Sida 1 av 1

Hjälp mig felsöka ett höj/sänkbart IKEA bord

Postat: 7 juli 2011, 17:21:46
av ekman
Hej

Jag har ett IKEA databord som ska vara höj och sänkbart. Men det verkar som att höj funktionen har slutat fungera.
Bordet är i fullt ner sänkt läge.

När jag trycker på knappen för att höja bordet så knäpper det bara i relä (en eller båda av dom övre i bild).
Så jag behöver tips på vad jag ska börja felsöka? Chippet med ett ritat d på är en pic.

Re: Hjälp mig felsöka ett höj/sänkbart IKEA bord

Postat: 7 juli 2011, 17:55:53
av bigmac
har ett lika dant bord, eller rättare sagt, vi har 4 lika dana bord. Min uppfattning är att borden har följande problem:

1) Ibland måste man köra ner bordet i botten innan det kan åka upp. Gränslägessensor?
2) Emellanåt rör sig bordet bara några cm upp eller ner. Att dra ur sladden och sätta in den igen gör att man kan köra bordet några cm till. Förflyttningssensor?

Jag skulle chansa på att bordet har problem med någon positionsgivare, alternativt så direktkopplar man fjärren till dom där polvändningsreläna som du ser där så slipper du bry dig om några positionsgivare.

Re: Hjälp mig felsöka ett höj/sänkbart IKEA bord

Postat: 8 juli 2011, 15:09:13
av ekman
Tack så hemskt mycket bigmac!!

Efter att jag dragit bordet i botten, och sedan dragit ut kontakten. Och upprepat några gånger så gick bordet upp!
Jag ska aldrig sänka bordet igen :D

Tack!

Re: Hjälp mig felsöka ett höj/sänkbart IKEA bord

Postat: 8 juli 2011, 19:20:00
av Gustav180
Jag har också ett sådant bord och har ungefär samma problem. Om det skall höjas, så måste det först sänkas och sedan höjas. Det gäller särskilt om det varit stilla en längre tid. Motionera det lite i stället för att inte röra det alls. Det är jättebra ergonomi med höj- och sänkbara bord.