Sida 1 av 1
Bromsa DC motor.
Postat: 24 juni 2010, 09:47:44
av electronix
Är det någon härinne som har en vettig lösning eller ide´om hur man bromsar en DC motor, utan att blanda in en massa mekaniska delar?
En AC motor bromsas ju enklast genom DC injektering, men hur fungerar motsvarande för en DC motor?
Jag har inga fakta om motorn utan är mer ute efter principen att just bromsa DC motorer.
Re: Bromsa DC motor.
Postat: 24 juni 2010, 09:59:24
av Glenn
Att använda den som broms alltså ?
Om man bygger en H-brygga så är ju ett av bitmönstren just broms (fram,back,frihjulande och broms) ..den kortsluter väl iofs bara lindningen i princip.
Re: Bromsa DC motor.
Postat: 24 juni 2010, 09:59:25
av Meduza
Re: Bromsa DC motor.
Postat: 24 juni 2010, 10:16:46
av Icecap
I ett projekt är det en DC-motor som driver en skiva, den skiva ska byta riktning lite då och då och bytet ska gå rimligt snabbt. Den måste alltså bromsas först varefter den måste vända riktning, hastigheten styrs med PWM.
För riktningsvändningen har vi ett relä och pga. PWM-delen en snubber-diod. Denna diod är seriekopplat med ett motstånd med rimlig lågt värde.
Vid vändning stoppas PWM-drivningen, riktningsreläet kastas om och den EMK som finns i motorn kortsluts av snubber-dioden i serie med motståndet (27 ohm). Efter ett kort tag börjar PWM-delen att driva med en rampning, detta har gjort att vi har fått vändningen till att ta 6 sekunder (mot 32 tidigare då den bara fick löpa av sig) utan att knäcka nätdelen.
Men är det en DC-motor som står still och bara ska bromsas är en regelrätt kortslutning ganska effektiv, ska den bromsas är ett motstånd över den ganska effektivt men får den inte rubba sig ska det antingen en mekanisk lås eller en aktiv styrning till.
Re: Bromsa DC motor.
Postat: 24 juni 2010, 12:40:36
av electronix
"Att använda den som broms alltså ?"
Nej, tanken är att PWM styra motorn, problemet är just att den måste kunna stanna tämligen snabbt(vad nu min kund anser vara snabbt

).
"
http://www.discovercircuits.com/H-Corner/dcbrake.htm"
Verkar ju intressant, frågan är ju hur det fungerar ihop med PWM styrning.
Ni får ursäkta bristen på info, men än så länge vet jag inte mycket mer själv, eftersom projektbeskrivningen lyser med sin frånvaro, verkar som om att jag får åka ut på plats och göra det själv

.
IceCaps förslag verkar ju också lovande, men motorn behöver inte backas någonsin vad jag förstår.
Re: Bromsa DC motor.
Postat: 24 juni 2010, 13:23:15
av grym
på en större winsch så skulle jag göra steglös bromsning utan ryck, cd motor inland 48v 100A på ett ungefär
körde konstanström och det gick mycket bra, både gång occh broms blev mjukt och med rätt kraft
Re: Bromsa DC motor.
Postat: 24 juni 2010, 13:37:33
av Icecap
Att "kortsluta" med ett motstånd fungerar bra det med, det kan göras med en transistor (NPN/N-MOSFET)
Re: Bromsa DC motor.
Postat: 24 juni 2010, 13:45:17
av sodjan
> (vad nu min kund anser vara snabbt

)
Ja, det är kanske den viktigaste frågan av alla.
Innan du har svar på det så blir ju allt bara spekulationer
och lösningar för tänkta fall som kanske inte stämmer
med verkligheten...
Re: Bromsa DC motor.
Postat: 24 juni 2010, 14:06:06
av GFEF
På järnverk där snabba stop - start är helt avgörande.
Järnet får INTE svalana inanna bearbetningen är klar.
Är motström standard bromsmetod.
Mekaniska bromsar endast som "parkeringsbroms"
En så kallad "rotationsvakt" anger rotationsriktnig.
Vid stoppläge från kontrolenhet "ström mot rotationsriktnig"
Re: Bromsa DC motor.
Postat: 24 juni 2010, 14:10:10
av electronix
Sodjan:
Ja tyvärr så är det ju så, men tills dess att jag kan presentera alla data så ville jag mer eller mindre bara få en uppfattning om dom tekniker som brukar användas.
Tack för all info så här långt iaf.
Jag återkommer till tråden när jag vet mer om hela projektet.
Re: Bromsa DC motor.
Postat: 24 juni 2010, 16:44:09
av prototypen
<<den måste kunna stanna tämligen snabbt(vad nu min kund anser vara snabbt)>>
Det här är ett evigt problem, kunden kan inte presentera en siffra och gör dom det så är det ibland uppåt väggarna fel. Sedan har man kostnaden, att stanna på 5 sekunder kanske kostar 100 000 kr medan 6 sekunder kostar 10 000, kunden kan ta dessa 90 000 och förändra något annat i processen och kanske få en slant över.
Mitt förslag är att ha en dialog med kunden och kanske göra ett prov med en billig bromsmetod (kortsluta över rotorns kolborstar) Men du måste ha magnetisering på statorn om den inte har permanentmagneter. (du kan känna effekten på en normal batteriborrmaskin/skruvdragare, vrid runt chucken och tryck in avtryckaren lite grann)
Mer fakta om fallet och vi hjälper dig vidare.
Protte