Sida 1 av 2

Bygga eget pannlampsbatteri 6V 9000mah

Postat: 1 juli 2010, 18:49:36
av retundo
Tjenare, vet inte om dethär är precis rätt ställe att lägga denhär tråden men jag kör på...

Saken är den att jag använder pannlampa dagligen i mitt arbete. Till den använder jag NiMH 6V 9000mAh (två rader, fem batteri i varje rad) batteripack som kostar runt 100€ i den lokala butiken. Svindyrt jag vet!

Dessa kan ju omöjligen vara speciellt svårt att löda ihop själv bara man får tag på rätt batteri att koppla ihop?
Bild på batteriet:
http://www.akkunetti.fi/images/org_46db2fce0c2f4_170-8550.jpg

Hittade dessa battericeller @ ebay:
http://cgi.ebay.com/6-pcs-C-Size-1-2-V-9000mAh-Ni-MH-Rechargeable-Battery-/390204826306?cmd=ViewItem&pt=LH_DefaultDomain_0&ha sh=item5ada0522c2

Seriekoppla 5 st av dessa så får man 6V 9000mAh?

Re: Bygga eget pannlampsbatteri 6V 9000mah

Postat: 2 juli 2010, 08:53:25
av AndLi
Är väl inte att rekomendera att löda direkt på batterier, normalt är tungor ditsvetsade.

Re: Bygga eget pannlampsbatteri 6V 9000mah

Postat: 2 juli 2010, 17:52:26
av LaRdA

Re: Bygga eget pannlampsbatteri 6V 9000mah

Postat: 6 juli 2010, 09:35:51
av Hedis
Dom där batterierna är tyvärr inte 9000mAh.
Jag köpte en bunt (16st) och runt 2200mAh fick jag ur dom. Kontaktade säljaren och fick hälften utav pengarna tillbaka. (nu kan det ju säkert batterierna variera mellan olika säljare)
Hans förklaring var att "-Det var nog en dålig batch". Yeah right. :)
Men för dom pengarna så trodde jag faktiskt inte man skulle få några 9000mAh, men hade hoppats på hälften iaf. inte 1/4.

Re: Bygga eget pannlampsbatteri 6V 9000mah

Postat: 6 juli 2010, 15:42:08
av netrunner
Lite frågor för att kunna ge ett bra svar:

1. Är storleken på batteripacket kritisk, tex måste det få plats i en låda med speciella mått?

2. Vad är det för typ av pannlampa?

3. Hur laddar du batteriet idag?

4. Hur gick det nuvarande batteriet sönder, hur uppträder det? Kan du mäta på det?

Tyvärr, tyvärr, som det redan är påpekat ... är det mycket svårt att köpa NiMh med pålitlig kapacitet idag. Jag har en datorstyrd laddare som ger mycket bra data tillbaka om hur batteriet fungerar. Alla batterier av NiMh typ jag har köpt är "optimistiskt" märkta med 10 - 80% påslag. NiMh kan skadas ganska svårt av att stå på hylla och kräver då att "man lägger det i blöt": mycket svag laddström ( max 100mA) i 48+ timmar.

Nu har priserna på LiPo-batterier sjunkit så mycket att det är billigare med dom.

Om pannlampan klarar det så skulle jag byta till en 7,4V lipo acc.
http://cgi.ebay.com/2x-7-4v-4000mAh-15C ... 439e96f09c

Re: Bygga eget pannlampsbatteri 6V 9000mah

Postat: 6 juli 2010, 16:06:58
av danielr112
Jag har köpt en lipo ack från kina. ~14 volt och 10ah. och den ger sina 10ah utan problem. kan köra måååånga timmar :)

tror jag gav 1000sek inkl frakt och allt till sverige.

Re: Bygga eget pannlampsbatteri 6V 9000mah

Postat: 6 juli 2010, 17:49:18
av retundo
1. Är storleken på batteripacket kritisk, tex måste det få plats i en låda med speciella mått?
Nej ska bara vara lämplig storlek att kunna ha i arbetshalare.

2. Vad är det för typ av pannlampa?
Pannlampan är en Mica SL

3. Hur laddar du batteriet idag?
Har en "special" laddare som har en diod som lyser grönt/rött om batteriet är laddat eller ej. Kan kolla specsen på den sedan.
Skulle säga det är en sånhär som på bilden: http://www.letro.se/ashop/bilder/20311054205S.JPG

4. Hur gick det nuvarande batteriet sönder, hur uppträder det? Kan du mäta på det?
Sönder och sönder, har flera stycken batterier och alla börjar verka mer eller mindre slut.

Re: Bygga eget pannlampsbatteri 6V 9000mah

Postat: 6 juli 2010, 18:34:11
av danielr112
Hade jag varit du hade jag kört med lipo ack. ett sådant som jag har. sedan byta lampan till en 12v och köra överspänt till 14-15 volt.

Mer lyse får du dessutom!

Re: Bygga eget pannlampsbatteri 6V 9000mah

Postat: 6 juli 2010, 18:52:16
av netrunner
Jag tippar på att det är laddaren som har stekt batterierna.

Vad jag kan se så har du två alternativ:

1. Bygga ett eget batteripack med NiMh + skaffa en bättre laddare så att det inte händer igen.
- Svårt att hitta en pålitlig leverantör av batterier till bra pris.
+ Behöver inte ändra något på lampan.

2. Byta till LiPo teknik.
+ Billigare, bättre, väger mindre osv...
- Behöver ändra lampan så att den kan klarar lite högre spänning. Det kan ju funka rakt av med 1,8V mer ... men ha ett par extra glödlampor i lager.

Exakt vad är det för typ av glödlampor? Vad heter sockel? Någon typ-beteckning alls på dom?

Mycket bra laddare för både NiMh / LiPo (och flera andra typer):
http://cgi.ebay.com/IMAX-B6-2S-6S-AC-DC ... 45f0d60763

Re: Bygga eget pannlampsbatteri 6V 9000mah

Postat: 6 juli 2010, 20:19:49
av retundo
Laddaren som stekt batterierna? Blir inte alla batterier sämre efter många återuppladdningar? Jag har räknat batterierna som vanlig förbrukningsvara precis som me de flesta batterier å ackun.

Lamporna som sitter i lampan är en 10w G4-sockel och en 20w G4-sockel. Dock brukar man endast använda den svagare då den ger fullt tillräckligt med lyse. Men förståss, extra lyse är bra lyse :)

Angående dendär laddaren du föreslog, har du exakt en sån själv? Något du kan rekommendera?

Re: Bygga eget pannlampsbatteri 6V 9000mah

Postat: 6 juli 2010, 20:48:44
av netrunner
Visst är batterier en förbrukningsvara ... speciellt om dom får lite hjälp på traven av en dålig laddare.

Jo, jag har ... 3 sådana... och NEJ DET ÄR INTE VANEBILDANDE. JAG KAN SLUTA NÄR JAG VILL... :D

Läsa inlägget här: http://www.elektronikforumet.com/forum/ ... 9l#p517239

Ok, är det G4 sockel så kan du ju byta till valfri 12V lampa och ett LiPo 11,1V pack. Det är troligen det mest optimala.

Batteripacken är billiga på Ebay och med en smart laddare så kommer dom att hålla länge.

Re: Bygga eget pannlampsbatteri 6V 9000mah

Postat: 6 juli 2010, 21:08:59
av retundo
Mycket intressant läsning! Verkar som dessa laddare som jag har inte verkar vara något speciellt bra sätt att ladda dessa batterier med :?

Hittar bara Lipo batteripack på ebay som är runt 2800 mah(till ett rimligt pris). Det är ganska stor skillnad jämfört med 9000mah som de jag har nu är? Detta betyder att lampan lyser ca 3 ggr kortare tid än när 9000 mah batteriet var nytt och fräscht? Annars kostar de billigaste Lipo runt 10 $ + frakt, är de nåt man kan köra på eller borde man satsa på de som kostar 199$? Skillnad i kvalité eller blir man bara lurad?

Re: Bygga eget pannlampsbatteri 6V 9000mah

Postat: 6 juli 2010, 22:07:43
av danielr112
11.1volt lipo på 12 volt lampa kommer knappt lysa ju... sätt ett 14v+ isåfall. visst de håller bara 100-150 timmar men med tanke på hur mycke mer ljus man får så räcker det lååångt.

Re: Bygga eget pannlampsbatteri 6V 9000mah

Postat: 6 juli 2010, 22:25:01
av netrunner
danielr112: Välj då en lampa med lite höge Watt så ordnar det sig.

Ja, batteripackar är inte *magiska*. Tänker man till lite så kan man byta.

Målgruppen för LiPo batterier är ju dels MP3-spelare/mobiltelefoner och olika RC-leksaker. Således görs det väldigt få som är "extra large".

Hur många mAh du har påverkar bara drift tid. Det finns inget som hindrar dig från att fler mindre batteripack, tex på 4000mAh.

Om batteripacken är identiska och har samma laddningsnivå, så ska man rent teoretisk kunna koppla dom parallellt för att få en batteripack med högre kapacitet. Man ska vara lite försiktigt när man gör detta, batterierna kan lämna 40A++ och det räcker för att svetsa fast armbandsklockan i en skruvmejsel om man är tankspridd. Stressa inte och tänk på vad du gör så ska det gå bra. Fråga någon om du känner dig osäker.

Med tanke på att du slipper tull och moms på försändelser under 200kr så skulle jag göra två/tre köp av tex denna:
http://cgi.ebay.co.uk/4000mAh-11-1V-Li- ... 255b5c0504

Vill man "stila" så kan man även ha en display som visar hur många volt som finns i:
http://cgi.ebay.co.uk/2x-Li-po-battery- ... 4a9dba0c1e
(Även om mätaren drar mycket lite ström så ... ska den inte vara permanent inkopplad, strömbrytare eller "sätt i, ta ur" är det som gäller).

Re: Bygga eget pannlampsbatteri 6V 9000mah

Postat: 6 juli 2010, 22:34:27
av danielr112
j ovisserligen kan man ta ett med högre watt. men oavsett så kommer det bli en mer gul ton om man kör underspännt. det är ivf min erfarenhet. Jag kör med sådant när jag cyklar i skogen. och då är vitt och skarpt ljuse att föredra :)