Sida 1 av 1
Maximala strömmen ur en ljus spole
Postat: 26 januari 2011, 18:04:13
av Aidantausta
Jag har en ljus-spole med ett lindnings motstånd på 0,1 ohm
Från denna så får jag en AC spänning ner reglerad till 12V utav en voltregulator.
Hur stor ström kan jag plocka ur denna spole innan den smälter ihop förutsatt att min belastning kommer att ligga efter voltregulatorn (på 12V dvs).
Re: Maximala strömmen ur en ljus spole.
Postat: 26 januari 2011, 18:44:47
av konig7070
Du får gärna skriva lite mera info, exempelvis arean på lindningstråden. Är den 50mm2 kan du ju plocka ut mera ström innan den smälter ihop än från en på 1mm2.
Re: Maximala strömmen ur en ljus spole.
Postat: 26 januari 2011, 18:46:41
av ds77
Du får gärna förklara vad en ljus-spole är också, ju mer info desto lättare att ge ett vettigt svar.
Re: Maximala strömmen ur en ljus spole.
Postat: 26 januari 2011, 19:05:53
av Meduza
Måste ju vara en rulle fiberkabel

Re: Maximala strömmen ur en ljus spole.
Postat: 26 januari 2011, 19:16:00
av svanted
eller en 12 volts trafo?

Re: Maximala strömmen ur en ljus spole
Postat: 26 januari 2011, 19:36:50
av YD1150
Kan vara en spole som sitter under svänghjulet på
en 2-takts motor för belysning, typ Snöskoter, MC ?
Re: Maximala strömmen ur en ljus spole
Postat: 26 januari 2011, 19:50:24
av bearing
http://elektronikforumet.com/forum/view ... =2&t=47291
En elektronisk avgastemperaturmätare kommer antagligen bara dra några mA, vilket är en helt obetydligt belastning på lysspolen i din snöskoter. En lampa drar flera A, så även ifall avgastemperaturmätaren drar flera hundra mA kommer det inte vara någon nämnvärd extra belastning på lysspolen.
Problemet du har verkar vara att ordna en ren och fin likspänning att driva avgastemperaturmätaren med. Eftersom att motorn antagligen styrs av någon sorts elektronklåda, borde du kunna finna en likspänning som matar den lådan. Ifall den likspänningen har rätt spänning är jag säker att du kan använda den för att driva avgastemperaturmätaren.
Re: Maximala strömmen ur en ljus spole
Postat: 26 januari 2011, 23:48:28
av Aidantausta
Bearing: Avgastemp mätarna funkar spotless. Det nya projektet är att installera Xenonljus men då sitter problemet i att de har fruktansvärt hög startström.
YD115: Exakt!
I dagsläget är systemet belastat med enbart en huvudstrålkastare på 80/100W, 2st handvärmare på 20W samt avgastempmätare med okänd belastning. Dvs 140W+
Ursprungligen var systemet belastat med två huvudstrålkastare på 55/65W, ett bromsljus på 5/21W. Dvs 191W
Re: Maximala strömmen ur en ljus spole
Postat: 27 januari 2011, 10:21:43
av YD1150
Uppgift om generatorns maxeffekt borde finnas i instruktionsbok,
verkstadshandbok el. dyl.
Har en Kina-fyrhjuling och den kan belastas med 3st 55W lampor
+ bakljus utan problem. Motorn är 4-takt 9,5hk och 150cc.
Ett antal parallellkopplade elektrolytkondensatorer (över batteriet)
borde hålla uppe spänningen då Xenonljuset tänds.
Re: Maximala strömmen ur en ljus spole
Postat: 27 januari 2011, 12:34:39
av Aidantausta
Tyvärr gör det just inte det och ÅF har ej heller någon uppg om detta.
Jag har dessutom inte heller något batteri, med batteri hade saken varit en baggis.
Vet ej heller lindningtrådens diameter.
Men säg att jag har 50-60W att leka med på 12V spänning, hur stor ström bör jag kunna plocka ur det?
Xenonet drar 35W, men har som sagt en väldigt hög start ström och jag kan ju sådels få problem med att lyckas tända lampan.
Re: Maximala strömmen ur en ljus spole
Postat: 27 januari 2011, 12:40:33
av svanted
xenonljus vill väl ha likström?
vilket kräver likriktning och batteri
Re: Maximala strömmen ur en ljus spole
Postat: 27 januari 2011, 21:50:26
av Aidantausta
Inte batteri, men en likriktare. Vilket jag tidigare nämt finns på maskinen.
Räknade lite fel, jag bör ha drygt 90-100W att spela med när den vanliga halogenlampan försvinner pga Xenon.