där finns det en okänd faktor.
Men låtsas att du har 24V (bara för diskussionens skull) och att det är vanliga 20mA LED med en Vf runt 3,4V. Då kan du ta 6 st i serie ihop med ett motstånd på 180 ohm. I motståndet avsätts då 72mW, knappast ljummet alltså. I varje LED avsätts 68mW som referens, alltså en minimal värmeutveckling.
Detta kräver dock att spänningen är stabil!
Re: Lysdiodrar med kvalite,var köpa?
Postat: 23 juli 2011, 10:47:31
av sodjan
> Jag har aktiv elektronik med konstantströmmatning som matning till lysdiodrarna.
Oklart igen. Gäller detta den gamla kopplingen eller den ny planerade ?
Du behöver normalt inte *både* ha LED-drivers med konstantström *och*
strömbegränsningsmotstånd...
Re: Lysdiodrar med kvalite,var köpa?
Postat: 23 juli 2011, 11:04:39
av Icecap
el34: jag tror att det är dags att börja om nu!
Du vill alltså bygga en stjärnhimmel - kanon! Du har en spänningskälla - skitbra!
* Vilken spänning ger spänningskällan?
* Vilken ström kan spänningskällan klara av?
* Är spänningskällan stabiliserat?
* Hur många LED?
* Vilken färg? (Eller rättare: Vf)
* Vilken ström genom LED'na?
Med svaren på dessa frågor är resten en barnlek.
Re: Lysdiodrar med kvalite,var köpa?
Postat: 23 juli 2011, 14:25:53
av blueint
Och är det en konstantström- eller konstantspänningskälla?
Re: Lysdiodrar med kvalite,var köpa?
Postat: 23 juli 2011, 16:23:08
av sodjan
> Jag har aktiv elektronik med konstantströmmatning som matning till lysdiodrarna.
Re: Lysdiodrar med kvalite,var köpa?
Postat: 24 juli 2011, 00:50:28
av el34
Nu har jag kikat runt lite i min gömmor och har ett switchat nätaggregat med följande värden.
Spänning = 13.9 Volt
Ström = 7 Amp
Stabiliserat = Ja
Angående lysdiodrarna så har jag tänkt mig följande.
Led = 26 st
Färg = Varmvit
Ström = 50mA
Teknisk data =
Diodfärg: glasklar
Storlek: 4,8mm
Intensitet: ca: 2 Lumen
Öppningsvinkel: ~20 Grader
Driftspänning: 3,2 - 3,4 Volt
Motstånd vid 12 Volt: 470 Ohm
Ström: 20mA
Ström max.: 50mA
Färg på ljus: Varmvit
Färgtemperatur: ca 2500K
Kan tänka mig att spänningskällan ligger på gränsen till lite högt i spänning (13.9V) men det är ett påkostat aggregat så jag tror den skulle göra sig bra i min NYA installation,eller ska jag satsa på en annan spänningskälla?
Det som jag nu skriver om är det jag tänkt använda mig av när jag kopplar om det hela. Det ända jag tänker behålla av det "gamla" är PWM dimmern. Så nu,hur ska jag göra detta enligt konstens regler
Ett motstånd till varje diod eller serie/parallellt MED motstånd?
Kan tillägga att i installationen jag har idag så sitter det ett labaggregat på 12V och 3A.