Sida 1 av 1

Problem med laserskrivare.

Postat: 31 december 2010, 11:58:10
av Zajber
Om det är någon som har nån bra idé om vad som kan vara fel på en färglaser när det alla utskrifterna ser ut som denna?;
IMG_0322.JPG
Jag har tagit ut alla toner, rengjort allt.
Jag misstänker själv att det är toner-väljaren som är knasig men.
Tonerna är precis bytta så det hade varit toppnice att få igång denna.

Skrivaren är en epson aculaser C900.

Re: Problem med laserskrivare.

Postat: 31 december 2010, 12:23:30
av blueint
Lasertyp?
Orginalbild?

Re: Problem med laserskrivare.

Postat: 31 december 2010, 13:01:04
av dayzleaper
Bara en chansning, kan det kanske vara "fotoledaren" (Epsons beteckning) som har gjort sitt?
Har för mig att det var den jag bytte på min gamla Lexmark när mina utskrifter började se ut så där.

Är toneruppsamlaren full förresten?

Re: Problem med laserskrivare.

Postat: 31 december 2010, 16:10:02
av Zajber
Blueint;
No idea, varken på lasertyp eller originalbild. Jag kör bara ett "print status sheet" från systeminställningarna i OsX

Dazyleaper:
Jag misstänkte också det. Kollade på en ny och vart lite avskräckt av priset.

MEN!
Jag har fixat det!

Så här var det. Phototrancducern (Svenska??) har ett litet plastdrev på sidan som ska driva runt rullen som texten lasras fast på (eller?). Drevet har förmodligen lossnat från limningen mot axeln som både drevet och rullen sitter på. Så den följde aldrig med runt med pappret.
Jag tog ett par droppar superlim mellan rullen och drevet och testade. Och tro på fan. Det funkade! Helt klockrent!

Bästa köpet i mitt liv. 200kr för skrivaren med fulla tonerkasetter (trasig), en scanner (Blivande uv-låda) och en extern DVD-brännare.

Gott nytt år alla!