Sida 1 av 1

Lagertoleranser

Postat: 4 maj 2011, 13:10:44
av Larsson90
Hej,

Ska beställa ett arbete som innefattar att köra ut några excentriska pinnar. Jag har kommit så långt att jag ska börja toleranssätta. Lagrets toleranser är "The dimensional and geometrical accuracies correspond to tolerance class PN to DIN 620". Kan dock inte hitta toleransgraderna för denna standard.

Någon som vet?

Mvh
Niclas

EDIT: Fick svar av en återförsäljare. Fick en pdf, om någon är intresserad så kan jag bifoga den.

För hålet/innerdiametern så innebär det 0 -8 µm

Re: Lagertoleranser

Postat: 4 maj 2011, 13:46:06
av tecno
Det finns ju en tabell i länken > Design and Safety Guides < som säger k5 utan inner ring och g6 med inner ring

Re: Lagertoleranser

Postat: 4 maj 2011, 13:53:17
av Larsson90
Tack ska du ha! Hade missat detta.

Men får de inte riktigt att gå ihop med k5 på axeln. Då kommer axeln alltid vara större än hålet vilket gör att det blir greppassning. Jag har 8st av dess lager hemma med tillhörands pinns och jag kan skjuta igenom pinnen med handkraft.

Re: Lagertoleranser

Postat: 4 maj 2011, 14:14:32
av Nerre
Det ska väl normalt vara greppassning eftersom annars får man ett spel ibland och det är ju verkligen inte önskvärt.

Re: Lagertoleranser

Postat: 4 maj 2011, 14:23:53
av Larsson90
Jo det är sant men man skulle ju kunna designa det så att spelpassningen blir soppas liten att det inte märks. Kanske är lite långsökt :P
(med tanke på att jag kan skjuta genom pinnen med ett finger på de kommersiella grejerna jag har hemma).