Sida 1 av 1

Går det fejka en videosignal till en TV?

Postat: 18 juli 2011, 10:54:25
av bos
Min vän skriver såhär:
Min TV kan bara användas som förstärkare om den får bild. Hur gör man enklast en liten plugg med t.ex 1 x R6-batteri som man pluggar direkt i en RCA-kontakt för video? Bilden kan vara helt enfärgad, bara den finns. Till exempel helt blå. Finns något billigt färdigt chip som gör det där?
Det han vill är alltså att fejka en videosignal in på, exempelvis, komponentingången (gul RCA) så att TV:n tror det kommer in bild och därefter förstärker ljudet. Jag vet inte vad det är för TV han har och jag kan heller ingenting om videosignaler, men finns det något enkelt sätt att åstadkomma det han vill?

Re: Går det fejka en videosignal till en TV?

Postat: 18 juli 2011, 10:59:54
av Icecap
De flesta TV avkänner sync-signalerna men exakt vad som behövs beror ju på TV'n. Man borde rimligt enkelt kunde bygga en sync-generator men det är inte så enkelt som att koppla på 1,5V och sedan är saken biff.

Re: Går det fejka en videosignal till en TV?

Postat: 18 juli 2011, 11:32:16
av Kjelle
Skulle du inte kunna ta en gammal video, dom som har OSD skickar signal även ut på AV utgången, sätt bara videon i Menu eller Setup läge
så har du en komplett synk ut.

Du kanske får ta signalen från scarten på videon.

Kjelle

Re: Går det fejka en videosignal till en TV?

Postat: 18 juli 2011, 11:57:43
av Mediespecialist
Eller kör på en billig övervakningskamera
http://www.kjell.com/?item=50609&path=4 ... ,467500000


/ Petter

Re: Går det fejka en videosignal till en TV?

Postat: 18 juli 2011, 16:19:04
av labmaster
Bäst är att med hjälp av schemat leta reda på signalingången som "mute:ar" förstärkaren och se vilken spänning som krävs för att förstärkaren skall vara aktiv. Sedan skrapar man av ledningen på kretskortet och löder en tråd till närmaste ledare där det finns den spänning som krävs. Är det 0 volt ansluter man tråden till GND (jord).

Har man inte själv den kunskap som krävs för att lyckas med ovanstående bör man avstå eller kontakta någon som har kunnandet.

Re: Går det fejka en videosignal till en TV?

Postat: 18 juli 2011, 16:24:40
av nole
Har tv:n en SCART ingång så kan det (om ni har tur) räcka med +5v på pin 8 i scart kontakten.