Sida 1 av 1

Mach3 drivertest

Postat: 28 november 2010, 02:55:59
av MadModder
När jag kör drivertest så säger den System Excelent (den gröna stapeln är exakt i mitten hela tiden), och jag kan utan problem köra med 100kHz. Men det är ingen rak linje, utan det ser ut som en fin kam över hela rutan. Pulstiderna varierar mellan 37 och 49µs när jag kör med 25kHz.
Vad kan det bero på tro?
Jag har ett fräscht Windows XP installerat igår, och inga andra program igång. Onödiga tjänster är borta, och de enda drivrutinerna som ligger och snurrar är alla som hör till moderkortet. Processorn är en Intel pentium dual core 2,2GHz.
Läste något om att sätta nätverkskortet på en fast hastighet och inte auto negotiate, men det gör ingen skillnad.

Re: Mach3 drivertest

Postat: 30 november 2010, 02:43:04
av JimmyAndersson
Det råkar inte vara VIA-chipset på moderkortet? Det kan ställa till det med det mesta som behöver en stabil takt.

Ett annat alternativ på samma spår kan vara grafikkortet eller dess drivrutiner.
I Win98 kunde man ändra i ini-filerna (bl.a "busthrottle") för att det inte skulle ta över för mycket,
men jag har inte hittat något sådan till WinXP.

Re: Mach3 drivertest

Postat: 23 januari 2011, 12:15:33
av MadModder
Nä, det är "Intel® Q43 Express Chipset w/ICH10D".
Grafiken är nåt integrerat meck...

Re: Mach3 drivertest

Postat: 23 januari 2011, 12:47:05
av PeterH
Har för mig att Mach-manualen avråder från alla typer av intergrerade grafikkort... :humm: (någon som kan bekräfta?) En av anledningarna till att jag labbar med EMC2 istället, lägre krav på hårdvaran och dessutom gratis :badgrin:

Re: Mach3 drivertest

Postat: 23 januari 2011, 12:50:53
av tecno
Mach3 Minimum Requirements:
Desktop (using the parallel port)

◦32-bit version of Windows 2000, Windows XP, Windows Vista, or Windows 7 Operating System (64-bit will not work)
◦1Ghz CPU
◦512MB RAM
◦Non-integrated Video Card with 32MB RAM
◦Basic Computer Skills (ability to copy/rename files, browse directories, etc)

Re: Mach3 drivertest

Postat: 23 januari 2011, 14:10:13
av MadModder
Hmm... det var som fasen. Den missade jag. :D
Nåja. Får se hur det går sen. Testet klagar ju inte i alla fall. Har några kort liggandes. Frågan är om det går att inaktivera det integrerade helt... :humm: