Sida 1 av 1
Echo effektpedal till gitarr
Postat: 11 april 2010, 20:21:59
av SA0AZT
Tjenare !
Spelar ganska mycket gitarr och älskar den dära echo effekten när man kör rent ljud (ingen dist) för lugna låtar!
Frågan är.. Finns det några enkla scheman på något slags filter som gör en liten delay (echo) när man spelar?
Skulle vara bra om man kunde vrida på en potentiometer för att ändra delay timern!
Körde detta på min kompis förstärkare (Line 6 Spider 3 - 30) som har alla effekter inbyggt och blev så sugen!
Tack på förhand!
/Mattias
Re: Echo effektpedal till gitarr
Postat: 11 april 2010, 20:44:26
av psynoise
För att göra ekoeffekt måste du ha ett digitalt delay då tiden är alldeles för lång för någon analog lösning. Huvudsaken med ett digitalt delay är minne, sedan kan man säkert realisera det hela på flera olika sätt.
Re: Echo effektpedal till gitarr
Postat: 13 april 2010, 19:41:02
av Housepainter
Nu vet jag inte riktigt hur du vill att det skall låta. Skall det vara ett delay eller ett reverb? Är det ett delay du är ute efter så finns på tonepad.com ett delay som heter Reboot Delay 2.5. Jag har byggt ett sådant och är nöjd med det.
Re: Echo effektpedal till gitarr
Postat: 13 april 2010, 22:30:14
av SA0AZT
Åh perfekt! Tackar så mkt, jo det är delay jag är ute efter för att skapa den sk. echo effekten =)
---
Citera inte det senaste inlägget. Regel nr 1.
Det är därför som det inte finns någon citera-knapp på senaste inlägget.
Jag tog bort citatet.
Re: Echo effektpedal till gitarr
Postat: 14 april 2010, 09:43:58
av HUGGBÄVERN
Kolla MFOS (
http://www.musicfromouterspace.com/), där finns en del effektgrejjer för gitarr.
Re: Echo effektpedal till gitarr
Postat: 14 april 2010, 10:22:40
av grym
finns ju analoga gamla fördröjningskretsar med , kommer inte ihåg namnen, bbd 1023 eller något, antik lösning
Re: Echo effektpedal till gitarr
Postat: 14 april 2010, 10:39:53
av psynoise
Men där handlar det nog bara om ms och det räcker bara för stereobreddning, flanger och liknande effekter.
EDIT: OT:
Det finns analoga skiftregister som man kan använda som delay om några ms, t.ex TDA1022. Sökte efter dessa för ett antal år sedan, men det blev inget av det.
http://elektronikforumet.com/forum/view ... ?f=8&t=213
Re: Echo effektpedal till gitarr
Postat: 14 april 2010, 12:08:34
av hornfeldt
Re: Echo effektpedal till gitarr
Postat: 16 april 2010, 19:28:17
av SA0AZT
Den sista länken var för långt echo, som tidigare inlägg så gäller det mera ms så att det tex låter som man är i en stooooor lokal eller liknande, som på konsert!
Har köpt mig en ny förstärkare som innehåller ALLT jag vill ha plus lite till så allt har löst sig ändå!
Tack för all hjälp!
Re: Echo effektpedal till gitarr
Postat: 18 april 2010, 13:53:20
av psynoise
Ska det låta som en stor lokal ska man använda sig av reverb med predelay.