Sida 1 av 2
bygga ett enkelt delay ...?
Postat: 10 februari 2011, 23:24:12
av perik
hej
jag har tänkt bygga en mängd väldigt enkla delay till ljud.
1) går det att bygga passiva delays. jag menar något som inte kräver strömförsörjning, något enkelt som bara "försenar ljudet" låt säga 10 ms?
2) finns det någonstans någon ritning eller komponent som kan användas till detta? har tänkt bygga ganska många så får gärna bestå av så få komponenter som möjligt så blir det inte så jobbigt och dyrt att löda ihop
tack
Per
Re: bygga ett enkelt delay ...?
Postat: 10 februari 2011, 23:26:40
av grym
finns analoga kretsar för det
kommer inte ihåg namnet men det finns i några trådar på forumet
mm1023? td1023? helt borta ur huvudet
behövs inte mer än filter på ingång utgång och en klockkrets, ex en enkel rc med 4093
Re: bygga ett enkelt delay ...?
Postat: 10 februari 2011, 23:28:26
av grym
Re: bygga ett enkelt delay ...?
Postat: 10 februari 2011, 23:44:07
av perik
hej
tack för svar.
en tanke (jag är värdelös på elektronik) men det går inte att sätta en resistor eller något som bara försenar signalen? men som sagt, jag kan inte det här så är säkert något väldigt konstigt förslag.
men det går inte bara att sätta in en komponent som försenar en analog signal något innan den går vidare från ljudkällan till förstärkaren?
ingen som har ett tips på enkel ritning eller förslag på någon "komponent" någonstans?
tack
Re: bygga ett enkelt delay ...?
Postat: 11 februari 2011, 00:02:32
av Argtomte
Kort och gott, nej. Resistanser begränsar strömmar, och gör ingenting för att fördröja en signal. Det enda du skulle åstadkomma med det är nog att din signal blir något dämpad, den skulle visa sig omedelbart på andra sidan resistansen utan fördröjning. Jag är inte så hemma på ljudeffektselektronik, men jag tror inte det finns någon enkel lösning när det gäller att skapa en audiodelay. En digital krets med t.ex. en mikroprocessor och ett litet minne är nog en bra lösning. Det är nog också en bra idé att kolla om det finns färdiga komponenter som grym tipsar om.
Passiva lösningar tror jag inte du kan hitta. En sanning med modifikation kanske, i ett oscilloskop som jag har liggandes har konstruktörerna åstadkommit en passiv analog fördröjningskrets genom att rulla otroligt många varv ledning för att åstadkomma en väldigt långt transmissionslina. Jag tror inte det är en bra idé för ditt projekt dock, hehe

Re: bygga ett enkelt delay ...?
Postat: 11 februari 2011, 00:29:26
av perik
ok, tack för svar. då ger jag så smått upp den planen.
mm1023? td1023? helt borta ur huvudet
behövs inte mer än filter på ingång utgång och en klockkrets, ex en enkel rc med 4093
grym: finns det någon mer info hur man skulle kunna sätta ihop något sådant här?
En digital krets med t.ex. en mikroprocessor och ett litet minne är nog en bra lösning.
eller hur sätter man ihop något sådant? behövs någon slags A/D och D/A omvandlare där också då antar jag
Re: bygga ett enkelt delay ...?
Postat: 11 februari 2011, 07:18:55
av psynoise
Re: bygga ett enkelt delay ...?
Postat: 11 februari 2011, 09:08:39
av Icecap
10ms kan ordnas med en delay-line, alltså en lång ledning,
Längden ska vara runt 2.500 km bara och såklart impedansanpassat. Men då kommer det att vara passivt, "bara" lite förlust i ledningen...
Re: bygga ett enkelt delay ...?
Postat: 11 februari 2011, 11:53:48
av xxargs
Innan digital sampling och billig ramminne så var fördröjning av analoga signaler extremt komplicerat att göra och gjordes oftast via någon transmissionslinje - för ljud ofta via metallstav (fjädereko) vid kortare delayer och via bandspelare med dubbla huvuden vid längre tid, andra signaler som att fördröja 64 µs som en linje i PAL systemet så gjorde man genom att skicka signalen som en piezoelektrisk våg genom en kvartskistall så att det studsade på kristallytorna på motsatt yta sida och i lämplig vinkel 4-5 ggr innan den nådde mottagardelen
Skall man fördröja 10 ms med telefonkabel som transmissionslinje ('god' kandidat då den bara går med ca 1/5-del av ljusets hastighet vid 1000 Hz) så behövs det 630 km längd vid 1000 Hz och dämpningen och fördröjningen är väldigt beroende av frekvensen. I praktiken har du inget kvar alls i signalstyrka redan efter 100 km (75 dB dämpning vid 1000 Hz, ca 125 dB dämpning vid 3000 Hz, ja såvida man inte pupinicerar kabeln med 177 mH per 1600 meter, då är dämpningen ca 20 dB vid 1000 Hz och ca 30 dB vid 3000 Hz vid 100 km, vid 630 km får man då 'bara' 126 dB dämpning vid 1000 Hz och och 189 dB dämpning vid 3000 Hz med standard telefonkabel
När bucket brigade-kretsarna kom på 70-talet så var det i sig en närmast revolution när det gäller analog LF-fördröjning i en tid då RAM-minnespriset låg på 10-tal kronor per byte!!
Re: bygga ett enkelt delay ...?
Postat: 11 februari 2011, 12:31:08
av dar303
Det enklaste nu för tiden är att använda ett litet digitaldelay, PT-nånting heter kretsen. det låter bättre än bbd men ändå lite diy så att säga.
Re: bygga ett enkelt delay ...?
Postat: 11 februari 2011, 12:42:46
av Glenn
Jag har kikt i nån gammal orgel/synth/whatever nån gång för länge sen och där fanns det nån ekoenhet som såg ut att bestå av långa fjädrar uppspända i en metallåda, hur 17 funkade det ?
Re: bygga ett enkelt delay ...?
Postat: 11 februari 2011, 12:44:58
av dar303
Fjäderreverb, det är en spole med magnet som är sändare och en mottagare. Fjädern fördröjer signalen mekaniskt. Det brukar ibland vara vanliga högtalare med konen borttagen och en krok i spolen!
Funkar även med två piezo-högtalare
Re: bygga ett enkelt delay ...?
Postat: 11 februari 2011, 12:46:59
av sodjan
Var det inte bara en "reverb" ?
Jag byggde en delay för många år sedan från
ett Elektor bygge. Det var någon slags kapacitiva
delaykretsar. Man switchar signalen frammåt mellan olika
kapacitanser, det är väl det som kallas "bucket brigade"...
Re: bygga ett enkelt delay ...?
Postat: 11 februari 2011, 12:49:02
av AndersG
Ah, ljuva minnen.. Byggde en bucket-brigade echo/flanger precis då Philips lanserade dessa kretsar i mitten på 70-talet.
Re: bygga ett enkelt delay ...?
Postat: 11 februari 2011, 13:10:30
av Glenn
Jo det var nog reverb, även om personen som höll på att laga orgeln sa att det var eko
Var extremt likt den här bilden jag googlade fram på ett fjäderreverb.
http://www.wiux.org/blog/wp-content/upl ... reverb.jpg
edit: fel bild i clipboardet
