Sida 1 av 1

Effektreglering till elunderställ (med 555? )

Postat: 5 juli 2010, 00:46:01
av marQs^
Jag måste bygga en ny effektreglering till mitt elunderställ. (Egentligen 12V 50W, nu 14,8V 70W)
Tidigare använde jag en enkel timerkrets: http://www.eleinmec.com/article.asp?3
Då körde jag på 75% hela tiden, men nu har jag bytt batteri och det är lite för varmt.. så jag funderade på att bygga en som man kan reglera i ett par steg, kanske 25%, 50% och 75%.

Jag har en strömbrytare som bryter en pol som jag kan sätta antingen mellan batteriet och kretsen eller mellan kretsen och elunderstället. Helst skulle jag vilja ha brytaren mellan kretsen och västen och alltså alltid ha batteriet inkopplat, men jag inser att det blir lite svårt...men går det att lösa?

Jag har ingen möjlighet att ha någon annan brytare, så val av effekt måste ske med hjälp av den, till exempel genom att slå på och av ett antal gånger för att få en viss effekt. Annars vore en enkel lösning att bara köra med den kretsen jag använder nu och bara sätta dit en potentiometer, men jag kommer inte kunna vrida på något, alltså fungerar inte det.

Jag måste även påpeka att jag är rätt kass på elektronik varför jag skulle vilja ha en så enkel och färdig lösning som möjligt.

Re: Effektreglering till elunderställ (med 555? )

Postat: 7 juli 2010, 20:33:07
av ylle
Absolut enklaste lösningen jag kan komma på är att be nån som kan lite pic programmering fixa det.
en ingång från din brytare, 1 utgång som pwm ar en transistor/relä som drar västen. du kan om du vill ha 2 lysdidoder som visar i vilket läge du är på 00,01,10,11 för 0,25,50,75

Re: Effektreglering till elunderställ (med 555? )

Postat: 7 juli 2010, 23:00:58
av ToPNoTCH
I din tidigare lösning så säger du att du körde "75% hela tiden".
Hur menar du då ?

Sedan undrar jag hur den "kopletta" tidigare lösningen såg ut för du har ju endast länkat till en timer krets.
Om du kört 50W så antar jag att det är en del andra komponenter inblandade än vad som enbart krävs för 555'an.

Om du vet vilken frekvens som är lämplig och inom vilket PWM område du vill kunna justera, så kan du säker få hjälp.

Det enklaste vore att återanvända den gamla lösningen och ändra på perferikomponenterna så att det blir lägre effekt.

Alternativt byta timerkretsen mot en PIC som ylle var inne på.

För att komma vidare måste du nog presentera "hela" schemat för den gamla lösningen.

Re: Effektreglering till elunderställ (med 555? )

Postat: 8 juli 2010, 08:08:23
av Nerre
Jag antar att han menar 75% fast PWM, och att han nu vill ha en lösning som kan variera PWM baserat på värdet från en temp-sensor.

Re: Effektreglering till elunderställ (med 555? )

Postat: 8 juli 2010, 21:29:01
av marQs^
ToPNoTCH: Precis som Nerre antog så hade jag en fix PWM som var på 75% av tiden.
Där det i kopplingsschemat står "device" körde jag med en morsfet (irf540) för att kunna driva elunderstället, annars var det inga andra komponenter inblandade.

Nerre: Jag vill inte krångla till det med en tempsensor, utan hade bara tänkt ha något sätt att styra effekten under dyket (alltså hur många % av tiden det är på).

Just nu orkade jag inte leta efter en bättre lösning utan kör på en trimpot för att reglera effekten, men det kan jag alltså bara göra mellan dyk. Helst skulle jag vilja ha det på låg effekt i början av dyket och sedan kunna höja när det börjar bli kallt.

Edit: Som jag ser problemet är det så att jag bara har 2 ledare som går mellan dräkten och batteripacket utanför. Jag kan sätta kretsen antingen i batteripacket eller i dräkten, men jag har det helst i batteripacket ifall att något skulle hända...
Hade jag haft 3 ledare därimellan hade jag kunnat ha en för styrningen, men nu vet jag inte rikgit hur jag ska göra.

ylle: Tyvärr känner jag ingen som kan pic programmering...

Re: Effektreglering till elunderställ (med 555? )

Postat: 8 juli 2010, 21:55:59
av ToPNoTCH
Okay så problemet har egentligen ingenting med det nya batteriet att göra.

Frågan är snarare hur kan jag "styra effekt med enbart mina två ledare för matning"

En PIC som kan variera PWM'en kan du få hur mycket hjälp som helst med.

Men att justera effekten genom matningen kräver väl någon form av "muxning av signal" enligt samma princip som man kan strömförsörja vissa antennförstärkare
via signalkabeln eller köra interntelefon på eluttagen. Hur man gör sådana lösningar är "out of my league" :humm:

En ren spekulation att ta ställning till av sådana som är bättre än mig:
Skulle man medels en komparator el. dylikt kunna ta detektera om lasten är ansluten eller ej ?
Då skulle man kanske kunna lösa det genom att kretsen känner av typ
"två av/på inom 2 sek = 50% PWM"
"tre av/på inom 3 sek = 60% PWM"
osv.

Re: Effektreglering till elunderställ (med 555? )

Postat: 8 juli 2010, 22:02:14
av danielr112
du kan ju ha en 555a med som du styr med en vanlig vridpot. vridpot kan du ju ha till en pic också.

Re: Effektreglering till elunderställ (med 555? )

Postat: 8 juli 2010, 22:05:44
av ToPNoTCH
Det är ju så han gör i dag.

Problemet är att han kommer endast åt sina matningsledare med en strömbrytare när han dyker, så han kan endast justera i "ytläge" så att säga.

Re: Effektreglering till elunderställ (med 555? )

Postat: 9 juli 2010, 12:12:34
av danielr112
Dra fram en sladd så du kommer åt styrningen?