Sida 1 av 1

Bygga en fläktkontroll?

Postat: 24 januari 2011, 21:44:43
av lightblizz
Hejsan!
Till och börja med så kan jag ju nämna att jag är totalt nybörjare när det gäller elektronik. Men alla fall så tänkte jag bygga en fläkt kontroll till datorn.
Som jag har förstår det så är det ganska enkelt? Typ ett motstånd, transistor och en vridpot? Eller är jag ute och cyklar? Tanken är att jag ska kunna kör fläkten mellan 5-12V.
Men den stora frågan är hur ska jag koppla komponenterna? Och hur ska jag räkna ut vad det ska vara för värde på respektive sak?

Re: Bygga en fläktkontroll?

Postat: 24 januari 2011, 21:48:26
av Klas-Kenny
Vanligast är ju att man använder PWM (Pulsbreddsmodulering) till detta, och det byggs simplast med en NE555.
En googling på detta ger en hel del trevliga resultat!

Re: Bygga en fläktkontroll?

Postat: 24 januari 2011, 21:56:09
av lightblizz
Klas-Kenny skrev:Vanligast är ju att man använder PWM (Pulsbreddsmodulering) till detta, och det byggs simplast med en NE555.
En googling på detta ger en hel del trevliga resultat!
Tack ska titta på det! :)

Re: Bygga en fläktkontroll?

Postat: 24 januari 2011, 22:25:43
av BEEP
Beroende på hur mycket ström fläkten drar så kan du behöva ha fler transistorer än en för att det ska fungera. För lite högre strömmar så kan du t.ex. använda en Darlington 71-621-26

Re: Bygga en fläktkontroll?

Postat: 24 januari 2011, 22:27:38
av xraid
här är en beskrivande sida för en standard 555 pmw fläkt :
http://www.nomad.ee/micros/pwm555.html
enklare schema men med en mosfet
http://pcbheaven.com/circuitpages/PWM_F ... ing_a_555/