Sida 1 av 1
					
				Bra och billig ultraljudsgivare
				Postat: 18 november 2010, 21:24:46
				av minken
				Hejsan är det någon här på forumet som känner till någon ultraljuds avståndsgivare som är komplett dvs enbart kräver spänningsmatning och ger en 0-5volts signal eller liknande beroende på hur långt det är till föremålet?
Givaren är tänkt att användas till att detektera hur mycket snö det har kommit så det räcker med 0-1meters räckvidd.
//Krille
			 
			
					
				Re: Bra och billig ultraljudsgivare
				Postat: 18 november 2010, 21:36:16
				av thepirateboy
				Denna har jag använt, funkar rätt ok men lite dyr. Ca 15 cm är minsta detekteringsavstånd och upplösningen är 1 tum.
http://www.electrokit.se/givare-o-senso ... 1_41003619 
			
					
				Re: Bra och billig ultraljudsgivare
				Postat: 18 november 2010, 21:40:38
				av minken
				lite i dyraste laget men tyvärr så fanns den ej på lager så hoppas någon känner till någon annan 

 
			
					
				Re: Bra och billig ultraljudsgivare
				Postat: 19 november 2010, 00:08:19
				av Josty Kid
				Här i Göteborg hade du säkert klarat dig med  15cm 
 
 
Eskimåerna har väl 100 olika ord för snö och det blir väl lika många olika ytor att mäta mot. Jag vet att det är lite lurigt att mäta mot fluffiga material oavsett om du har ultraljud eller laser, men det är så klart värt ett försök.
Titta på parkeringsvarnare på typ Biltema där får du säkert lagom mätområde. Då får du ju också flera givare så någon borde ju få ett användbart värde.
 
			
					
				Re: Bra och billig ultraljudsgivare
				Postat: 19 november 2010, 08:19:57
				av Pyrro
				Här har du en intressant lösning.
http://www.howmuchsnow.com/snow/
/Pyrro