Sida 1 av 1

Rörelsetrigger till kamerablixt?

Postat: 6 januari 2011, 16:44:51
av Perman
Jag skulle vilja bygga en krets som triggar en extern blixt för att kunna fota när en vattendroppe har träffat vattenytan och sedan studsar tillbaka och skapar häftiga fotomöjligheter.

Men jag behöver någon slags trigger för blixten, en sensor som registrerar droppen tillsammans med en tidsfördröjning för triggningen av blixten.

Hur går jag tillväga för att bygga en sådan? :)

Re: Rörelsetrigger till kamerablixt?

Postat: 6 januari 2011, 16:46:12
av tecno
Finns beskrivningar ute på nätet, ta hjälp av GOOGLE

Re: Rörelsetrigger till kamerablixt?

Postat: 6 januari 2011, 16:49:41
av Perman
Jag har gjort det och hittat sidan http://www.hiviz.com/index.html men tänkte om ni hade några andra inputs i frågan.

Och de komponenter som ingår i bygget hittar jag inte samlade på en sida vilket gör fraktavgiften stiger.

EDIT: annars så får jag beställa från deras sida helt enkelt. Men fick för mig att man kunde få komponenterna till ett billigare pris i Sverige.

Re: Rörelsetrigger till kamerablixt?

Postat: 7 januari 2011, 14:11:04
av JimmyAndersson
Ett schema:
http://www.free-circuits.com/circuits/a ... am-barrier

Ett tips är att sätta en till monostabil vippa mellan IR-modulens utgång och transistorn.
(T.ex mellan potentiometern och kondensatorn.)
Annars kan man få många små pulser istället för en tydlig när ljusstrålen bryts.

edit:
Schemat uppe till vänster här visar min fotofälla, som är byggd efter samma grundprincip.
(Bilden kommer från en annat sammanhang, så schemat kanske inte syns så tydligt.)

edit 2: Kan inte skilja på höger och vänster. Korrigerat texten ovan. :oops:

Re: Rörelsetrigger till kamerablixt?

Postat: 7 januari 2011, 14:58:46
av Mizzarrogh
Om det går brukar det helt enkelt fungera med tex en bred läsgaffel som utlösare, tror tom principen kan ta en gevärskula, (något som onekligen vore intressant att testa om det nu fungerar med gott resultat med simpla DIY metoder.).

Re: Rörelsetrigger till kamerablixt?

Postat: 8 januari 2011, 21:37:39
av joelnordh
Jag har gjort en liknande grej men triggade kameran istället för blixten. Jag använde en laser som lyste in i en fototransistor, då vattendroppen kom förbi bröts ljuset och en AVR registrerade detta och tryckte av kameran. Borde gå att använda samma tänk men istället för att koppla in sig i kameran, så koppla in sig i blixtens sync utgång eller något.

Min variant:


//Joel