Sida 1 av 1

Datorråd

Postat: 30 september 2010, 20:02:05
av danei
Jag ska byta ut min gamla dator som börjar bli till åren.

Jag tittar på en ACER ASPIRE M3800 CDC 2.5 4GB/640 W7HP på dustin. LÄNK

Jag vill kunna ha både skärm och projektor anslutna. Går det på den? Jag fattar det som att det finns både HDMI och VGA. Gå båda att använda parallellt?

Verkar det vara en vettig burk?

Särskrivning //adm

Re: Datorråd

Postat: 2 oktober 2010, 16:09:50
av anlamotte
Nu vet inte jag vad du har tänkt använda datorn till, Celeron E3300 är inget fartmonster precis men den duger till surfning/office/glo på film osv... 4Gb RAM är ju helt ok och datorn som helhet känns väl ok för det priset.

Den har både VGA och hdmi, normalt brukar man kunna expandera windows över flera skärmar eller klona bilden.
Jag har dock ingen erfarenhet av intels inbyggda grafik...

Re: Datorråd

Postat: 2 oktober 2010, 16:22:35
av Electricguy
Nja Celeron är lite av INTELs budget CPUer

Re: Datorråd

Postat: 2 oktober 2010, 17:49:20
av blueint
Vad skiljer Celeron i huvudsak på ?

Re: Datorråd

Postat: 2 oktober 2010, 17:56:36
av anlamotte
Är väl i huvudsak att de har snålat in på cacheminnet, och avsaknaden av HT.

Re: Datorråd

Postat: 2 oktober 2010, 18:00:20
av Borre
Lägre frekvens och FSB, mindre cache osv.

Re: Datorråd

Postat: 2 oktober 2010, 18:17:12
av Narii
Jag hade tittat på en Asus istället.

Re: Datorråd

Postat: 2 oktober 2010, 21:27:16
av danei
Det blev en beställning av den. Jag hoppas att jag blir nöjd. Den nuvarande datorn är minst 6år gammal, så det kommer att kännas som en uppgradering i alla fall.

Jag letade lågbudget efter som jag ända nästan bara surfar och kolla på någon film. Men ville ha 4gig ram och mer än en kärna. Samt möjlighet att koppla in en projektor någon gång. Jag hoppas att den lever upp till förväntningarna. I och med att den är så pass billig så är inte kravet att den ska kännas snabb länge lika stort.

Att det blev den var helt enkelt att den var den "märkes dator" som var billigast och klarade min uppställda kriterier.

Re: Datorråd

Postat: 3 oktober 2010, 20:57:58
av Mizzarrogh
Tycker nog det verkar vettigt.

Kommer nog minska ned min order med (var mest nyfiken på vad som var prisvärt, men detta verkar fel forum även om några värdefulla tips och råd kom in), men hade krav i mitt fall att den måste kunna skyffla runt och ledigt bolla med stora klotsar grafik utan att hacka eller "brinna" och då verkade en "medium" speldator passa, hade man bara surfat och kollat på film hade jag valt ett liknande, men hade redan delar liggande sedan förut till en sådan annars hade jag valt ett liknande paket.