Sida 1 av 1
Willem Eprom ver.097ja [LÖST]
Postat: 15 mars 2011, 18:10:57
av SeniorLemuren
Innan jag börjar förklara vilka problem jag har med att programmera med denna (rubriken) så vill jag fråga om det är någon här på forumet som överhuvudtaget använder en sådan för att programmera PIC?
Re: Willem Eprom ver.097ja
Postat: 16 mars 2011, 01:27:12
av SeniorLemuren
Ok. Det var ingen som tyckte sig veta något om Willem programeraren. Jag har halva natten nu, försökt programmera en PIC16F877A med den. Det funkar inte, så nu slänger jag ut den genom ruffdörren. Var köper jag en Pickit2 billigast och snabbast? För jag antar att det är det bästa alternativet eller?
Fortsätter det och j....as så här så får jag styra båten med motorerna i stället för med rodren till sommaren.

Re: Willem Eprom ver.097ja
Postat: 16 mars 2011, 01:31:38
av Glenn
förr var det elfa iaf, dom sålde ut dom, och jag TROR dom gör det fortfarande.
Personligen tycker jag den är bästa alternativet, om man nu inte vill ha en pickit3, som är lite väl dyra,
Re: Willem Eprom ver.097ja
Postat: 16 mars 2011, 01:35:34
av Glenn
ska du köpa på elfa, köp kitet, inte den lösa programmeraren, kitet kostar 5:- mer och då får du med ett labbkort.. kanske inte så användbart, men du får en användbar pic på det
73-344-18
Re: Willem Eprom ver.097ja
Postat: 16 mars 2011, 01:40:37
av SeniorLemuren
Blir inte klok på vad som skiljer dom 2 olika
pic kiten åt på Elfa, mer än priset?
Re: Willem Eprom ver.097ja
Postat: 16 mars 2011, 09:33:20
av sodjan
> ...Det funkar inte...
*Vad* är det som inte funkar ??
Hur 17 ska någon kunna hjälpa till med en sådan beskrivning ?
Behöver länkar till produkten och dokumentationen.
> Blir inte klok på vad som skiljer...
PIC16F690 resp PIC16F887.
Notera att texterna på ELFA är fel.
Kolla DV164120 resp DV164121 hos
http://www.microchip istället.
Bilderna är dock rätt. Notera att korten är helt olika.

Re: Willem Eprom ver.097ja
Postat: 16 mars 2011, 15:00:28
av SeniorLemuren
Håller med om att det var en obefintlig beskrivning av problemet,

Jag hade hoppats att det skulle finnas någon på forumet som använder samma programmerare, som kunnat fungera som bollplank.
Programmeraren funkar utmärkt till att programera t.ex. pic16F84 med. För att kunna programera pic16f877A fick jag löda ihop en adapter till ICSP uttaget på programmeraren. Det kan vara där det klickar någonstans. Kanske för långa sladdar som plockar upp störningar eller liknande.
Den programmerar visserligen pic.. men ofullständigt och eller felaktigt. Jag har googlat på detta och problemet verkar vara vanligt med Willem. En del har lyckats när dom stängt av alla andra program i datorn vid programmeringen, andra har bytt motstånd och förändrar programmeringsspänningen m.m. men jag har inte hittat någon säker lösning på problemet.
Jag inser att det är klart bättre att införskaffa en pickit2 som ju är konstruerad för just pic. Lägger därför inte mer tid på detta problem, utan inväntar min pickit2. Willem får gå i pension.
Re: Willem Eprom ver.097ja
Postat: 16 mars 2011, 15:07:21
av sodjan
OK.
Synd att de var slut hos ELFA.
Jag har en PICkit2 Starter kit som jag inte använder mycket.
Den har varit uppackad och provkörd och det sitter hyllslister
ditlödda för att förenkla anslutning till labbplattor och liknande,
men annars är den komplett i sin plastförpackning.
Du skulle kunna överta den så skaffar jag en ny.
Hör av dig vid intresse...
Re: Willem Eprom ver.097ja
Postat: 16 mars 2011, 15:13:48
av sugarman64
Finns ju lager på alla ställen utom Veddesta. Skulle ingen här på forumet kunna köpa en över disk och skicka till dig? Har ju numera inget Elfa här i Malmö

, så jag kan inte hjälpa till.
Re: Willem Eprom ver.097ja
Postat: 16 mars 2011, 15:14:40
av SeniorLemuren
Ok. sodjan, bra att veta. Jag avvaktar en eventuellt bytesaffär från en annan forummedlem som letar efter CD:n till sitt pickit2. Får se hur det går först.
Re: Willem Eprom ver.097ja
Postat: 16 mars 2011, 15:17:22
av sodjan
> ...som letar efter CD:n till sitt pickit2
Helt onödigt. Den har säkert inte senaste versioner i alla fall.
Allt man behöver finns på PICkit2 sidan hos Microchip.
Jag har så vitt jag minns aldrig använt CD som följde med.
Re: Willem Eprom ver.097ja
Postat: 16 mars 2011, 15:19:39
av SeniorLemuren
Ok. fick just PM, allt är klart.

Re: Willem Eprom ver.097ja **LÖST**
Postat: 16 mars 2011, 16:13:27
av Glenn
Hade man vetat vad man vet idag hade man ju köpt på sej en fet bunt med pickit2 starterkits från acal på EP2008 för 200:- styck inkl moms och lagt upp i en webshop eller nåt
Jag frågade hur många man fick köpa, och säljaren sa "hur många du vill", men jag köpte bara ett

Re: Willem Eprom ver.097ja **LÖST**
Postat: 16 mars 2011, 17:58:27
av SeniorLemuren
Off-topic
Hade jag vetat vad jag vet i dag så hade jag låst in min Harley Davidson årsmod. 1934 bättre. Den blev stulen för 40 år sedan. (Oförsäkrad under renovering.)

Var nog den enda 34:an i Sverige, så ser ni någon sådan, så är det kanske min.
Re: Willem Eprom ver.097ja **LÖST**
Postat: 16 mars 2011, 20:33:06
av Odur
Ang. Willem programmeraren så har jag själv en sådan. V3.1 ATH enkelsidig som jag slängde ihop för att progga EPROM med. Tyvärr kan jag inte hjälpa dig med PIC-biten på den, eftersom jag inte provat det. Men jag tänkte att det var intressant för dig att veta att det finns flera som har sådana djur
