Sida 1 av 1
Wilo cirkulationspump
Postat: 5 mars 2011, 20:37:41
av Danne37
Hejsan!
Jag har problem med en pump, säkringen går hela tiden, då menar jag säkringen som sitter på kretskortet.
Då tog jag isär lådan med styrningen för motorn, då hittade jag en komponent som hade brunnit.
Komponenten satt vid röda pilen, jag har lödit bort komp, den liknar den som sitter vid den blåa pilen.
Går det att ta reda på vad det är för komp?
IMAG0046.jpg
Re: Wilo cirkulationspump
Postat: 5 mars 2011, 20:41:45
av danielr112
Fattar ingenting av din beskrivning. Ta gärna ganska detaljerade bilder så underlättar det.
Re: Wilo cirkulationspump
Postat: 5 mars 2011, 20:56:38
av MadModder
Det liknar en kondensator. Och keramiska kondensatorer går inte sönder utan anledning, så jag är lite skeptisk till att säkringen går bara för att kondingen (om det nu är det) har brunnit. Det måste ha föranletts av något allvarligare fel tycker jag.
Re: Wilo cirkulationspump
Postat: 5 mars 2011, 20:59:02
av TomasL
Nej det går inte att ta reda på vad det är.
Hjälper dessutom inte att byta den, då det är nått annat spom orsakar att den gått sönder, och skjuter säkringen.
Re: Wilo cirkulationspump
Postat: 5 mars 2011, 21:10:53
av Gustav180
Jo även de här kondensatorerna kan gå sönder, särskilt om de arbetar nära sin max spänning. Men det är däremot omöjligt att ta reda på dess värde då de är "värdelösa", dvs omärkta. Ett sätt är att försöka kontakta tillverkare, men de brukar inte vara så intresserade att lämna ut uppgifter.
Ett annat är att använda "ryska metoden" och beräkna fram ett lämpligt värde. Det tar tid och kräver kunskap, men fungerar.
Re: Wilo cirkulationspump
Postat: 5 mars 2011, 21:14:53
av Danne37
frågan är bara hur man tar reda på vad för kondensator det är, det står ju ingenting på den.
Och den som har brunnit är ju helsvart
Re: Wilo cirkulationspump
Postat: 5 mars 2011, 21:22:06
av Danne37
Tack för hjälpen, jag börjar inse att det är lönlöst att försöka laga.
Re: Wilo cirkulationspump
Postat: 5 mars 2011, 21:41:07
av DeeJayPA2
Troligtvis är felet i någon av komponenterna som är monterade mot kylflänsen. Gör en koll av dom innan du ger upp.
Re: Wilo cirkulationspump
Postat: 5 mars 2011, 21:48:31
av Icecap
Jag tror inte att den kondensator var bränd! Kretskortet har ingen märken efter bränd komponent.
Och jag säger som de andra: kolla alla transistorer/whatever som sitter på kylplåten, det är mycket troligt att det blir napp där.
Re: Wilo cirkulationspump
Postat: 5 mars 2011, 22:05:18
av Danne37
Jag har tvättat med isopropanol på kretskortet, det var helt sotit runt komp förut.
Re: Wilo cirkulationspump
Postat: 5 mars 2011, 22:22:40
av Danne37
Här kommer en bild på komponenten som har brunnit
Re: Wilo cirkulationspump
Postat: 5 mars 2011, 22:31:26
av Henry
Ser konstig ut, OM det är en keramisk konding så ser det ut om den blivit så varm att keramiken smält för ytorna är jämna som om det vore plast vilket de ju inte är.
Sedan vet jag inte men det ser misstänkt likt ut som om det blivit någon typ av överslag i mitten under kontaktlisten längst nere till höger på översta bilden.
Re: Wilo cirkulationspump
Postat: 5 mars 2011, 22:43:21
av grym
den ser ut som dom ytmonterade kondigarna jag testade spänningståligheten på
varför inte löda dit något provisoriskt och mäta spänningen över den?
eller kolla på databladet för top222p och kolla om man hittar vilket värde det bör vara på den