Sida 1 av 2

Nybörjare, vill starta med elektro

Postat: 24 november 2010, 11:19:03
av Saften
Efter att ha kollat runt på forumet här ett tag så är det dags att start min första tråd.

Jag är helt nybörjare inom det här, endast tekniska kunskaper inom bilar(renoveringar, ombyggnationer, eget elsystem till moped), Cad och Fysik A än så länge om det hjälper?. Har kommit in helt på robotar som de använder i http://www.robotsm.se/. Tänkte börja med att köpa en Introbot09 för att börja med. Verkar väldigt vettiga att börja lära sig med och senare kan man även förbättra dom?

Fattas batteri och kom in på en tutorial hur man bygger sin första robot billigt och liknande. De rekommenderar NiMH batterier. Som borde gå att köpa på batterilagret här i närheten. Något ställe som ni kan rekomendera att köpa betterier ifrån? :)

Har lödpenna, vet inte om jag behöver köpa någon lödstation eller liknande? Behöver jag köpa någon mer utrustning just nu för att börja med detta?

/Rasmus

Re: Nybörjare, vill starta med elektro

Postat: 24 november 2010, 11:43:10
av Micke_s
Multimeter om du inte redan har, massa tålamod :)
NiMh låter bra.

Du behöver Introbot09 och programmeraren(590kr paketet).
Lödpenna bör räcka, fast en lödstation är alltid trevligare.

Någon avr c tutorial kan vara bra.

Re: Nybörjare, vill starta med elektro

Postat: 24 november 2010, 12:13:50
av Saften
Multimeter har jag flera av faktiskt, tålamodet har jag byggt upp:)

Lödpenna blir det nog att börja med, har ju ingen anning om jag tycker det är skit roligt eller skit tråkigt efter 10 timmar. Just nu är det ju skit kul:)
http://www.biltema.se/sv/Verktyg/Svetsn ... odstation/ Den här verkar ju rekomenderad och billig:)

Skillnaden mellan lödpenna och lödstation är ställbar värme?

Avr c tutorial, får jag kanske leta efter någon bok på bibblan?

/Rasmus

Re: Nybörjare, vill starta med elektro

Postat: 24 november 2010, 13:09:29
av victor_passe
Eftersom jag är produktansvarig på CRF så måste jag ju säga att du ska köpa ett introkit.
Jag tycker att det är ett bra sätt sätt börja på. Och kittet är, som du säger, utbyggnadsbart.
Om du vill köpa med batteri(7.4V lipo 900mAh) så kan jag skicka med det och laddare för 100:-

Re: Nybörjare, vill starta med elektro

Postat: 24 november 2010, 16:41:33
av Saften
Ja, det vore ju kanon!, det enda är att nu innan jul och min födelsedag har jag köp stopp eftersom jag måste önska mig det då i Julklapp eller födelsedagspresent -.-.
Bara att invänta denna månaden då så man får börja bygga :) , hur gör man då?, är det att maila er så man för över 100 kr extra?

/Rasmus

Re: Nybörjare, vill starta med elektro

Postat: 24 november 2010, 19:23:15
av Klas-Kenny
Nu ska jag vända mig rakt mot alla andra och rekommendera dig att inte köpa någonting färdigt. Jag tycker att det är bättre att börja med att lära sig alla grunder och få väldigt simpla saker att fungera, sedan förbättra det man bygger i takt med att man lär sig.

Att kolla på något färdigt och ganska avancerat och inte förstå någonting är enligt mig ganska meningslöst, det krävs en del erfarenhet för att förstå andras prylar.

Re: Nybörjare, vill starta med elektro

Postat: 25 november 2010, 17:21:26
av Saften
Okej, såsom köpa delar och bygga de här:lysande gran, rinnande ljus, Fläktkontroll osv?

/Rasmus

Re: Nybörjare, vill starta med elektro

Postat: 25 november 2010, 17:23:04
av Mindmapper
Saften, välkommen till SEF!

Jag vill inte påstå att Klas-Kenny har fel. Faktum är väl att vi alla är olika. Tur är det.

En del passar det att börja med en färdig förstärkare. Plocka ner den i småatomer, för att lära sig varje bit. Sedan löda ihop den, för att upptäcka att värmen vid isärtagningen dödat en hel del komponenter. Att då som ett fåtal, felsöka och köpa nya komponenter är få förunat.

Att börja som Klas-Kenny med att lära sig detaljerna först, för att sedan köpa grejorna kanske ett gäng i taget kan också fungera, men tenderar att ta längre tid. Har man den tiden så lär man sig helt klart väldigt mycket.

Jag tror att introsatsen är en lämplig början, du får mycket för pengarna. Hur mycket du lär dig är helt upp till dig själv. Lägger du ner arbete på att förstå och modifiera så tror jag att du kommer en bra bit i Robot SM. Du kommer inte att vinna, om de inte har en nybörjarklass vill säga! :D

Jag tror att du känner dina förutsättningar bäst själv. Ta del av goda råd som t.ex. Klas-Kenny's. Till sist är det du som tar besluten.

Re: Nybörjare, vill starta med elektro

Postat: 25 november 2010, 19:04:16
av Saften
Mycket bra resonemang där!, Tror jag skall köra på en introbot och börja pilla och bygga på den.
Kommer nog vara ganska svårt och krävande. Då dom stunder man tröttnar, att man köper delar och bygger saker som http://www.crazycasemod.se/
har gjort väldigt bra guider till.

Tror detta blir den bästa lösningen för mig med tanken på mina erfarenheter på projekt.

/Rasmus

Re: Nybörjare, vill starta med elektro

Postat: 24 december 2010, 13:51:02
av Saften
Då fick man paketet idag :)
Detta var i
Bild

Började med att bygga ihop växellåderna
Bild

Får se imorgon om man kan börja ge sig på att löda, tror jag måste köpa en annan lödkolv :/

Re: Nybörjare, vill starta med elektro

Postat: 24 december 2010, 16:01:26
av victor_passe
Då fick du ju paketet till jul iaf. Lycka till med byggandet och skulle något, mot förmodan, fattas så maila på.

Re: Nybörjare, vill starta med elektro

Postat: 28 december 2010, 12:07:02
av Saften
Ja, det är jag väldigt tacksam för:)

Öppnade paketet, tyvärr fattades det tre motstånd.
Bild

Köpte lödstation, lödsug, lödtenn och lite verktyg :), fixade även en platta att löda på :)
Bild

Tittade på en tutorial om lödning, fattade inte hur man skyddade spetsen från oxidering genom att lägga på tenn?
Sen fick försökte jag värma benet till motståndet och lägga på lödtennet på den. Fick det inte att funka skall byta spets och testa lite annat:)
Man skall ha 310C?
Bild

Såhär blev det när jag höjde till 350C,
Rätt eller fel?
Bild

Re: Nybörjare, vill starta med elektro

Postat: 28 december 2010, 15:00:30
av kankki
Mycket bra lödtutorial


Re: Nybörjare, vill starta med elektro

Postat: 28 december 2010, 22:24:01
av Saften
Ja den har jag sett riktigt bra må jag säga. Tyvärr förstår jag inte all engelska

Nu har jag lödat på det mesta, fungerar riktigt bra med lödningen nu efter att ha kollat på tutorialen, lödat, tutorialen och sen lödat igen :).
Ett motstånd kan jag inte riktigt se vad det är för något.
Det är röd röd blå brun brun eller tvärtom dvs. brun brun blå röd röd(hela motståndet är blått)
Två leds är kvar, tanken är att modda boxen imorgon så man ser vilken höjd de skall lödas på.
Och sätta dit den gråa kabeln. Resterande fattas tyvärr. Eller om de kan ligga i den andra påsen?
Bild

Bild

Re: Nybörjare, vill starta med elektro

Postat: 28 december 2010, 22:41:14
av kankki
Beror på om -röd röd blå- eller -brun brun blå- ligger nära varandra. De tre som ligger tätt brukar oftast vara värdet