Sida 1 av 1

Hur gör ni för att mäta in linjärskenor på fräsbygget?

Postat: 13 november 2010, 22:16:34
av larsb
Hej!
Planerar fräsbygge och funderar på hur man får det tillräckligt exakt med enkla metoder. Det är ju svårt att hamna inom en tiondel/hundradel utan dyra verktyg eller maskinarbetning men det går väl?

Funderar så här:
Fräsen kommer att ha rörlig portal
Bygger bord med granitplatta 600*600*50, denna jämnas av med epoxy till vågräthet och planhet (nej, granitskivan är ingen planskiva).
Bordet limmas ihop med två UPE120-balkar som fungerar som underlag för rälsarna till portalen. Tror att jag kommer förstärka det hela med några lager kolfiber.

UPE120 kan ju slå några millimeter så ytorna för portalrälsarna planas också med epoxy. Rälsarna limmas sedan på de plana ytorna.
Portalen har jag inte riktigt funderat ut men planen är att rikta in fästplattan för spindeln med maskinvattenpass, fixera den på nåt sätt och limma i rätt läge.

Men hur får man rälsarna och kulskruvarna att ligga parallellt/rätt i läge inom nån hundradel?

funderade på att ställa hela härligheten på högkant och mäta in rälsarna med vattenpasset men det kanske finns bättre sätt?

Re: Hur gör ni för att mäta in linjärskenor på fräsbygget?

Postat: 13 november 2010, 23:35:29
av grym
klocka från ena linjalen till den andra

Re: Hur gör ni för att mäta in linjärskenor på fräsbygget?

Postat: 13 november 2010, 23:47:06
av thewho
Borde man inte kunna ha t.ex ett flatjärn mellan dom båda vagnarna och ha den ena skenan lös i ena änden, och sen köra vagnarna till den lösa änden och sen skruva fast?
Troligtvis har jag gjort en hjärnvurpa för jag ha inte sett någon som gjort så :lol:

Re: Hur gör ni för att mäta in linjärskenor på fräsbygget?

Postat: 13 november 2010, 23:58:34
av Krille Krokodil
Det låter som en mardröm att spackla ihop detta.

Hur mycket kan du lägga på stativet till maskinen?

Re: Hur gör ni för att mäta in linjärskenor på fräsbygget?

Postat: 14 november 2010, 08:22:06
av larsb
Flatjärn mellan vagnar kan väl funka, låter riktigt enkelt och bra. Kan tänka mig att en svaghet blir att man kan få ett litet glapp i den ände som är fastskruvad vilket lätt ger några hundradelar fel. Kan tänka mig att börja rikta så och mäta med klocka sen.

Det kommer inte spacklas med epoxyn, den får flyta ut som flytspackel. Ska bli plant inom nån hundradel, du kan kolla tex http://www.precisionepoxy.com/.

Det här med att mäta med indikatorklocka är enkelt att förstå men detaljerna har jag inte klara för mig, aldrig använt klocka själv.
Klockan får sitta på en arm som fixeras på en av vagnarna?
De stativ jag sett är inte gjorda på detta sätt, hur fixeras klockan, på vad?
Måste man bygga en egen arm eller finns det olika uppsättningar att få tag på?

Re: Hur gör ni för att mäta in linjärskenor på fräsbygget?

Postat: 14 november 2010, 10:16:56
av Krille Krokodil
Här har du några armar till klocka med magnetfot: http://np.netpublicator.com/netpublication/n93535766/39

Re: Hur gör ni för att mäta in linjärskenor på fräsbygget?

Postat: 14 november 2010, 11:22:39
av larsb
Tack för tipsen, mitt problem är att inget av stativen har armar som räcker över bordet (600 mm brett), vagnarna som jag ska använda är i alu så då har man ju ingen nytta av en magnetfot så just de här stativen hjälper inte så mycket.

Klart det måste finnas bra färdiga grejer som klarar det här jobbet?

Re: Hur gör ni för att mäta in linjärskenor på fräsbygget?

Postat: 14 november 2010, 11:45:27
av säter
larsb skrev:Rälsarna limmas sedan på de plana ytorna.
Men hur får man rälsarna och kulskruvarna att ligga parallellt/rätt i läge inom nån hundradel?
Jag är lite tveksam till att limma, men vem vet, det kanske fungerar bra.

Jag skulle nog satsa på att limma dit 2-3 st klackar, som man kan skjuta rälsen mot.
Då har har du en chans att rikta rälsarna innan du limmar.
Det är nog inte så kul att rikta medan limmet håller på att "hugga".

Re: Hur gör ni för att mäta in linjärskenor på fräsbygget?

Postat: 14 november 2010, 12:02:48
av Krille Krokodil
Räcker det inte tillverkar man enkelt ett plattjärn som fäster på vagnen och så långt ut att man når fram med klockan.

Plattjärnsidéen borde nog fungera, skruva fast ena skenan hårt och den andra löst och skruva ihop vagnarna löst med ett plattjärnet. Sedan drar man den vagnarna fram och tillbaka en massa gånger och gradvis spänner skruvarna hårdare och hårdare.

Att limma fast dem är jag också tveksam till. Bättre att koncentrera sig bara på planheten först, gjuta in skruvar i epoxin och justera in parallelliteten sedan.

Re: Hur gör ni för att mäta in linjärskenor på fräsbygget?

Postat: 14 november 2010, 13:28:43
av larsb
Klackar kan nog vara en bra ide, man får binda ihop dom med en liten ränna så att epoxyn kan flyta och jämna ut sig mellan klackarna. Annars är det inget problem med "hugg", epoxyn jag kommer att använda har en öppettid på några timmar så det räcker gott och väl.

Det får nog bli plattjärn och klocka, får hoppas på att det blir bra

Re: Hur gör ni för att mäta in linjärskenor på fräsbygget?

Postat: 14 november 2010, 17:39:07
av sm7tjc
Det låter som ett litet vågspel att limma skenorna. Jag skulle lägga en hel del möda på att rikta in dom.
Med ett bra maskinpass kan man få helt OK precision om man väger in allt "på alla håll och kanter".
Enda sättet att verkligen veta att det blir rakt är att skruva fast och justera med shims.
I och för sig hade det räckt att fästa i ändarna och mitten för att sedan limma fast när allt är invägt.
Men det behöver nog sitta fast ganska bra för att man skall kunna lita på att allt håller sig kvar på rätt plats.

Re: Hur gör ni för att mäta in linjärskenor på fräsbygget?

Postat: 14 november 2010, 20:26:09
av DW
Konstruktionslim PL 400. Lufthärdande enkomponentslim och tätningsmedel för alla normala material även på kalla och oljiga ytor. ...
Byggde ett flaklock till VW Caddy i aludurkplåt 4mm med förstärkningar/vibrations dämpning i form av U-profil som påminner
om en öppnad kartong med locken vikta 90gr åt resp sida. Dessa var garanterat lika hållbara som svets eftersom jag
limmade 10ggr mer yta än om jag svetsat. Efter 30 dagar 280N/cm² fylla upp till 1cm :tumupp:
Rörligheten beror ju på kraft/limyta.